•  

Odnośnie gówno-wojenek fanboyów Sony i MS zastanawia mnie jedna rzecz dotycząca padów.

Jest to chyba niekończąca się dyskusja, które ułożenie analogów jest lepsze: te z Playstation czy z Xboxa?

Fani Sony mówią, że nie mają żadnego problemu z tym, że lewy analog jest niżej od reszty przycisków (a dla niektórych jest to nawet wygodniejsze niż rozwiązanie Microsoftu), z kolei fani MS twierdzą, że bardziej naturalne jest ułożenie lewego analoga w padach od Xboxa.

W kwestii analogów ja osobiście należę do obozu "zielonych", jednak ostatnio zauważyłem pewną rzecz, który jest pomijana w tych dyskusjach.

Jak pewnie część z was wie, w pierwszym PS pady NIE miały analogów. W tych padach "krzyżak" znajduje się na lewo od czterech przycisków odpowiedzialnych za akcje, a nie po skosie, tak jak lewy analog. Czyli z tego można wywnioskować, że gdy inżynierowie Sony projektowali pada do pierwszego PS, to najwyraźniej uznali, że umiejscowienie przycisków do poruszania się na lewo od przycisków akcji (i na tej samej wysokości), jest najbardziej wygodne i naturalne.

Potem dodali analogi, ale z jakiegoś powodu nie chcieli zamieniać ułożenia krzyżaka (może uznali, że pad wyglądałby wtedy dziwnie niesymetrycznie? sam nie wiem), więc obydwa analogi znajdują się poniżej dotychczasowych przycisków.

Tylko że skoro według fanboyów Sony ułożenie lewego analoga niżej jest wygodniejsze w padzie od PS, to dlaczego Sony podczas projektowania pada do pierwszego Playstation nie umieściło krzyżaka w miejscu, gdzie obecnie jest lewy analog?
    Czyli krzyżak powinien znajdować się mniej więcej w miejscu czerwonego kołka na obrazku.

Nie zrobiono tego, bo podejrzewam, że pad wyglądałby wtedy śmiesznie i tak jak wcześniej wspomniałem, bardziej logiczne i naturalne wydaje się umiejscowienie przycisków odpowiedzialnych za ruch na lewo od przycisków odpowiedzialnych za akcje, bo wtedy obydwa kciuki znajdują się na tej samej wysokości.

Potem zapewne nie chciało im się już tego zmieniać przy następnych wersjach dualshocka, nawet mimo faktu, że obecnie częściej używa się analoga, a nie krzyżaka. Być może nie chcieli też tego robić z faktu, że byłoby to przyznanie się do kopiowania rozwiązania u konkurencji?

Nie wiem jaki jest powód, że Sony nadal trzyma się swojej stylistyki, ale uważam, że pierwsza wersja pada od Playstation jest potwierdzeniem tego, że bardziej ergonomiczne jest, gdy obydwa kciuki znajdują się na tej samej wysokości i to Microsoft dobrze zrobił, że w padzie do pierwszego Xboxa zmienił ułożenie lewego analoga względem kontrolera od Sony.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdy ma swoje gusta i preferencje, jednak jest to takie moje luźnie przemyślenie na ten temat.

#gry #ps4 #ps5 #xbox #xboxseriesx #xboxone #pcmasterrace

źródło: wykop.pl

•  

@maciorqa: ludzie, którzy uważają że analogi w Sony są wygodniejsze to ten sam typ jak kobiety które mówią, że chłop wcale tak mocno nie bije

•  

@Gruby_Wujo: @maciorqa: mam ps4 pro, i jedyny problem z padem to jest taki, że lewy kciuk jakoś automatycznie się przesuwa z gałki do góry, i co jakiś czas trzeba poprawiać. Sam nie wiem dlaczego mi się tak robi. Złe umiejscowienie? Popsuty kciuk? Ciężko powiedzieć.

•  

@maciorqa: Dlatego mądre głowy do sprzedawania ludziom rzeczy wymyślili pady jak ten.

źródło: gizmodo.com.au

•  

dlaczego Sony podczas projektowania pada do pierwszego Playstation nie umieściło krzyżaka w miejscu, gdzie obecnie jest lewy analog?

