•  

A tak dla odmiany, jakieś plusiki życia w Polsce:
    - świetnie rozwinięty system płatności bezgotówkowych
    - paczkomaty, zabki i dina
    - dość dobry poziom edukacji na skalę międzynarodową
    - darmowe studia
    - dobrzy programiści i prężnie rozwijającą się branża IT

Zapraszam do rozszerzania listy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

• poprzednie komentarze (183)

•  

Serio? (ಠ‸ಠ) Jak tu może być dobra pogoda, skoro piździ przeokrutnie przez 8 miesięcy w roku? IMO pogoda jest największą wadą Polski.

@Libertarian90:

Ale nie samą pracą człowiek żyje. Po pracy też jest życie, a przez gównianą pogodę przez większość roku jakiekolwiek aktywności na świeżym powietrzu są mocno okrojone. Byłoby idealnie, gdyby był klimat jak w Chorwacji.

@Libertarian90:

Mhm.... bylem w Chorwacji kiedys na rowerach, we wrzesniu. Myslalem ze bedzie cieplo, ale da sie jechac.
      Bylo kurewsko goraco, na naslonecznionych podjazdach dramat, nie mialo znaczenia ile wody w siebie wleje - i tak wszystko zaraz wypocilem. Wtedy dotarlo do mnie ze poludniowcy nie maja sjesty bo to lenie, oni po prostu chca przezyc, podejrzewam ze od czerwca do sierpnia tam jest dramat.
      Taki klimat jest fajny jak sie lezy w cieniu na plazy i nic nie robi, kiedy chcesz cokolwiek sie poruszac to jest doslownie walka o przezycie.

Tak naprawde Polska ma fajny klimat, tylko jest jeden bardzo powazny problem - tragiczna powietrze. Jakbysmy sie tego pozbyli byloby super.

•  

@Anesa: dodałbym też małe kontrasty w zamożności - w zasadzie nie widuje się enklaw dla bogatych, praktycznie wszystko jest dostępne dla przeciętnego obywatela, nie dorobiliśmy się oligarchów

•  

@SayNoToPrzegryw: Kalisz prawda, ładne miasto, ale bardzo zaniedbane i sprawia wrażenie wymarłego, szczególnie rynek. Warto wspomnieć jednak, że mniejszy Ostrow Wielkopolski zaraz obok funkcjonuje zdecydowanie lepiej, w szczególności jak na swój rozmiar.
      Swoją drogą to nadal nie są biedne rejony, w Kaliszu i gminach dookoła mieszka dużo majętnych osób, tylko wolą wydawać kasę gdzieś gdzie są ciekawsze rzeczy do robienia. Być może jest to bardziej kwestia nieumiejętnego zarządzania miastem, które dla młodych nie jest atrakcyjne.

•  

@Anesa: co fajnego jest w zabce? Pytam nie ironicznie. To jeden z droższych sklepów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
      To, że jest otwarty w niedziele bez handlu To tylko zasługa Rydzyka( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Te Żabki tu to mocny iksde

•  

@Anesa główne problemy polityczne mają swoje źródła w ludziach którzy żyli w komunia, ale ludzie się starzeją czyli problemy prędzej czy później same się rozwiążą

•  
      SayNoToPrzegryw

0

@DryfWiatrowZachodnich: Latałem z plecakiem w pełnym słońcu po Hiszpanii szukając stopa i znacznie lepiej niż w Polsce mi było, jeśli o klimat chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  
      SayNoToPrzegryw

0

@powerfulally: Właśnie, a atrakcyjność dla młodych jest kluczowa dla danego miejsca, bo przyciąga to ludzi, a to powoduje zostawienie pieniędzy w regionie w wyniku czego region staje się bogatszy. Dlatego monopol na to mają miasta wojewódzkie, a mniejsze dla ustatkowanych albo starszych ludzi

•  

@SayNoToPrzegryw: Ludzie kasę mają, jest tam sporo dochodowych przedsiębiorstw i dookoła rozwinięte rolnictwo. Ale miasto nie potrafi do siebie zachęcić, ludzie wyprowadzają się na obrzeża. Młodzi ludzie jeżdżą na imprezy do Ostrowa. Mamy więc sytuację w której ekonomicznie ludzie są w nienajgorszejj sytuacji, ale samo miasto nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału.

