•  

  Tak dla przypomnienia.
  Rata 1911 zł, która w szczycie nagonki do zagrody spłacała kredyt o wartości 500k, teraz pozwala na obsługę kredytu o wartości jedynie 232,3k a więc 54% mnieszej :)

  W maju przeciętne wynagrodzenie brutto (to, którego nie zarabia 2/3 pracowników) wynosiło 6400 brutto (około 4500 netto).

  Rata 1911 zł stanowi więc 42.5% przeciętnego wynagrodzenia XD.

  Co kupi przeciętny obywatel za 232k XD?
  Wniosek? Ceny tylko w górę XD XD XD!!!

  #nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie

  źródło: IMG_20220627_210618.jpg

  •  

   @pastibox przecież Jaro powiedział że Oskarki deweloperskie są problemem bo to uklad który bogaci się żądając zbyt dużo za mieszkania, przez co młodych nie stać więc trzeba ich wyjaśnić.

  •  

   Nie stać mnie na kupno jachtu. To oczywiste że ceny jachtów muszą spać xD

  •  

   W maju przeciętne wynagrodzenie brutto (to, którego nie zarabia 2/3 pracowników) wynosiło 6400 brutto (około 4500 netto).

   @pastibox: czyli pominięte IT, lekarze, prawnicy itp.

  •  

   @Anakee: no właśnie problem jest taki, ze te grupy też już są w tym worku (oczywiście, ta część na umowę o pracę) i oni znacznie podbijają tą średnią.

  •  

   no właśnie problem jest taki, ze te grupy też już są w tym worku (oczywiście, ta część na umowę o pracę) i oni znacznie podbijają tą średnią.

   @pastibox: średnia jest zaniżana, bo jak w tej grupie zaczynasz lepiej zarabiać to idziesz na B2B i zarabiasz jeszcze lepiej płacąc niższe podatki. Trzeba być debilem, żeby mieć 30k na UoP o płacić 12/32% dochodowego i ZUS od dochodu.

  •  

   @pastibox: przecież za resztę trzeba mieć na życie, na czynsz, na ubezpieczenie kredytu... wydatki które w obecnych realiach są bardzo nieprzewidywane. gospodarstwa nawet zarabiające 9k na rękę na czysto 10 razy się zastanowią nad wzięciem kredytu na 200-300 tys. raczej ludzie przez kilka lat będą budować domy za środki własne jak to było w latach 2012 - 2018.

   a deweloperzy to już chyba nieistniejąca branża w PL gospodarce z takimi cenami. niech trzymają swoje inwestycje w szufladzie albo w 4 ścianach. gospodarka jak straci obroty to ich 4 ściany będą warte tyle co nic, a ludzie sobie poradzą bez nich.

  •  

   @Anakee: po części masz rację z tym b2b. Ale ta średnią uwzględnia tylko przedsiębiorstwa powyżej 9 pracowników. W Polsce jest masa Januszeksów, które nie są brane do tej statystyki. A tam to już dumping płacowy jest ostry. Polska to nie tylko IT i lekarze :)

  •  

   @pastibox: Do końca roku zdolność tak spadnie, że taki obywatel kupi co najwyżej miejsce parkingowe na niektórych osiedlach (co przecież też można wynająć i mieć dochody pasywne!!!) i to tyle z zabawy w rentiera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Ale ta średnią uwzględnia tylko przedsiębiorstwa powyżej 9 pracowników. W Polsce jest masa Januszeksów, które nie są brane do tej statystyki.

   @pastibox: też racja¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @Anakee: myślę że nie masz racji, jest mnóstwo dobrze zarabiających osób na uop, czasami pracodawca nie wyraża zgody na b2b. Managerowie, dyrektorzy, ogólnie korporacje raczej nie zatrudniają na b2b. Prawnicy działów prawnych tez raczej na uop chyba ze to adwokaci. Dalej, prokuratorzy, sędziowie rowniez. Ba, politycy. Lekarze, wiadomo różnie, ale także dużo jest na uop. Na wykopie utarło sie przeświadczenie ze kazdy robi na b2b, gdzie w praktyce dużo ludzi tego nie chce, nawet za cene mniejszych zarobkow. Myślę jednak że średnia krajowa jednak daje jakiś obraz zarobków w Polsce.