@maciorqa: bo wtedy pad bylby niesymetryczny, niewywazony, a do tego z dziwnym ksztaltem po lewej stronie ¯\_(ツ)_/¯

+: Ahir
    •  

@maciorqa:

Nie wiem jaki jest powód, że Sony nadal trzyma się swojej stylistyki

Japończycy nie lubią przyznawać się do błędów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Poza tym myślę, że ortodoksyjni fanboje mocno by ich linczowali za taki ruch w kierunku zbrodniarza z Redmond ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@maciorqa: gralem juz na tylu roznych i durnych kontrolerach, że nie robi mi żadnej roznicy czy gram na klockowym czy psowym

•  

@KupujacKarmeDlaKotaNieMajacKota: No, sam na to zwróciłem uwagę, tylko że pad od xboksa dobrze wygląda mimo przestawionego analogu, więc czemu Sony też nie zmieni ułożenia analogów w swoim padzie? Tak jak napisałem, analog na lewo jest wygodniejszy, jeżeli używasz go zamiast krzyżaka.

•  

@maciorqa: Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Miałem w rękach pady od wielu konsol i nigdy bym nie powiedział, że któryś był niewygodny i ciężko się grało (nawet ten kwadratowy od NESa był git). Pada od Xboxa miałem w rękach może z dwie godziny i było "dziwnie", bo jestem przyzwyczajony do innego układu, ale na pewno bym nie powiedział, że jest niewygodny. Kwestia przyzwyczajenia się i tyle.

•  

@maciorqa: A czy wy wszyscy nie bierzecie pod uwagę takiej możliwości, że nie ma to aż takiego znaczenia? XD Przecież ta zmiana nie jest taka drastyczna żeby była jakaś realna różnica między jednym, a drugim ułożeniem analogów. Nawet jeżeli ktoś się przyzwyczajony do jednego ułożenia, to może się przyzwyczaić po czasie do drugiego i gwarantuję, że nie będzie mu to przeszkadzać. A mi zdarza się, że korzystam czasami naprzemiennie z obu padów i różnicy żadnej nie widzę..

•  

@maciorqa: nie wiem czemu w tych dyskusjach jest tylko mowa o lewym analogu, a prawy to co? Całkiem serio mówię.

Jeśli lewy analog jest w złym miejscu, to prawy chyba też? Teraz gram w HFW, używam prawie że wyłącznie analogów, łopatek (4 przyciski) i triggerów (plus okazjonalnie dpada). Wg mnie to przyszłość grania w gry akcji na padzie. I jestem ciekaw, czy wtedy będą narzekania jak prawy analog jest ułożony. :P

•  

@Theos: Nigdy nie grałem dużo na konsolach, ale z lewego rzadziej się chyba korzysta. A nawet jeśli, to i tak nic z nim nie zrobisz, bo gdzie by wtedy dał przyciski ABXY? Natomiast krzyżaków to już chyba w ogóle rzadko się używa, dlatego lewy analog można byłoby wg. mnie zamienić miejscami w padzie od PS.

•  

@maciorqa: no w miejsce prawego analoga, tak jak na steam controllerze

A tak w tym wariancie przyszłościowym to myślę o tym, że przyciski akcji będą tak samo użyteczne co dpad.

Nie grałeś nigdy dużo na konsolach, a ile grałeś na DS4/Dualsense?

•  

@Gruby_Wujo: juz sie zesral zwierzak xd wracaj do zoo

+: mnb11
    •  

@maciorqa: Nie mam problemu żeby grać na jednym czy na drugim, ale jakbym mógł wybrać to xbox. W dłoni też jakoś lepiej leży.

•  

@maciorqa: Zawsze zadziwia mnie argument "bo w padzie do xboxa lewa gałka jest wyżej" jako wygodniejszy - a z prawej gałki to się już wygodnie korzysta? Człowiek ma przecież symetryczne dłonie. Dlaczego w takim razie "wygodniejszy" pad nie ma obu gałek na górze?

•  

@maciorqa
      Imo lepsze klockarskie ułożenie, bo rączki są jak najbardziej od siebie oddalone i się mniej pocą
      Dodatkowo w przypadku gdy lewym analogiem skręcasz w prawo a prawym w lewo to nie są tak blisko od siebie, co jest niewygodne w padach od Japońca

+: rbbxx
    •  

Potem zapewne nie chciało im się już tego zmieniać przy następnych wersjach dualshocka, nawet mimo faktu, że obecnie częściej używa się analoga, a nie krzyżaka. Być może nie chcieli też tego robić z faktu, że byłoby to przyznanie się do kopiowania rozwiązania u konkurencji?