•  

@Anesa: względnie bezpiecznie na ulicach.
      4 pory roku.
      Morze, góry jeziora w jednym.
      Dość długi macierzyński to i na plus i minus.
      Czyste ulice, regularnie sprzątane.

•  

dość dobry poziom edukacji na skalę międzynarodową

@Anesa: co???

darmowe studia

@Anesa: przecież to jest minus, studia powinny być płatne i tylko dla wyjątkowych osób, ten papierek jest chuja wart bo uczą tam gówno, na większości kierunków to są zmarnowane lata gdzie ludzie i tak potem nie pracują w zawodzie gdzie mają wykształcenie i do tego te studia nijak nie szykują do zawodu

•  

@Restej: Tak z ciekawości, skończyłeś jakieś sensowne studia w tym kraju, że wyśmiewasz poziom edukacji wyższej? Bo wyrzuciłeś z siebie tone januszowej wiedzy i własnych przeżyć, ale nijak nie da się tego brać na poważnie. Sprawa jest prosta, chcesz mieć wysoki poziom nauczania? To zapierniczaj i ucz się wśród najlepszych. Jak nie jesteś turbo geniuszem to znajdziesz w tym kraju uczelnie dla siebie z której będziesz zadowolony.

•  

@One_day_full Zacznijmy od tego, że mój komentarz nie licząc zdania o rankingach tyczy się edukacji przed studiami. Komentarz dalej poprosiłem by o studiach wypowiedział się ktoś inny. Zakładam, że jak ktoś decyduje się na studia to interesuje go kierunek na jaki idzie i nie będzie przeszkadzał mu natłok wiedzy, a ilość rzeczy jakie uzna za bezużyteczne okaże się bardzo mała. Po drugie niczego nie wysmiewam co stwierdzam fakt, że ta edukacja jest słaba. Dalej w którym miejscu wykazałem te januszową wiedzę? Rzuc cytat to się odniosę. No i w końcu "prosta sprawa" z moją chęcią posiadania wysokiego poziomu nauczania, a mianowicie: nie zgadzam się z tobą. W sensie na wysoki poziom nie składa się tylko i wyłącznie to że będziesz zapierniczal i otaczał się najlepszymi. Uczelnia powinna wspierać studentów i zapewniać odpowiednie środowisko do badań i rozwoju a w wielu miejscach w Polsce tego brakuje. Chociaż tak jak wspomniałem studia to jest temat na inny odcinek zupełnie, moj kom tyczył się edukacji do szkoły średniej włącznie.

•  

@Anesa: więc u nas zlikwidują gotówkę najszybciej

- darmowe studia

@Anesa: żeby emigrowali magistrzy a nie maturzyści

•  

@aerosheff: w Szwajcarii nawet starsi ludzie mówią bardzo dobrze po angielsku

•  
      SargonofAkkad

0

@Anesa: największym plusem ostatnich 3 lat jest to że stopniowo traciłem chęć do życia a dzisiaj już jej w ogóle nie mam.

•  

@Anesa:

Polska jest krajem raczej tolerancyjnym dla cudzoziemców

•  

Słodziak Prezydent, to ważne

•  

@Anesa: Plusów jest więcej. Relatywnie niskie ceny (dotyczy to głównie usług, bo samochód czy tv kosztuje podobnie). Bezpieczeństwo, często nowsza niż na zachodzie infra (choć mniejsze niq nasycenie), brak ogromnych różnic w jakości szkół i względnie dobry poziom publicznej edukacji. Klas średnia w większości nie płaci za szkoły prywatne. O studiach wspomniałeś. Tania służba zdrowia. I na koniec największy plus czyli rozwój, u nas każde pokolenie ma lepiej niż poprzednie i patrząc na sytuacje sprzed 10 lat każdy czuje ze jest lepiej. Jak zapytasz francuza, Włocha, Hiszpana czy greka to Ci powiedzą ze 10-20-30 lat temu było lepiej. Było i h stać na więcej, było bezpieczniej itd

•  

@Anesa: tani bardzo szybki internet mobilny. W miastach jest już 5G i płacimy za to jakieś grosze w porównaniu do pakietów w wielu telekomach na zachodzie gdzie często 4G jest luksusem.

