•  

  Ciekawostki ze Wschodu (534)

  Rosja
  Petycja na platformie Change.org o wykluczenie Rosji z ONZ zebrała już ponad 50 000 głosów. Petycja o wykluczenie Rosji z ONZ pojawiła się na znanej platformie Change.org , należy zauważyć, że Federacja Rosyjska nie przeszła procedur przystąpienia do ONZ i obecnie brakuje dokumentów potwierdzających coś przeciwnego. „Drzwi ONZ dla Federacji Rosyjskiej muszą być zamknięte, ponieważ aby wstąpić do ONZ, Federacja Rosyjska, zgodnie z art. 4 Karty Narodów Zjednoczonych, musi powstrzymać agresywną wojnę na Ukrainie i powrócić do granic uznanych na arenie międzynarodowej. Członkami ONZ mogą zostać tylko państwa pokojowe” – podkreślono w petycji.
  Źródło

  Rosyjscy okupanci w Chersoniu zmusili lokalne zakłady użyteczności publicznej do łatania mostu Antonowskiego po atakach Sił Zbrojnych Ukrainy. Podobno Rosjanie i kolaboranci polują na mieszkańców Chersonia, którzy rozdają patriotyczne ulotki i rysują proukraińskie graffiti. Poza tym według ukraińskiego dokumentu wywiadu Kreml planował odbudowę okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim w trzech etapach - do końca 2022 r., od 2023 do 2025 r. i do 2040 r.
  Źródło
  Źródło

  Ukraina
  Umowa o eksporcie zboża, podpisana przez Ukrainę, Turcję, ONZ i Rosję, powinna zacząć działać w tym tygodniu. „Spodziewamy się, że będziemy działać w nadchodzących dniach. Spodziewamy się utworzenia centrum koordynacyjnego w Stambule w tym tygodniu, przygotowujemy wszystko, co od nas zależy, abyśmy byli gotowi do rozpoczęcia w tym tygodniu” – powiedział Ołeksandr Kubrakow. Kubrakow powiedział, że zgodnie z umową zbożową rozminowywanie odbywałoby się „wyłącznie na torze wodnym, którego potrzebujemy do eksportu zboża”.
  Źródło

  W ciągu dwóch do trzech tygodni w Charkowie wybudowane zostaną bezpieczne przystanki komunikacji miejskiej, gdzie ludzie będą mogli ukryć się podczas ostrzału artyleryjskiego. „Będą to konstrukcje żelbetowe zlokalizowane przy pawilonach przystankowych. W przypadku zagrożenia ostrzałem artyleryjskim będzie można się tam ukryć i czekać na ostrzeżenie lotnicze. Takie schroniska są na przykład w Izraelu. I okazują się skuteczne w ochronie przed pociskami i latającymi odłamkami – mówił burmistrz Charkowa Ihor Terechow.
  Źródło

  W obwodzie lwowskim nie będzie już lekcji języka rosyjskiego. Poinformował o tym na Facebooku doradca szefa lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleg Radyk . Jednocześnie oficjalnie wiadomo o odwołaniu zajęć w języku rosyjskim do 5 września, kiedy wszystkie instytucje edukacyjne prześlą raporty do Ujednoliconej Państwowej Elektronicznej Bazy Danych o Edukacji. Wcześniej odwołano naukę języka rosyjskiego w szkołach żytomierskich.
  Źródło

  Białoruś
  Bezrobocie w II kwartale 2022 r. wyniosło 3,7%, co jest zgodne z danymi z I kwartału br. io 0,1 p.p. mniej niż w okresie październik-grudzień 2021 r. podał Biełstat. Natomiast czerwcowy PKB Białorusi spadł o 7,8% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku. W maju spadek produktu krajowego brutto wyniósł 8,6% - podał EBR.
  Źródło

  Litwa
  Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, spotykając się z polskim przywódcą, powiedział, że ma nadzieję na dalszą jedność w zakresie obrony i bezpieczeństwa w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Razem jesteśmy silniejsi i bardziej bezpieczni. Tylko działając wspólnie możemy zapewnić bezpieczeństwo w naszych własnych krajach i w całym regionie. Polska jest niezawodnym sojusznikiem Litwy. Doceniam naszą jedność i wierzę, że w przyszłości pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Nauseda. Komentarz: Warto zwrócić uwagę na tę wypowiedź, możliwe, że niedługo nabierze ona nowego znaczenia.
  Źródło

  Łotwa
  Łotwa może zbudować jednocześnie dwa terminale skroplonego gazu ziemnego. Taki wariant przedstawiła łotewska minister gospodarki Ilze Indriksone. W przetargu dotyczącym budowy łotewskiego terminalu LNG startują dwie firmy: Skulte LNG Terminal i Kundziņsalas dienvidu projekts. Pierwsza z nich zamierza wybudować terminal w Saulkrasti ok. 40 km na północ od Rygi, a druga firma chce zbudować terminal w Rydze.
  Źródło

  Estonia
  Producent energii odnawialnej Sunly Wind chce zbudować morską farmę wiatrową w pobliżu wyspy Hiiumaa, której moc nie przekroczyłaby granicy 400 megawatów, od której wymagany jest specjalny plan. Ministerstwo Gospodarki i Komunikacji uznało, że dla farmy wiatrowej nadal wymagany jest plan specjalny i odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Sunly Wind zwróciła się do Urzędu Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA) o wszczęcie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę farmy wiatrowej składającej się z 33 turbin na 82 kilometrach kwadratowych. Ministerstwo stwierdziło, że farma morska będzie miała znaczący efekt przestrzenny, a jej lokalizacja jest kwestią interesu narodowego, dlatego też dla farmy wiatrowej na obszarze morskim Hiiumaa potrzebny jest państwowy plan specjalny lub inny równoważny plan. Wyspa ma jak wiadomo znaczenie strategiczne.
  Źródło

  Polecam:
  Niektóre iluzje umierają ciężko; inne mają krótki okres trwałości. Atak Moskwy 23 lipca na obiekty portowe w Odessie, który miał miejsce niecałe dwadzieścia cztery godziny po podpisaniu przez Moskwę i Kijów odrębnych porozumień z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) w sprawie odblokowania ukraińskich portów Morza Czarnego, ilustruje oba te punkty.
  Moskwa roztrzaskała dwie iluzje jednym uderzeniem rakietowym. Biały Dom musi zaakceptować rzeczywistość.

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja

  •  

   Polska jest niezawodnym sojusznikiem Litwy. Doceniam naszą jedność i wierzę, że w przyszłości pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Nauseda. Komentarz: Warto zwrócić uwagę na tę wypowiedź, możliwe, że niedługo nabierze ona nowego znaczenia.

   @Ten_od_Hanki: No cóż, powołanie Trójkąta Lubelskiego oraz symboliczny zjazd prezydentów w Warszawie na rocznicę 3 Maja nie były przypadkowe. Ruska propaganda też to zauważyła, bo przestała szydzić z ujadającego "pieska na amerykańskiej smyczy", a zaczęła straszyć odbudową Rzeczypospolitej. Hybrydowy atak Łukaszenki na granicę, a potem napaść Rosji na Ukrainę pokazały, że z kacapami można walczyć i skutecznie się bronić, a nasz sojusz faktycznie funkcjonuje.

   źródło: tvn24.pl