@maciorqa: A może nie zmieniają czegoś co działa i do czego nikt poza fanami konkurencji nie ma zastrzeżeń? Poza tym - przypomnę tylko, że przed MS zarówno Sega jak i Nintendo miały układy kontroleró z analogiem pod dpadem, więc ciężko tutaj pisać o kopiowaniu.

pad od xboksa dobrze wygląda mimo przestawionego analogu, więc czemu Sony też nie zmieni ułożenia analogów w swoim padzie?
      Pad od plejstejszo dobrze wygląda, więc czemu MS też nie zmieni ułożenia analogów w swoim padzie? CZEMU?!

za taki ruch w kierunku zbrodniarza z Redmond
      @Beeercik: Tego zbrodniarza co to sam tego układu wcale nie wymyślił? Pady od Dreamcasta i Gamecube'a pozdrawiają fanboja xD

Ciekawi mnie skąd to nagłe zafascynowanie zielonych kolegów padami i produkowanie esejów na temat tego czemu ps ma inny układ i dlaczego to źle xD IMO źle, że technologicznie pady xboxa tkwią dwie generacje wstecz, ale nie piszę o tym dziesięciu wypracowań na wykop które rozdaję później kolegom do wrzucania xD

•  

@Rachey: Bo jak nie ma sensownych argumentów to się sięga po subiektywne, względnie - bezsensowne. Deliberowanie nad tym czy ktoś woli lody czekoladowe czy waniliowe ¯\_(ツ)_/¯

•  

@maciorqa chuj z analogiem, ale przyciski akcji w padzie od xa są tak tragiczne (działają tylko wciśnięte od góry, przejeżdżanie palcami po nich praktycznie nie działa), że nie da się grać np. W Tekkena. Do tego pady od xa maja baterię (xD no kurwa jak aparat w 1998) i wyglądają okropnie.
      Nie bez powodu Sony wygrało każdą generację konsol (nawet PS3) i nie bez powodu tylko klockarze co chwilę piszą co tam jest lepszego w MS i tak dalej.

Do tego na xie nie ma po prostu dobrych gier, które ma plejka, a mają PC Kupujesz Plejke.

Xbox jest tylko i wyłącznie dla kogoś, kto chce ze zagrać w Fifę czy inne gówno na tv 1080p, to se kupi tego taniego i gry za 4 zł i elo.

EOT.

źródło: ei_1656353035315.jpg

•  

@kipowrot: fakt, też mam z tego bekę, że pad od xklocka ma baterie zamiast akumulatora xddd

•  

@maciorqa: Kiedyś się bawiłem w pady ale na PC bo XD i najlepszy sposób sterowania Np w strzelankach to był żyroskop czyli machanie padem dziwne na początek mocne jak się przyzwyczaisz

•  

Tego zbrodniarza co to sam tego układu wcale nie wymyślił?

@greven: Nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy jeśli chodzi o moją wypowiedź

•  

@maciorqa: Przecież każdy wie, że Xbox ma najwygodniejszego pada. Samo ułożenie znacznie poprawia granie w strzelanki. Dlaczego większość osób z PS mówi, że woli grać gry fabularne? Bo na tym padzie padaka grać w gry, które wymagają szybkiej reakcji. Tym bardziej na długie sesje po 8h...Na padzie od PS szybko dłonie się męczą.

•  

@maciorqa: kwestia poruszana milion razy i odpowiedź jest jedna: wygodniejszy jest pad którego częściej używasz i do którego jesteś przyzwyczajony.

Kiedyś grałam głównie na ps i pad od xb wydawał mi się nieporęczny i ten analog na górze był dla mnie za wysoko i bolał mnie kciuk po dłuższej sesji. Teraz już się przyzwyczaiłam i pad od ps mi się wydaje jakiś mały i za lekki.