•  
      Dynamiczny_Rogal

+1

świetnie rozwinięty system płatności bezgotówkowych

@Anesa: ogólnie bankowość. Mam konto w niemieckim banku i tragedia ux i funkcji

•  

@Restej jako, że studiowałem w UK (nie skończyłem), to nasz poziom edukacji, a dokładnie stosunek wykładowców do studentów, to totalne gówno i brak szacunku do ludzi, którzy chcą zyskać wyższe wykształcenie...

•  

Ja bym dopisał że łatwe i ładne dupy ale to ludzie około 30s bo teraz same depresanci i cioty

•  

@Anesa: nie ma rozwiniętych płatności kartą a zachodzie? Nie ma darmowych studiów za granicą? Serio, nie wiem.

•  

@Anesa: zasięg neta a właściwie pokrycie prawie całej powierzchni kraju. Tu Niemcy czy Holandia mogą nam pozazdrościć.

•  

@Anesa: frog shop to jest tak bardzo to...od 4 miesięcy siedzę w holandii i naprawdę, poza ludźmi, to najbardziej czego mi tu brak to jest żabeczka na każdym rogu, 6-23...piękna sprawa

•  

@Anesa: edukacja jest na dennym poziomie, a żabka? co tam niby dobrego? xD

•  

zalety:
      jak narazie brak przywilejow dla lgbt
      wenuska przestała pitolić na wykopie

•  

Żabka? Tam można kupić tylko papierosy. Syfiaste kanapki, niejadalne hot dogi itd.

+: Cadfael
    •  

Polacy nie zdają sobie sprawy, że Polska przy całych swoich wadach należy już do czołówki najbogatszych krajów świata

@WH40K: no to trzeba się z nimi porównywać a nie z Uganda

•  

@Anesa: Mamy jeden kran i funkcjonalne okna.

•  

@Anesa: uwaga, będę marudził

jak w każdym cywilizowanym kraju

tak sobie... rankingi międzynarodowe niestety pokazują istotę sytuacji. Polski system edukacji jest dobry w niszczeniu dzieciństwa, zabieraniu czasu i uczeniu dzieci kim czyim synem był Perseusz, a czyim Hector.

- darmowe studia
      Fakt

Fakt

•  

@przepiorka: Procesu nie ma programie podstawowym liceum akurat, ale co do znajomości to fakt, prawie każdy Polak ją zna/kojarzy

•  

@Anesa: do niedawna jednorodność etniczna i brak problemów z mniejszościami znanych z zachodu

•  

@Anesa:
      - bezpieczeństwo
      - transport publiczny w większych miastach
      - czystość
      - różnorodność geograficzna na relatywnie niewielkiej powierzchni kraju

•  

@Anesa: jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych państw świata i z tego powinniśmy być dumni. To dzięki uprzedzeniom polaków do multikulti i islamu. I bardzo dobrze

•  

Pewien stary Holender byl w szoku ze czytalam Proces Kawki.

@przepiorka: To świetnie, że czytałaś "Proces", ale szkoda, że niezbyt uważnie przeczytałaś nazwisko autora.

•  

@Anesa: Żabki to takie bieda-wersje 7eleven

•  

@SayNoToPrzegryw: tragiczna pogoda? Chłopie chciałbyś leżeć plackiem w domu przy 45 stopniowych upałach przez kilka miesięcy i nie mieć siły na nic? Ja przy 30 stopniach nie mam ochoty nic robić. Pogoda w Polsce jest idealna do normalnego funkcjonowania, pracy . Nie za zimno, nie za ciepło, po prostu strefa umiarkowana. Złoty środek jest najlepszy. Jedynie zimy mogłyby być na plusie cały czas i byłoby idealnie.

•  

@Anesa: czysto na stacjach benzynowych (nie parkingach), u Helmuta syf jak sam skurwysyn

+: limehit
    •  

zabki i dina

@Anesa: no tak, bo w innych krajach nie ma sklepów xD

dobrzy programiści i prężnie rozwijającą się branża IT

@Anesa: i w jaki sposób to jest dla mnie plusem życia tutaj?

•  

Zapraszam do rozszerzania listy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Anesa: Najniższy w Unii poziom przemocy wobec kobiet i przestępstw seksualnych.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

Wszyscy skladki zdrowone płacimy, ale leczymy sie prywatnie.