  •  

   Jestem ciekawy kto teraz kupi te mieszkania w stolicy na bananowych osiedlach po
   1 milion za 60m2, gdzie większość rynku pierwotnego tak wygląda. Bez kredytu popyt musi tam mocno siąść.

  •  

   Nie stać mnie na kupno jachtu. To oczywiste że ceny jachtów muszą spać xD

   @zgredas: Polacy robacy sami jak pokorne owieczki dali się wciągnąć w narrację, że mieszkanie jest dobrem luksusowym i jego ceny powinna ustalać niewidzialna ręka wolnego rynku bez żadnej kontroli, napychając kabzę wąskiej grupie cwaniaków kosztem całej reszty, tak jak pan korwin (celowo z małej) przykazał. I potem powstają takie wysrywy jak ten komentarz XD

  •  

   pominięte IT, lekarze, prawnicy itp.

   @Anakee: Dobrze, to tych uciekającyh UoP-owi jaki ilu jest? Milion?

  •  

   @aei9077: nikt Ci nie broni budowania tanich mieszkań dla Polaków nie-robaków. Go for it. Kibicuje. Tylko zawołaj w komentarzu żebym nie przegabil

  •  

   nikt Ci nie broni budowania tanich mieszkań dla Polaków nie-robaków. Go for it. Kibicuje. Tylko zawołaj w komentarzu żebym nie przegabil

   @zgredas: Tu trzeba regulacji, a nie kolejnych deweloperów w tych samych okolicznościach.

  •  

   @aei9077: Jakich regulacji konkretnie?

  •  

   Jakich regulacji konkretnie?

   @zgredas: Wszelkich regulacji, których założeniem powinno być, że nieruchomości to nie jest obszar do zamrażania/inwestowania kapitału i jak ktoś chce sobie zarabiać to niech idzie na giełdę albo gdzieś indziej. Po prostu posiadanie więcej mieszkań niż jedno do mieszkania i może drugie po babci w spadku nie powinno się opłacać. Poza tym deweloper to nie ma być taki gość, którego ma interesować tylko maksmalizacja zysku bez żadnej odpowiedzialnośći Czyli między innymi progresywny podatek katastralny od trzeciego, może piątego mieszkania wzwyż. Dodatkowo podatek od pustostanów. Walka z flipami. Państwowe budownictwo mieszkaniowe, żeby wbić klin w deweloperów manipulujących marżami i podażą. Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która dociska deweloperów względem ich odpowiedzialności za przestrzeń (obowiązek zachowania spójności zabudowy z resztą istniejącej, budowa infrastruktury itd.). Już nawet nie mówię o tym, co jest np. w UK, że deweloper ma obowiązek część budowanych mieszkań sprzedać samorządowi jako lokale państwowe, bo przecież w Polsce powiedzą, że to bolszewizm.

  •  

   @aei9077:

   Państwowe budownictwo mieszkaniowe,

   Już zapomniałeś jak pisowski program skończył? Potrzeba by najpierw zmiany władzy na kogoś kompetentnego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   PiS to umie tylko wypłacić 2000+ żebyś miał na ratę dla banku xD

  •  

   Już zapomniałeś jak pisowski program skończył? Potrzeba by zmiany władzy na kogoś kompetentnego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @elf_pszeniczny: Miałem na myśli takie, które działa, a nie pisowskie.

  •  

   @aei9077: dlatego mówię że obecnie zapomnij że coś się zmieni ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @pastibox: Ok, ale co Cię tak cieszy?

  •  

   Managerowie, dyrektorzy, ogólnie korporacje raczej nie zatrudniają na b2b. Prawnicy działów prawnych tez raczej na uop chyba ze to adwokaci. Dalej, prokuratorzy, sędziowie rowniez. Ba, politycy. Lekarze, wiadomo różnie, ale także dużo jest na uop.

   @czlowiek_klapek:
   1. Dla nich wymyślono coś takiego jak kontrakt menadżerski.
   2. W działach prawnych gówno się zarabia. Zarabia się na własny rachunek. Prawnik na UoP to jak prawie urzędnik.
   3. Prokurator czy sędzie to co innego, ale to też nie są kokosy.
   4. Nie znam lekarza pracującego tylko na UoP, a znam trochę :)

   +: Dwiks
  •  

   Dobrze, to tych uciekającyh UoP-owi jaki ilu jest? Milion?

   @Filipterka25: samego IT jest 150k. Do tego masa lekarzy, adwokatów itp. A w PL aktywnych zawodowo jest mniej niz 50% obywateli.

