•  

Czołem Mireczki!

Słuchajcie jest taka akcja, ojciec mojego kumpla od ponad roku walczy ze złośliwym nowotworem mózgu — glejakiem III stopnia.

Dlaczego chcę pomóc akurat jemu?

Stanisława poznałem kilka lat temu w #pracbaza pracując w typowym januszeksie gdzie atmosfera była wśród całej firmy była okropna, Janusz który nie szanował nikogo- praca po 10-12h dziennie, jakieś wyzwiska na porządku dziennym. Ludzie w firmie raczej skupieni na swoich problemach.

No i był Stasiek- gość który jako jedyny był bardzo w porządku wobec gówniarza który miał mnóstwo pytań :D i cierpliwie odpowiadał na wszystkie, mimo że nie musiał poświęcać swojego czasu. Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia że to ojciec mojego ziomka.
    Wiecie to po prostu serio poczciwy facet, mimo że pracowałem tam krótko to jego osobę zapamiętałem najlepiej i chciałbym się jakoś przyczynić do zbiórki.

Nie liczę na #wykopefekt ale nawet jeśli choć jeden mireczek zechce wesprzeć zbiórkę to uważam że warto było.
    Za każdego plusa dla zasięgu również bardzo dziękuje.

https://www.siepomaga.pl/stanislaw-szydlowski

#siepomaga #pracbaza #truestory #januszex #wykopefekt #glejak #zdrowie

Nie bijcie za tagi ;p

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: stachu.jpg

•  

@tonymakarony: chyba linku brak lub ślepy jestem

•  

@tonymakarony: moja złotówka niestety nie pomoże Stanisławowi, choćby to był najlepszy chłopina pod słońcem - glejak mózgu to wyrok śmierci i niezależnie od ilości wydanej bez sensu kasy chłop i tak niestety umrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Pozdrawiam i sorry za #niepopularnaopinia ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@tonymakarony: Mam dobry humor dzisiaj i jeszcze po wypłacie to wpłaconed kilka groszy ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

•  

@xTortox: @tonymakarony: dokładnie. Jako ex pacjent onkologiczny z nowotworami złośliwymi - chłop ma wyrok śmierci, który możemy tylko DELIKATNIE opóźniać.

•  

niezależnie od ilości wydanej bez sensu kasy chłop i tak niestety umrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@xTortox: co nie zmienia faktu, ze kazdy bliski chcialby zeby taka osoba byla z nim jak najdluzej.

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

glejak mózgu to wyrok śmierci i niezależnie od ilości wydanej bez sensu kasy chłop i tak niestety umrze

@xTortox: W zasadzie każde życie to wyrok śmierci i niezależnie od ilości wydanej bez sensu kasy każdy i tak niestety umrze

•  

@bigos555 ale jedna osoba umrze i nie zostawi reszty rodziny z długami, gdzie dzieci zamiast na studia będą musiały zapierniczac do pracy a żona tyrać na dwa etaty aby nie stracić domu na którego hipotekę wzięła kredyt na "leczenie" męża, a druga i tak umrze ale przy okazji spierdoli finansowo życie rodzinie

•  

@tonymakarony: dobry przekaz leci.. co raz więcej Mirków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

ale jedna osoba umrze i nie zostawi reszty rodziny

@kt13: A druga przechleje majątek, a trzecia zadręczy rodzinę, a czwarta spierdoli, a piąta zrobi z siebie pajaca a szósta strzeli sobie z łuku w plecy, a siódma...

•  

@bigos555 każdego dnia ktoś umiera w wypadku drogowym więc ten chłopina dużo ludzi przeżyje

•  

@tonymakarony: oby się udało uzbierać odpowiednią kwotę

•  

@tonymakarony: wpłacone, oby się udało!

•  

@tonymakarony: a dorzucę się. Mój ojciec też ma nowotwór to wiem jak to jest. Ale on ma refundację z NFZ a koszt leczenia jest tak duży że byśmy tego nigdy nie udźwignęli.

