Wpis z mikrobloga

1981 + 1 = 1982

Tytuł: Australia
Autor: Jan Lencznarowicz
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9798388542984
Wydawnictwo: TRIO
Liczba stron: 488
Książka z serii Historia państw świata w XX wieku.

Autor na początku krótko przedstawia zarys tego jak skolonizowana została Australia i jak doszło do jej zjednoczenia. Jest to bardzo ciekawa historia i na pewno zasługuje na doczytanie szerszego omówienia, bo ta książka skupia się głównie na XX wieku.

Australia od samego początku była bardzo jednolita, trafiali tam głównie imigranci ze Zjednoczonego Królestwa, którzy byli bardzo negatywnie nastawieni do przyjmowania czarnych lub Azjatów i to niemal do czasów współczesnych, więc tutaj społeczeństwo ukształtowało się zupełnie inaczej niż w Stanach lub Kanadzie.

Autor oddzielnie omawia początki Australii, okresy wojenne a pozostałą część dzieli na kilka okresów, w których omawia trzy tematy - politykę wewnętrzną, sprawy zagraniczne oraz społeczno-kulturalne. Ta pierwsza część mnie mocno przerastała, omawianie ciągłych wyników wyborów i sporów politycznych było dla mnie zbyt szczegółowe. Ale już relacje Australii z innymi krajami są bardzo ciekawe, ponieważ Australia zawsze mało wydawała na obronność, a otoczona przez dość burzliwe narody azjatyckie, więc musiała dbać o poprawne relacje i bliską współpracę z innymi krajami, często podejmując niepopularne na świecie decyzje, w związku z tym miała też spory udział w powstrzymywaniu rozszerzenia się komunizmu w tym regionie i budowaniu silnych sojuszy w walce z nim.

Konkurencja wśród książek o Australii jest raczej niewielka, więc myślę, że warto sięgnąć po tę, ale niekiedy bywa trochę nużąca, zabrakło tu trochę luzu.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #australia #historiabookmeter
s.....w - 1981 + 1 = 1982

Tytuł: Australia
Autor: Jan Lencznarowicz
Gatunek: histori...

źródło: comment_1659346502i3fO6Iqhs5FSvTzli33enB.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: inne
Liczba stron książki: 484

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

@smierdakow: fragment Twojej recenzji został umieszczony na stronie open-source upolujksiazke.pl jeśli nie chcesz by cytaty z Twoich recenzji widniały na tej stronie to odpisz na ten komentarz