  •  

   Po prostu posiadanie więcej mieszkań niż jedno do mieszkania i może drugie po babci w spadku nie powinno się opłacać

   @aei9077: czyli jak masz dzieci to nie wolno Ci im zapewnić mieszkań. Brawo za pomysły. Jakieś następne?

  •  

   jak ktoś chce sobie zarabiać to niech idzie na giełdę albo gdzieś indziej.

   @aei9077: ale chciałeś napisać "zarobić" czy "stracić"? Dlaczego ten kto ma kapitał zamiast lokować go w najbardziej bezpiecznych instrumentach miałby go ryzykować na w dużym stopniu losowej giełdzie? Bo jakiś oskarek sobie wymyślił, że mu się należy mieszkanie i powinno być prawem nie towarem? Jeżeli masz gdzieś bezpieczeństwo środków tego kogoś z kapitałem i go wysyłasz na GPW, to on ma gdzieś twoją sytuację mieszkaniową i frustracje z tego powodu. Wdupizm jest symetryczny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Nie stać mnie na kupno jachtu. To oczywiste że ceny jachtów muszą spać xD

   @zgredas: jacht to dobro luksusowe, w dodatku jesli produkowane to zazwyczaj w ograniczonej ilosci, badz na zamowienie - maly target od poczatku. Mieszkanie ma cos takiego jak czynsz - nawet jak w nim nie mieszkasz to musisz za nie placic, co roku x samotnych Polakow umiera zwalniajac mieszkania, plus x deweloperow nabudowalo nowych - jasne, moga sobie zaczekac 10 lat i sprzedac kiedy ceny znowu skocza, ale przez te 10 lat trzeba to ogarniac i pokrywac koszty ogarniania tego, bo przeciez nie robi tego lokator, a ze względu na zwiększoną podaż jest mniejsze zapotrzebowanie i x mieszkań na rynku pozostanie niewynajętych powodując produkcje kosztow i zero zyskow.

   +: furcio
  •  

   czyli jak masz dzieci to nie wolno Ci im zapewnić mieszkań. Brawo za pomysły. Jakieś następne?

   @Anakee: Ile będzie tych dzieci? 15? Przeciętna polska rodzina teraz ma 2 dzieci (średnio nawet mniej), więc podatek katastralny od 5 mieszkania wzwyż to faktycznie niewyobrażalna opresja. Ile procent ludzi w Polsce ma więcej niż 5 mieszkań?

   ale chciałeś napisać "zarobić" czy "stracić"? Dlaczego ten kto ma kapitał zamiast lokować go w najbardziej bezpiecznych instrumentach miałby go ryzykować na w dużym stopniu losowej giełdzie? Bo jakiś oskarek sobie wymyślił, że mu się należy mieszkanie i powinno być prawem nie towarem? Jeżeli masz gdzieś bezpieczeństwo środków tego kogoś z kapitałem i go wysyłasz na GPW, to on ma gdzieś twoją sytuację mieszkaniową i frustracje z tego powodu. Wdupizm jest symetryczny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @pastaowujkufoliarzu: Mieszkania powinny być jak gotówka, są po to żeby ich używać, żeby były "w ruchu". Po to banki centralne ustalają cel inflacyjny, a nie "cel deflacyjny", żeby kasa płynęła w gospodarce, a nie była tylko kiszona w skarpecie zyskując na wartości. A mieszkania są do mieszkania, nie zarabiania. Jak chcesz mieć "najbardizej bezpieczny instrument" to kup sobie obligacje indeksowane inflacją, nieruchomości nie powinny być od tego.

  •  

   @pastibox Co kupi przeciętny obywatel za 232k XD?
   Kampera używanego albo przyczepę kempingową. I też będzie mieszkał zadowolony byleby na bombelki dają.

  •  

   czyli jak masz dzieci to nie wolno Ci im zapewnić mieszkań. Brawo za pomysły. Jakieś następne?

   @Anakee: Jak posiadasz dzieci i chcesz im kupić mieszkanie to jak najbardziej możesz nie zmienić ilostanu posiadanych mieszkań - kupujesz je i od razu darowujesz dziecku na ten przykład.

   samego IT jest 150k. Do tego masa lekarzy, adwokatów itp. A w PL aktywnych zawodowo jest mniej niz 50% obywateli.