•  

•  

@xTortox: to nie jest glioblastoma czyli IV stopień więc jakieś szanse są kolego. Nie znasz się to się nie wypowiadaj.

•  

@xTortox: no moja kuzynka juz zyje 15 lat po zabiegu i daje rade

•  

@DexterFromLab: powiedz to ludziom z konfederacji l, którzy uważają, że każdy sam powinien opłacać wszystko i wtedy byłoby okej. Niestety choroby onkologiczne są drogie i gdyby nie składka zdrowotna to wielu ludzi umarłoby pod płotem.

•  

Poszło, mam nadzieję, że się uda!

+: Devilus
    •  
      Frasad

+2

@xTortox: Mimo wszystko wpłaciłem jeżeli chociaż to da więcej czasu chłopu na zamknięcie spraw i pożegnanie się z bliskimi oraz światem. Mam nadzieje że jest cień szansy na zdrowie.

•  

@Littletiki z ludźmi z konfederacji nie ma co nawet rozmawiać bo są odklejeni. Tak to ojciec ma leczenie, nawet przestał brać morfinę. Jako tako się trzyma. A tak to musieli byśmy bezsilnie patrzeć jak umiera. Nikomu nie życzę takiego uczucia bezsilności kiedy umiera bliska osoba.

•  

@Littletiki: są, są, olbrzymie - w niemieckich klinikach za eurosy dają szansę nawet na wyleczenie umarłych! ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@xTortox:

Ze względu na ograniczone możliwości leczenia w Polsce, zacząłem szukać alternatywnych sposobów terapii poza granicami kraju. W ten sposób trafiłem na specjalistyczną klinikę w Niemczech i innowacyjną metodę leczenia glejaków IV stopnia. Metoda polega na serii zastrzyków komórek dendrytycznych, które po wprowadzeniu w postaci szczepionki pod skórę, poszukują i niszczą komórki nowotworowe. Terapia ta jest niezwykle skutecznie i niestety niezwykle droga...

A to? On pisze, że pacjent leczony tak, przeżył 10lat +

•  

@tonymakarony: Mój teściu w wieku 53 lat miał glejaka w pniu mózgu, chłopina nie pił, nie palił, prowadził aktywny tryb życia, biegał, ukończył maraton. Od wykrycia do śmierci - 6 miesięcy. To był przejebany czas. Przed męką ratowała go terapia paliatywna :/ Złoty człowiek, taka jebana sprawiedliwość, wszystko zgodnie z planem bożym :/

•  

@pedros92: no ba, nie zdziwił bym się gdyby zyskał nawet gen nieśmiertelności ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie chcę zaczynać takich dyskusji - wyraziłem tylko swoje osobiste zdanie. A co w kto wierzy i co stosuje - nie moja sprawa. Niektórzy zamiast lekarza wolą wierzyć w czary księdza, kolejni zamiast zaleceń angiologa stoją super środki "czyszczące żyły" ( ͡° ͜ʖ ͡°) , nic mnie już nie zdziwi i wszystko akceptuje ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@tonymakarony: Kurcze, dziwnie się czuję czytając te różne komentarze mając poważny problem nowotworowy w domu. Pierwszy szok minął, dlatego dzisiaj czytam je raczej "na chłodno". Inaczej - staram się je tak czytać.

Stanisław chce żyć! Dla siebie, dla innych - łotewer. OP, z tego co widzę to dobry kumpel. Nie wzdycha, że "tak to już jest grażynko". Pisze o tym na mirko. Wpis działa, plusy lecą, ludzie wpłacają. Nastawienie do problemu to bardzo duża siła. To jest cholernie pozytywne i takie ma być.

I nie kolego @xTortox. Mając styczność z tym problemem nigdy nie odważyłbym się komuś wprost powiedzieć, że coś jest wyrokiem śmierci. Po prostu bym się nie odważył. Dlaczego?

pokaż spoiler Z szacunku do życia.