To naprawdę nie ma znaczenia, chociaż wydaje mi się, że pad od ps zrobił lepsze pierwsze wrażenie na ludziach z małymi dłońmi, bo nie muszą tak tego lewego kciuka ciągnąć. Z kolei jak ktoś ma większe łapy to pad od xb może lepiej leżeć. Ale jeden i drugi jest ergonomiczny i po paru h grania nie ma różnicy.

•  

@maciorqa obydwa rozwiązania do dobre i wygodne. Przesiadka na początku jest nieco dziwna ale to jest całkowicie normalne. Sam miałem ps4, teraz ps5 i switcha gdzie też jest niesymetryczne ułożenie i aktualnie nie ma dla mnie najmniejszego problemu przesiadać się z jednej platformy na drugą.
      Tak samo mam w używaniu auta że skrzynią automatyczna i manualną w pracy mam manualną skrzynię a prywatnie automat. Na początku było dziwnie i musiałem się przyzwyczaić aktualnie nie mam żadnego problemu z jazdą jednym czy drugim.

•  

Zawsze zadziwia mnie argument "bo w padzie do xboxa lewa gałka jest wyżej" jako wygodniejszy - a z prawej gałki to się już wygodnie korzysta? Człowiek ma przecież symetryczne dłonie. Dlaczego w takim razie "wygodniejszy" pad nie ma obu gałek na górze?
      @Rachey: prawym kciukiem bardzo dużo manewrujesz xyab i gałka. Nie da się mieć wszystkiego wysuniętego do góry. Lewy kciuk masz praktycznie cały czas na gałce. Bardziej naturalną pozycją kciuka do reszty dłoni jak jast równolegle do góry. W padzie od Sony musisz wysunąć kciuk bardziej w prawo

•  

@manikcs: Przecież obecnie w 90% gier trzymasz oba kciuki na gałkach, a resztę robisz triggerami - shootery, rpg itp - wszystko praktycznie w 3D i sterujesz postacią jednym analogiem, a kamerą drugim.
      Układ z Xboxa to miał sens w czasach gier 2D.

•  

@maciorqa: wolę pady zielonych ale konsole niebieskich

•  
      Stachu__Jones

+4

japierdole, z prawej strony gałka może być niżej i paluszek się nie męczy, ale jak analog z lewej będzie na tej samej wysokości to nagle jest do dupy xD
      krzywe łapy macie czy jak?

źródło: goldencomputer.pl

•  

@Gruby_Wujo: kurmde, ja wole plejstacjowy..

•  

@maciorqa: ja zawsze wolałem padzik od ps. Do czasu aż wyszedł x360 xD
      Od tamtego momentu jak mam playstacjowy pad trzymać to wolę nie xD

•  

bardziej ergonomiczne jest, gdy obydwa kciuki znajdują się na tej samej wysokości i to Microsoft dobrze zrobił
      What? XD to jak w końcu?

•  

@maciorqa: Zawsze zadziwia mnie argument "bo w padzie do xboxa lewa gałka jest wyżej" jako wygodniejszy - a z prawej gałki to się już wygodnie korzysta? Człowiek ma przecież symetryczne dłonie. Dlaczego w takim razie "wygodniejszy" pad nie ma obu gałek na górze?

@Rachey: Ponieważ z prawego analoga korzysta się rzadziej niż z przycisków ABXY.

•  

@Cierniostwor: Jak grasz w gry 2D to owszem. W 90% gier 3D jedną gałką sterujesz postacią, drugą kamerą.

•  

@maciorqa: Na codzien gram na Xboxie. Kiedyś pykałem z kumplem na jego plejce i chociaż gałka była w złym miejscu, to przez bardziej kompaktowe rozmiary pada jakoś mi to nie przeszkadzało
      └[⚆ᴥ⚆]┘

•  

Jestem team Sony i jestem przyzwyczajony do analogów z PS. Rozumiem argumenty teamu Xbox ale nie potwierdzę ich bo na Xboxie grałem może 2 razy w życiu ¯\(ツ)

•  

@maciorqa: nie może zabraknąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: youtube.com

•  

@maciorqa: A ja to pamiętam jak sie paluchy zdzierało prawie do mięsa na thps i tekkenie na szaraku i każdy wracał szczęśliwy po nocce u kupla na chate, dzisiaj bułke przez bibułkę rozważają czy im się kciuk zmęczy na jednej czy na drugiej konsoli