@rraaddeekk: Skoro leczymy się prywatnie, to lekarze nie leczą na NFZ, bo po co, skoro frajerzy wolą płacić?
      Chodząc prywatnie sami to nakręciliśmy.

•  

@WH40K: no to trzeba się z nimi porównywać a nie z Uganda

@graf_zero: Oczywiście, trzeba mieć ambicje i przeć do przodu, ale nie ma co jojczyć. Polacy powinni być dumni z tego co osiągnęli przez ostatnie 30 lat. I to głównie sobie, swojej ciężkiej pracy, zwykle bez pomocy rządu, a często - wbrew.

+: codeq
    •  

@Anesa: Napiszę nietypowo bo usłyszałem to od strażaka z USA - ochotnicze straże pożarne i GOPR. Dwie rzeczy które istnieją TYLKO w PL i są absolutnie zajebiste.

•  

@yeloneck: @RK88: @FELIX90: To bardzo proste: otwiera się dużo firm, te firmy płacą dużo hajsu Polakom, którzy wydają go tutaj. Do tego do obsługi tych firm jest potrzebny cały ekosystem - HR, księgowe, sprzątaczki, pan kanapka, knajpy (nie słyszałem, żeby żadna inna branża miała tyle integracji, lub by tak popularne było chodzenie sobie na obiadki z kolegami). Do tego obok działów IT otwierają się dodatkowe działy, wsparcia, call center, obsługi klientów, sprzedaży.

Sam w sobie programista jak dobrze zarabia to chętniej kupi auto, mieszkanie, pójdzie na lekcje językowe, będzie kupował lepsze żarcie od lokalnych producentów pozwalając im urosnąć.

To tylko przykład, pierwszy z góry.

•  

-Popatrz na wspaniałe autostrady
      -Na drogi na których nie znajdziesz wybojów
      -Rosną nowe bloki i nie ma wypadków
      -W czystych szpitalach ludzie umierają rzadko
      -Mamy extra rząd i super prezydenta
      -Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy

•  

@Christoph_4: Byłem dopiero co w Lipsku, bez hehe gotówki. Nic nie mogłem kupić, o płatnościach kartą można pomarzyć w 90% miejsc ;)

•  

@Anesa: Czytam, że w komentarzach ludzie narzekają na poziom edukacji. Przypomniała mi sie taka sytuacja. Oglądaliśmy z narzeczoną odcinek teleturnieju Postaw na milion. Udział brało dwóch młodych pracowników branży IT. Na wszystkie pytania odpowiadałem poprawnie. Oni doszli do siódmego i przegrali. Narzeczona spytała mnie skąd to wiem. Otóż wszystkie pytania były na poziomie wiedzy ze szkoły podstawowej. Gracze byli minimum o dziesięć lat ode mnie młodsi, czyli pamięć mieli świeższą, jednak nie znali poprawnych odpowiedzi. Nie doszukiwał bym się problemu w systemie edukacji.

•  

@Anesa: Moja dziewczyna na te darmowa studia musiala kupować wszystkie materiały łącznie z papierem do drukarki .Wychodziło drożej niż zaocznym na tym samym kierunku .

+: Haamre
    •  

@Anesa: w miarę niski poziom przestępczości. dzisiaj miałem refleksję - widząc dzieciaki płci obojga bawiące się same w piaskownicy oraz nieco starsze zasuwające po osiedlu na rowerach. jakoś nikt nie boi się, że dziecko zostanie porwane. szansa oczywiście jest, ale jak widać - bardzo mała.

a poza tym, po raz kolejny zapomniałem wczoraj zamknąć auto pod blokiem (mam od jakiegoś czasu zepsuty jeden z siłowników centralnego zamka i jedne drzwi dość często się nie zamykają - i zapominam to sprawdzić). i po raz kolejny nikt tego auta w nocy nie obrobił, np. nie ukradł ze środka rejestratora.