   @Anakee: JDG-ów ogólnie jest ok. 2,5 miliona, z czego należy odliczyć te nie-tak-dobrze zarabiające (choćby sklepiki na wsiach, franczyzobiorćów żabki, taryfiarzy, fryzjerów, młodych prawników tyrających za wpis do cv i grosze na pasztet i innych groomerów).

   To na ile szacujesz liczbę osób na b2b zarabiających tyle, by znacząco odkształcić średnią uopową?

  •  

   @Anakee: średnia jeśli już to jest zawyżana bo przy jej wyliczaniu nie bierze się pod uwagę np. budżetówki, stażystów czy osób z firm poniżej 10 pracowników. Zarobki przeciętnego Polaka to tak +- 60% śedniej krajowej.

   Co do JDG to np. u nas nawet pielęgniarki potrafią byc na JDG, większość JDG wcale nie generuje niewiadomo jakich dochodów.

   IT to plankton, lekarzy też jest mało. A mamy ok 17mln pracujących. Dolicz do tego emerytów, gdzie przeciętna emerytura w PL to chyba ze 2000zł netto.

   Jesteśmy biedni kolego i żadne zaklęcia tego nie zmienią.

  •  

   @pastibox: czyli pominięte IT, lekarze, prawnicy itp.

   @Anakee: tak, nie ma tam ani JDG ani tez 20% rynku pracy w postaci umów zlecenie, którzy są dokładnie po drugiej stronie szali ;)
   Szczerze wątpie by JDG wyciągneło średnią bardziej niż zleceniówką ściągały by w dół. Średnia z całęgo rynku by spadła.

   @Anakee: średnia jeśli już to jest zawyżana bo przy jej wyliczaniu nie bierze się pod uwagę np. budżetówki, stażystów czy osób z firm poniżej 10 pracowników. Zarobki przeciętnego Polaka to tak +- 60% śedniej krajowej.

   @lou-c-phere_: j.w
   @Filipterka25: > @Anakee: JDG-ów ogólnie jest ok. 2,5 miliona, z czego należy odliczyć te nie-tak-dobrze zarabiające (choćby sklepiki na wsiach, franczyzobiorćów żabki, taryfiarzy, fryzjerów, młodych prawników tyrających za wpis do cv i grosze na pasztet i innych groomerów).

   @Filipterka25: Na JDG bodajże jest sporo kurierów czy innych listonoszy jak równierz pracowników stacji benzynowych.

  •  

   @czlowiek_klapek mediana robi to lepiej szkoda tylko że zadko jest publikowana

  •  

   @aei9077 dokładnie xd większość nowych mieszkań to klitki bez słońca i z chujwych materiałów.

  •  

   @GrochenMochen: mediana jest rzadko publikowana bo nie wyglada tak dobrze jak obecna średnia :) Polacy od dekad wolą się oszukiwać i zaklinać rzeczywistość niż spojrzeć prawdzie w oczy. Od dawna mówię, że Polacy nie wiedzą w jakim kraju żyją, każdy wizualizuje sobie PL jak mu wygodnie.

   +: Dlkvv
  •  

   @lou-c-phere_ to też prawda. Nawet jak spojrzysz na dane które mają odzwierciedlają stan długofalowy w tym kraju to jedyna opcja by było lepiej to emigracja xd mediana czy średnia pensja to takie dane wiesz by pokazać na surowo kto co ma na koncie ale co za to ma i jakim kosztem to już nikt odważny nie jest.
   Brak bezpieczeństwa energetycznego (stara infrastruktura, brak energi atomowej, mała ilość OZE, zależność od paliw kopalnych)
   Niski poziom edukacji plus niskie zarobki nauczycieli
   Starzejące się społeczeństwo
   Brak lekarzy i pielęgniarek (o pieniędzy na służbę zdrowia nie wspomnę)
   Zły stan dróg i kolei
   Mały klin podatkowy plus brak progresywności dla najbogatszych
   Brak waluty euro
   Itp itd
   Najgorsze jest to że tak mało osób wie jakie to są dane, co one znaczą, jaki wpływ ma na nas wszystkich i ludzie powiedzą ze i tak jest dobrze bo im jest dobrze i sąsiadom. Nawiązuje tutaj do tego posła co mówił że jak zna nauczyciela co zarabia 11k to chyba więcej takich tyle zarabia xd.
   Nie będę ukrywał że głosuje anty PiS ale taka prawda nie ma na kogo, nikt odważnie nie mówi o tym że czekają nas lata i dekady ciężkiej pracy by w tym kraju było normalnie jak w topce najszczesliwszysch krajów.
   Niestety Polakom się wmówiło że 500 plus i emerytura plus oraz kościół wystarczy by dobrze żyć i elo... Tu nie ma ratunku. Z fartem.