•  

@tonymakarony: a dałem swojego grosza, wygląda na wporzo chłopa ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nawet jakby nie było nadziei a pieniądze chciał przeznaczyć na dziwki i koks przed śmiercią to bym się tym bardziej dorzucił

•  

@S3B0L: Zabrzmię trochę foliarsko, ale czy rozmawiał dużo przez telefon? Jeden z ludzi związanych z lewicą Tomasz Kalita w jednym z ostatnich wywiadów powiedział, że podejrzewa, że bardzo częste rozmowy mogą stać za jego chorobą.

https://natemat.pl/zdrowie/188657,caly-dzien-rozmawiasz-przez-komorke-a-teraz-boisz-sie-ze-masz-glejaka-przeczytaj-na-co-jestes-narazony

•  

•  

@packa_: Chłodna i pełna świadomość kresu każdego życia nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku do niego. Każdemu życzę sto lat życia w zdrowiu, jak najdalej od jakichkolwiek chorób. Ale jednocześnie wiem, że w pewnych sytuacjach nie pomoże stu najlepszych lekarzy, bo śmierć czeka każdego z nas. A takie terapie eksperymentalne za granicą, które przedłużają życie o 10 lat w przypadku nieuleczalnych chorób, gdy tylko zapłacisz miliony monet ( ͡° ͜ʖ ͡°), działają na mnie jak płachta na byka ¯\_(ツ)_/¯ Gdyby jakaś terapia była naprawdę sprawdzona i skuteczna to już dawno byłaby dostępna w "najzwyklejszej" medycynie ¯\_(ツ)_/¯ w innym przypadku to wyłącznie żerowanie na ludzkich emocjach, celem osiągnięcia korzyści finansowej i właśnie najlepszy przykład na brak szacunku do życia ¯\_(ツ)_/¯

•  

@xTortox z III stopniem warto próbować. IV to wyrok... Nikogo do dziś na świecie z czwartą kategorią nie uratowano

+: Devilus
    •  

@foreveralone: Miał słuchawkę BT, praktycznie się z nią nie rozstawał. Ale czy to była tego wina? Rozmawiał na pewno dużo z uwagi na częste wyjazdy za granicę - z żoną każdego wieczoru.

•  

@xTortox: Widzisz Kolego, są programy lekowe, które mają ścisłe kryteria. Spokojnie można je nazwać "eksperymentalnymi", bo zawsze jakaś zmiana w zmiennych, czyli w wynikach dodaje jakąś cegiełkę do tego, by była skuteczniejsza. Udało się, nie udało się. Chłodno. Rzeczowo. I to akceptuję. Czy ta zrzutka na "eksperymentalne" leczenie Stanisława coś wniesie do całości? Uważam, że tak. Kolejne "cegiełka" - jakkolwiek by to nie zabrzmiało. I jakie wyniki by nie przyniosło.

@wiesiek84: Postęp polega na tym, by nie stać w miejscu, a iść dalej do przodu.

•  

udzi umarłoby pod płotem.

@Littletiki: Nie - umarliby we własnym domu, tak umrą w szpitalu a rodzinie zostawią małe mieszkanko.

•  

@S3B0L: A jak wygląda śmierć od tego? Mózg niby nie boli, ale może generować wrażenie bólu. Czy chorych boli głowa? Czy co ich boli?

•  

@firyt: no taki co sobie z nowotworami zlosliwymi jakoś poradził xd nie wiem kiedy umrę, ale chyba aktualnie jest gituwa

•  

@tonymakarony: Wpłacone! Kropla w morzu, ale to zawsze coś :)

•  

@pinkfloyd12: Zaczęło się od powolnych drętwień prawej strony ciala (dłoń, później twarz), czasami utrata równowagi. Kolejny etap to zakrzepica ponieważ wraz z rozwojem choroby spadła aktywność fizyczna. Później chemia w której tempo osłabiania organizmu jest znaczne. Słabnie wzrok, mowa staje się niewyraźna. Po nieudanym leczeniu teścia przepisano go do hospicjum, opis: pacjent niezdolny do funkcjonowania:/ teściowa zabrała go do domu gdzie żył około 1,5 miesiąca.