•  

@maciorqa: jak ci się rozładują to wrzucasz nowe a stare ładujesz ładowarką, chyba że masz akumulatorki.
      20sek wymiany baterii/akumulatorka > granie na kablu

•  

@maciorqa: miałem ps4 która oddałem po wielu latach i tak bardzo jak kochałem ta konsole bo świetne wychodziły na nk gry tak ten pad był kurwa tragiczny i z komfortem to nie miało nic wspólnego - pad od Xboxa one jest za duży na moje ręce ale o niebo lepszy od ps4, natomiast pad od series x to jest król jak lew królem dzungli, o padzie od ps5 się nie wypowiem bo za mało miałem doczynienia z nim ale słyszałem dobre opinie tylko nie wierze ze ma choć trochę zbliżona ergonomię do tego z xboxowego series x.

•  

@s---k jest niewygodny od PS, gałki są wypukłe, w xbox wklęsłe.

•  

@maciorqa: ja mam krótkie palce i zawsze mi lepiej leżały te od PS Ale po fo dawać jebanie komu czym się lepiej gra

•  

@maciorqa: jako smark, który w '97 miał DualShocka chcę zauważyć, że analog był wtedy dodatkiem, można było go włączyć lub wyłączyć, jak kto chciał, co więcej razem z nim włączały się wibracje, a pad ze zdjęcia ich nie miał.

Po przejściu na pada od Xboxa One stwierdziłem, że zmarnowałem życie na pada od PS. Wyższy analog jest lepszy, pad lepiej leży w dłoniach. Nie wiedziałem też przed zakupem, że w triggerach są osobne wibracje, jak odpaliłem Forzę pierwszy raz na tym padzie to się prawie zesrałem z wrażenia jak dziecko. Jak gram jeszcze czasem na PS4 to żałuję, że muszę na tym chujowym padzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tego pady od xa mająma baterię (xD no kurwa jak aparat w 1997)
      @kipowrot: no, dokładnie tak samo pierdoliłem zanim kupiłem pada od Xa, a potem nagle się okazuje, że kupujesz dwa komplety Eneloopów i nie wiesz co to kabel, bo w 20 sekund masz w ręku znów w pełni naładowanego pada. Powodzenia z takim graniem na PS.

•  

@maciorqa: Niesymetryczne ułożenie analogów wygląda idiotycznie i dla mnie jest cholernie niewygodne. Nawet jeśli nie ze względu na sam analog, to już na pewno ze względu na dpada. Na padach z PS pogram wygodnie i na analogu i na dpadzie. Granie w jakieś gry retro, bijatyki czy platformery na padach z xboxa to masochizm.

•  

że kupujesz dwa komplety Eneloopów i nie wiesz co to kabel

@radziuxd: tak było nie zmyślam, a nawet Ci powiem tak, po co mam kupować wódkę w sklepie, jak normalnie kupuję dwa litry spirytusu, mieszam z wodą (każdy ma w kranie) i nie wiem co to monopolowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@radziuxd: ziom nawet możesz kupić baterie oficjalną do padów i ładujesz je kablem normalnie - ja mam tak do dwóch padów od series x i argument ze muszę jakieś paluszki czy akumulatorki wymieniać nie istnieje - polecam

•  

Granie w jakieś gry retro, bijatyki czy platformery na padach z xboxa to masochizm.

@ladykagami: to ty chyba switcha nie widziałeś, konsole stworzoną dla takich gier

•  

@maciorqa: gram na obu i kompletnie nie czuje różnicy. Ułożenie inne, ale obie wersje są dla mnie mega wygodne

•  

@Rachey: Już to wytłumaczyli- lewej gałki używasz prawie cały czas i kciuk jest bardziej w neutralnej pozycji. Mimo, że od gówniaka miałem PS to na PC używam pada od xboxa i tak szczerze to ten z xboxa mi bardziej odpowiada.

•  

@kipowrot: ale pady od xboxow można ładować kablem albo wymieniać baterie, ja do swoich nigdy żadnych paluszków nie wkładałem lol

•  

Potem dodali analogi, ale z jakiegoś powodu nie chcieli zamieniać ułożenia krzyżaka (może uznali, że pad wyglądałby wtedy dziwnie niesymetrycznie? sam nie wiem), więc obydwa analogi znajdują się poniżej dotychczasowych przycisków.

