Wpis z mikrobloga

wybaczcie za debilne pytanie ale nie mam kredytu hipotecznego ale chcę zrozumieć nadpłatę na przykładzie np. 360 rat (30 lat) i kwocie 300 000 zł kapitału pożyczonego od banku (nie doliczam odsetek itp.)

np. spłaciliśmy już 12 rat kapitału dajmy na to 1000 zł za ratę bez odsetek, pozostaje 348 rat czyli 29 lat spłacania i 288 000 zł

bank kosi co rok marżę tak? lepszym rozwiązaniem jest skrócenie okresu np. w 13 racie dajemy nadpłatę 20 000 zł kapitału czyli kapitał mamy już 268 000 zł do spłaty i lepiej aby skrócić okres o te 2-3 lata aby bank nie kosił prowizji za rok? im mniejszy kapitał do spłaty to w sumie odsetki też powinny maleć (wiem stopy procentowe)

próbuję po prostu zrozumieć co jest lepszym rozwiązaniem gdy np. chcemy przeznaczyć na nadpłatę 20-30-40 tysięcy zł

#kredythipoteczny
  • 10
@astri Pisząc marżę masz na myśli prowizję za nadpłatę? Nie we wszystkich bankach ona występuje i bank nie nalicza jej co rok a od każdej nadpłaty, a jak już występuje to maksymalnie 3% nadpłaty i maksymalnie przez pierwsze 3 lata. 3% w porównaniu z obecnym oprocentowaniem 9% jest wartością niską i warto zapłacić prowizję bo zwraca się ona już po 4 miesiącach na niższych odsetkach (przykladowo 600 zł prowizji od 20000 zł
@astri No to mamy 4 opcje:

1. Bezpłatne skrócenie i bezpłatne nadpłaty - można skrócić ale można odpowiednio nadpłacać i wyjdzie to samo.
2. Płatne skrócenie i bezpłatne nadpłaty - bardziej opłaca się odpowiednio nadpłacać co miesiąc zamiast skracać.
3. Bezpłatne skrócenie i płatne nadpłaty - bardziej opłaca się skrócić, po 3 latach nie ma to znaczenia, można odpowiednio nadpłacać.
4. Płatne skrócenie i płatne nadpłaty - trzeba przeliczyć co bardziej się