•  

@xTortox: Miałam w rodzinie chorego dzieciaka. Przypadek beznadziejny, byłam pewna że kwestia miesięcy, aż dzieciak umrze. Neuroblastoma z przerzutami np. do szpiku. Remisja od kilku lat, wyniki coraz lepsze.
      Nie wierzę w cuda tylko pracowników ochrony zdrowia i technologię i pocieszające, że jednak z roku na rok medycyna wchodzi na coraz wyższy poziom.
      Ja tak bardzo nie wierzyłam w "cud-terapię" tego chłopaka (za bańkę), że nie przelałam na niego ani złotówki, bo wolałam wesprzeć tych, którzy w moim mniemaniu mieli większe szanse. Wpłacam często na różne akcje, nie że było mi szkoda - uważałam, że to nic nie da.

•  

•  

@tonymakarony:
      Kurde, nie rozumiem czemu wykopki tutaj ludzi zniechęcają do wpłacania... chyba kilka rzeczy trzeba tutaj wyjaśnić:

1. To jest glejak 3 stopnia, nie stopnia 4 - dopiero ten drugi to już praktycznie wyrok śmierci, przy tym pierwszym są jeszcze istotne szanse, że pacjent spokojnie pożyje przynajmniej kilka kolejnych lat
      2. Zbiórka nie jest na jakąś astronomiczną kwotę - to jest niecałe 160k PLN na opłacenie leczenia w Niemczech, a nie kilka milionów dla jakiegoś szemranego znachora żerującego na nadziei rodziny
      3. Terapia jest jeszcze w fazie testów, ale ma podstawy naukowe - inaczej nikt nie organizowałby badań klinicznych, immunoterapia to nie jest jakaś gówno-metoda mająca ułamek procenta szans na powodzenie, tylko coś, co ma realne szanse zadziałać

•  

@Devilus dzięki miras, już musiałem niektóre co bardziej chamskie komentarze kasować. Serio ludzie, on to czyta. Ja nikogo nie zmuszam, nawet nie liczyłem na taki odzew ale pisanie że to nie ma sensu bo chłop i tak umrze jest zwykłym kurestwem.
      Nie możecie po prostu scrollowac dalej?

Wybaczcie nie chce mi się wołać tych wyżej

•  

@Uzytkownikportaluwypokpeel: @xTortox: to można sie mu zrzucić na wycieczkę żeby chociaż coś przeżył przed śmiercią.

•  

@tonymakarony: poszła mała pomoc, u mojej mamy tez glejak 3 stopień złośliwości, w listopadzie minęły 4 lata od operacji i póki co wszystkie wyniki badania wychodzą bardzo dobrze. tez miała zarówno chemio jak i radioterapię.

Trzymam kciuki żeby i u Pana Stanisława skończyło się pomyślnie, niezależnie ile konkretnie dodatkowych lat przyniesie mu ta terapia, jeśli chodzi o bliska osobę każdy miesiąc czy rok jest mega cenny (งⱺ ͟ل͜ⱺ)ง

•  

moja złotówka niestety nie pomoże Stanisławowi, choćby to był najlepszy chłopina pod słońcem - glejak mózgu to wyrok śmierci i niezależnie od ilości wydanej bez sensu kasy chłop i tak niestety umrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@xTortox: Ale bełkot nieuka, i w dodatku prawie 300 plusów. Matko bosko, ten portal jednak nadaje sie tylko na spam z patostreamami.

•  

@Strahl: Pozdrawiam Pana Doktora z niemieckiej kliniki! (。◕‿‿◕。)
      Ludzi bez mózgu też nacieracie olejkami, obiecując rodzinie cudowne zmartwychwstanie, czy to ktoś inny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@xTortox: WHO grade III to z definicji nie może być glioblastoma - a astrocytomy i oligodendrogliomy grade 3 przy kombinowanej radio- i chemioterapii maja ~40-60% pięcioletniego przeżycia. Sarkazm wsadź sobie w dupę i lepiej zajmij się tym, co robisz najlepiej. Nie wiem, liście pozamiataj czy coś.