@maciorqa: dorabiasz filozofię IMO. Pad do uberpopularnego nesa miał krzyżyk w tym miejscu, pad do snesa miał krzyżyk w tym miejscu, to i pad do psx miał krzyżyk w tym miejscu.

•  

@maciorqa: ogólnie wybrałem PS5 ze względu na gry, pad jest zajebisty (choć wadliwy), ale przez ostatnich kilka dobrych lat używałem pada do xboxa podpiętego do pc i jest wygodniejszy. Chociaż dualsense też robi robotę, mam już przegrane setki godzin i jestem zadowolony.

•  

@maciorqa Osobiście zauważyłem, że na padzie od PlayStation drętwieją mi ręce. Na padzie od Xboxów tak nie mam :/

•  

@maciorqa: Przerobiłem wszystko co było po drodze i pad od 360 „to mój ulubieny” szczyt wygody!

•  

@miwex: to akurat nie ma dla mnie znaczenia

•  

@maciorqa: Jako użytkownik obu padów muszę stwierdzić że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Bo o ile xboxowe ułożenie analogów wydaje się mieć większy sens i mniej obciąża kciuki tak ps'owe przydaje się gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do krzyżaka bez odrywania kciuka od analoga (np leczenie w sekiro lub horizon czy też zmiana czaru w jakichkolwiek soulsach czy elden ring).

•  

Imo lepsze klockarskie ułożenie, bo rączki są jak najbardziej od siebie oddalone i się mniej pocą

@Angmac: co

Dodatkowo w przypadku gdy lewym analogiem skręcasz w prawo a prawym w lewo to nie są tak blisko od siebie, co jest niewygodne w padach od Japońca

@Angmac: co

•  

@maciorqa:

źródło: comment_1587108959jyoWOO5fzDgO3SPUiW3udF.jpg

•  

Użytkownicy padów Xboxa be like:
      < Analog z prawej strony jest niżej od przycisków akcji: I sleep
      < Analog z lewej strony jest niżej od przycisków dpada: JAK TAK MOŻNA GRAĆ KURWAAA, TO NIENATURALNE POŁOŻENIE KCIUKA, REEEEE

+: greven
    •  

@maciorqa: powód czemu podwiesili te gałki jak jaja do fiuta jest prozaiczny. Na ps1 niemal do samego końca domyślnym sposobem sterowania był dpad. Gry wymagające do działania analoga można pewnie policzyć na palcach jednej ręki (przynajmniej te dostępne w Europie). Jak na rynku pojawił się pierwszy analogowy pad (jeszcze przed dualshockiem) to gałki analogowe były gadżetem, dodatkiem, dlatego zachowano klasyczny design. Dlaczego nie zmieniono go później? Może dlatego, że jest to jednak znak rozpoznawczy padów od sony. Szczególnie od kiedy zaczęła się rywalizacja z MS (który "swój" układ gałek zapożyczył od nintendo). "Oni mają tak, my mamy tak". Wszelkie teorie o tym, że to był jakiś swiadomy design są oczywistą bzdurą.

Gram na obydwu, wolę ten od xbox one niż ps4 ale nie jest to aż taka różnica, żeby odpadały mi palce czy pękały nadgarstki. X360 miał bardzo słaby dpad. Od xone jest już bardzo dobry, nawet lepszy niż ten sony, bo lepiej skosy się wciska. Grałem sporo np. w Mortala i wszystkie kombosy wchodzą jak trzeba, nawet lepiej mi się gra niż na sticku (w Tekkena z kolei odwrotnie).

•  

@maciorqa: Jeśli ktoś twierdzi, że analogi w PS są wygodniejsze i ogólnie jest ok to znaczy, że albo ma coś nie tak ze stawami lewego kciuka albo gra tak dużo na PS, że wytworzyła się trwa wada kciuka XD Mnie po dłuższym graniu lewa ręka nakurwiała tak, że musiałem gimnastykować dłoń xD

•  

@maciorqa: Steam Deck pozdrawia. Valve też naraziło się opinii publicznej. Gdy zaprezentowali urządzenie to każdy jak jeden mąż wyśmiał ułożenie gałek. Gdy produkt trafił do pierwszych konsumentów wszyscy się zachwycali wygodą.