  •  

   @pastibox: tylko zapominasz, tak jak zapominali biorący kredyt na zerowych stopach - ze one się zmieniają. Kiedyś były niskie, teraz są wysokie. Przez 30 lat karuzela będzie się kręcić wiele razy w każda stronę

  •  

   Na JDG bodajże jest sporo kurierów czy innych listonoszy jak równierz pracowników stacji benzynowych.

   @wuwuzela1: I pielęgniarek. I dozorców.

   Co mamy, kiedy w taksówce jedzenie kurier, pielęgniarka i sprzątacz? Kwartet biznesowy.

   Ogólnie to "na oko" (chłop w szpitalu umarł na oko) większość JDG to paraetaty, i to zazwyczaj niezbyt dobrze płatne. Tych dobrze płatnych jest raczej mniejszośc, nie większość, a jakiekolwiek podliczenia ilości IT/radców prawnych/adwokatów trzeba by odszumieć (IT np. z helpdesków i panów drukarkowych, radców i adwokatów z in-housów i tych mniej zdolnych siedzcych na etacie w cudzej kancelarii no i specyfika WSZYSTKICH zawodów obsługi prawnej i podatkowej: z osób formalnie wykonujących po kilak zawodów), często się spotykam z kombinacją doradca podatkowy + radca prawny albo radca+adwokat).

   Przez 30 lat karuzela będzie się kręcić wiele razy w każda stronę

   @yhbgrobdoivbvwamsv: Tego nie wiesz - może mamy już blisko do lokalnego szczytu st00pek, może to połowa drogi i zobaczymy 13%, a może świat wraca do okolic 1991 roku i stópek długotrwale powyżej 20%, a może będzie drugi 1989 i st00pki trzycyfrowe. Nie znamy prawej strony wykresu.

   A przez to - nie wiemy, czy i kogo taki kredyt oparty o WIBOR wywiezie. Kredyt zmiennoprocentowy przy nieograniczonej odpowiedzialności za niego to rzecz, która łatwo może się wymknąć spod kontroli i jak ktoś o to opiera swoje życie (czyli bierze lokal na kredyt) to pozdro600 i z fartem mordeczki.

  •  

   @Anakee Czasem się nie da przejść w wielu branżach

  •  

   @zgredas Zakaz kupna mieszkań przez firmy, wysoki kataster od 3-5 mieszkania, budownictwo komunalne, ograniczenia w maksymalnej wysokości czynszów i uregulowanie możliwości eksmisji.

  •  

   Co kupi przeciętny obywatel za 232k XD?

   @pastibox: jak to co ? "polskie złoto" czereśnie (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   źródło: pbs.twimg.com

   +: Adki
  •  

   Ogólnie to "na oko" (chłop w szpitalu umarł na oko) większość JDG to paraetaty, i to zazwyczaj niezbyt dobrze płatne. Tych dobrze płatnych jest raczej mniejszośc, nie większość, a jakiekolwiek podliczenia ilości IT/radców prawnych/adwokatów trzeba by odszumieć (IT np. z helpdesków i panów drukarkowych, radców i adwokatów z in-housów i tych mniej zdolnych siedzcych na etacie w cudzej kancelarii no i specyfika WSZYSTKICH zawodów obsługi prawnej i podatkowej: z osób formalnie wykonujących po kilak zawodów), często się spotykam z kombinacją doradca podatkowy + radca prawny albo radca+adwokat).

   @Filipterka25: składek na ZUS nie płaco a nadwyzka kapitału leci w nieruchy by zbezpieczyć sobie emeryture xD
   I tak powstaje bańka na rynku nieruchomości spowodowana przez top 3% społeczeństwa.

  •  

   W maju przeciętne wynagrodzenie brutto (to, którego nie zarabia 2/3 pracowników) wynosiło 6400 brutto (około 4500 netto).

   @pastibox: czyli pominięte IT, lekarze, prawnicy itp.
   @Anakee: Oraz pracownicy małych przedsiębiorstw. Tj, pracownicy kwiaciarni, małych sklepów, małych januzzexów itd.

Gorące dyskusje ostatnie 12h