•  

@xTortox: Nie wiem czy zauważyłeś, ale swój poziom dostosowuję do Twojego, który już w pierwszych trzech słowach był nacechowany nieuzasadnioną agresją ¯\_(ツ)_/¯ Gdybyś był człowiekiem na poziomie to nazywałbyś "nieukiem" wyłącznie swoją matkę, o ile Ci na to oczywiście pozwala ¯\_(ツ)_/¯ Po drugim komentarzu widzę jednak, że nadal nie rokujesz, więc kolejny raz zrobię to samo i odpowiem Ci w podobnym stylu - uciekaj do opisywania swoich obrazków, bo ostatniego pacjenta na żywo widziałeś na uczelnianych zajęciach więc jedyne co możesz mądrego poopowiadać to procenty pięcioletniego przeżycia o których przeczytałeś w Szczekliku ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@xTortox: Przestań już bełkotać. Pacjentów w sporej ilości widzę codziennie, tutaj się pacjentów kwalifikuje samemu do badania. Od radiologii interwencyjnej też nie stronie. Więc nieuku, stul japę i o ile ja szczeklika i harrisona się już w życiu naczytałem, to może teraz czas na ciebie - skoro wypowiadasz się w takich tematach w tonie mędrca szafując wyrokami to wypada mieć minimalną merytorykę. A teraz poszedł won.

•  

@Strahl: No Panie Doktórze, nadaje się Pan do kliniki wyłudzania pieniędzy jak złoto! 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ(。◕‿‿◕。) Proszę jak najszybciej złożyć sibi! ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@xTortox: Widzisz, różnica taka, że ja mógłbym je tam złożyć - ty mógłbyś mi w niej co najwyżej robić kawę i po kursie ewentualnie obsługiwać kserokopiarkę, a i pewnie to byś spieprzył.

•  

@xTortox: ale jesteś wygadany, @Strahl: ci merytorycznie odpowiedział a ty dalej sarkastycznie gadasz o olejkach i innych gównach. Nie umiesz wziąć odpowiedzialności za swoje słowa nawet w najmniejszym stopniu, typowy wykopek co nie umie się przyznać do błędu.

•  

@Strahl: Ale daj już spokój, naprawdę (づ•﹏•)づ Idź już w inne miejsce ponarzekać na Polaków, na Polskę, na ochronę zdrowia w Polsce i na wszystko co Cię otacza - to lubisz najbardziej (づ•﹏•)づ Wystarczy zerknąć na parę twoich wpisów aby ogarnąć że każdego masz za idiotę, tylko Ty się nie mylisz i tylko ty podejmujesz słuszne decyzje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak w ogóle z takim człowiekiem podejmować jakąkolwiek skuteczna dyskusje? (ʘ‿ʘ) Tylko u Ciebie w Niemcowni jest kraj mlekiem i miodem płynącym i tam na pewno Pana Stanisława uratują (づ•﹏•)づ I niech tak będzie, bo jak już zaznaczyłem - ja mu nie wróg! ʕ•ᴥ•ʔ Niech Pan Stanisław żyje i sto lat! ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jak trafi do Ciebie to zapewne zyska nieśmiertelność! (ʘ‿ʘ)

•  

@xTortox: Więcej copium emotek, błaźnie.

Wystarczy zerknąć na parę twoich wpisów aby ogarnąć że każdego masz za idiotę, tylko Ty się nie mylisz i tylko ty podejmujesz słuszne decyzje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja jak wiem, że mogę się w tematach medycznych mylić, to po prostu nie podejmuje dyskusji albo radzę się kolegów z większym doświadczeniem od mojego - cecha przychodzi z wiekiem i obyciem zawodowym. Tym się rózni człowiek, który coś potrafi od błazna bez szkoły który udaje fachowca od wszystkiego a potem nie potrafi się przyznać, że jest idiotą i spamuje emotkami pieprząc od rzeczy. Podziękuj grzecznie za to, że cię czegoś nauczyłem, podwiń ogoń i się po prostu zamknij.

•  

@Strahl: Ale daj spokój, nie ujmuj sobie bez potrzeby, Ty z całą pewnością masz rację zawsze! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) To widać gołym okiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałbym się jeszcze trochę poboksowac, popodrzucać jeszcze więcej emotek, ale szkoda mi niedzieli ʕ•ᴥ•ʔ Miłego dnia! ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@xTortox: dostałeś 5-letnie przeżycia w III grade glioma i zamiast odnieść się merytorycznie, pokazać że zostały wyssane z palca (powodzenia z tym) to lecisz ad personam, naprawdę łatwo możesz z tego wybrnąć pokazując że np 5-letnie przeżycie niezależnie od leczenia jest na poziomie kilku procent

•  

@Littletiki dokładnie, trójka jeszcze rokuje

•  

@CamusVevo: Wiesz co, dyskusja o przeżyciach pojawiła się całkiem niepotrzebnie i nie zamierzam z nimi dyskutować. Niepotrzebne emocje to nieprzemyślane do końca stwierdzenia, które mogą wprowadzać w błąd. Nie taki był mój cel. Mi od samego początku chodzi właściwie o coś innego. Chodzi właściwie o ten fragment - "Przy tak zaawansowanym stadium choroby Stanisław nie został zakwalifikowany do dalszego leczenia w Polsce". Jak myślisz, z jakiego powodu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja wiem, ale nie chcę już o tym dyskutować - niech każdy sądzi co uważa za słuszne ;) Mi chodzi wyłącznie o to, że zbyt wiele "niemieckich i amerykańskich klinik" robi na tym biznes, żerując na ludzkich tragediach, kiedy na ratunek nie ma najmniejszych szans. A jak będzie z Panem Stanisławem? Czas pokaże... ¯\_(ツ)_/¯ Oby było tak jak mówicie Wy, choć nadal w to nie wierzę ¯\_(ツ)_/¯

•  

@xTortox:

Jak myślisz, z jakiego powodu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Nie jestem ekspertem od akurat nowotworów OUN więc nie będę wypowiadał się z całą pewnością że tutaj też ma miejsce taka sytuacja, ale w przypadku pozostałych nowotworów po prostu większość nowoczesnego leczenia w Polsce jest nierefundowana, jedyną opcją jest wtedy program lekowy gdzie kryteria kwalifikacji są bardziej restrykcyjne niż w bardziej cywilizowanych pod względem medycznym krajach (o kryteriach wypadnięcia z programu lekowego jak PD w RECIST [nie I-RECIST podkreślam] po 3 miesiącach leczenia immunologicznego nawet nie wspominam żeby nie kopać leżącego)

•  
      g.......a via iOS

0

Dobrze mu z oczu patrzy, zdrówka

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Zgodnie z obietnicą, wołam plusującychten wpis pośmiejmy się jeszcze raz xD Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi lub jakimś cudem nie pamiętają - ministrowie Błaszczak i Kamiński prezentują na konferencji zdjęcia z telefonu nielegalnego uchodźcy, na których widać chłopa ruchającego kozę xD Na tej podstawie tłumaczyli dlaczego nasze granice dla nich są zamknięte.
    #gownowpis #glupiewykopowezabawy
    pokaż całość

odpowiedzi (110)

Rusek nie ogarnął, że jest schwytany xD ( @Aryo mógłby się wypowiedzieć, czy dobrze przetłumaczone) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    -pierwszy raz widzę, żołnierzy tutaj (rosyjskich)
    -no my też, ale my banderowcy

#wojna #rosja #ukraina

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (37)

Robię rozdajo unikalnego w skali wszechświata litofanu Russia Hate Club ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Jedyny warunek jest taki, że zwycięzca wpłaca co najmniej 3 dyszki na wybraną przez siebie zrzutkę dla Ukrainy i wysyła mi potwierdzenie, a ja robię wysyłkę paczkomatem na swój koszt. Brak wpłaty w ciągu 24h - losuję kolejną osobę.
    Losowanie jutro o 20.

#russiahateclub #rozdajo #ukraina pokaż całość

odpowiedzi (24)