•  

@PotwornyKogut: A u mnie auta podpalali do puki sie ludzie nie nauczyli zostawiać na jedynym słusznym parkingu. Oczywiście nikt nie mówi otwarcie że podpalacz potem tam dostał parę ziko na browarki

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@Anesa:
      - epidemia zaburzeń wzwodów
      - choroby wątroby
      - świąd i upławy

(info na podstawie reklam - reklamodawcy nie placiliby milionow gdyby tak nie bylo)

•  

@Anesa: e-recepty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chyba tylko my w Europie je mamy

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Christoph_4:
      Tamers - nie można
      Global Bistro - nie można
      Joseph Pub - można
      Sklep spożywczy niedaleko Multitude Hostel - nie można
      Każde stoisko z żarciem i szalikami przed stadionem piłkarskim jakie odwiedziłem w dniu meczu - nie można
      Jakiś noname sklepik z pamiątkami typu magnesy, pocztówki - nie można
      Do tego 2 kawiarnie niedaleko stadionu, też nie można ¯\_(ツ)_/¯

•  

@Anesa: w porównaniu do zachodu mamy naprawdę pyszne jedzenie, w szczególności w lecie - te wszystkie malinki, czereśnie, pomidory, papryki smakują jak powinny smakować, a nie jak w takiej Anglii - jak papier.

+: Haamre
    •  

@Anesa: wysokiej jakości memy i poczucie humoru( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Polska jest spoko, gdyby od października do marca była stabilna, w miarę ciepła pogoda to byłoby zajebiście.

•  

@WH40K I co lepiej sie równać do Ugandy?

•  

- system metryczny
      - ruch prawostronny
      - alfabet łaciński (no, z ogonkami)
      - nie rządzi nami monarchia
      - ani reżimem (póki co)
      - nie jesteśmy państwem wyznaniowym (powiedzmy..)
      - brak łatwego dostępu do broni palnej
      - wszyscy mówią po polsku
      - brak durnych tradycji w stylu obrzezanie kobiet, porywanie narzeczonych, wymóg posagu etc

•  

Coś co wcześniej nie spotkałem w żadnym zachodnim kraju (mieszkałem w UK, Irlandii i Szwajcarii) to “szkoły integracyjne”. Dla niewtajemniczonych są to szkoły podstawowe i licea dla dzieci, które są: słabosłyszące, słabowidzące, mające ADHD, Aspergera lub posiadające niepełnosprawności w stopniu umiarkowany. Otóż te dzieci mają w szkołach indywidualny tok nauczania w wymiarze 10h, gdzie nauczyciel spędza sam na sam czas z uczniem prowadząc lekcje. Dodatkowo na innych przedmiotach jest drugi nauczyciel wspomagający pomagający dziecku. Wszystko jest oczywiście nieodpłatne.

Ktoś może pomyśleć że są pewnie 2 lub 3 szkoły. Otóż nie. “35 tys. działających w Polsce szkół ok. 1,5 tys. ma klasy integracyjne.” - źródło niepelnosprawni.pl

•  

Dalej nie widzę żadnego plusu w płatności kartą wszędzie. A tym brandzlują się Polacy.

@Christoph_4: chciałem dać Ci za ten wpis minusa, ale tu nie ma takiej opcji.

Dla mnie płatnośc kartą to mega wygodna, gotówki od kilku lat nie używam prawie wcale.

•  

Mamy najnowszy lotniskowiec na świecie napędzany miłosierdziem bożym ORP krystyna pawłowicz oraz 3 eskadry relikwii św Boboli także możemy czuć się bezpiecznie. Nasz Premier to super gość i można mu wierzyć. Generalnie mamy najlepszych polityków od lat. Możemy ich nawet eksportować. Społeczeństwo umie liczyć pieniążki i nie uda się nas oszukać. Jesteśmy najlepsiejsi na świeci i możememy krzewić oświecenie w Afryce.

•  

Serio? (ಠ‸ಠ) Jak tu może być dobra pogoda, skoro piździ przeokrutnie przez 8 miesięcy w roku? IMO pogoda jest największą wadą Polski.

@Libertarian90: Przez 8 miesięcy jest optymalna pogoda, gorzej latem, za ciepło, ale nie ma aż takiej tragedii jak na południu Europy czy w Afryce

•  

-Brak murzynów i innych ciapaków powodujących burdy rozboje morderstwa

+: eternalzz, Serzka +1 inny
    •  

•  

gdyby był klimat jak w Chorwacji.

@Libertarian90: to latem ciężko by było robić cokolwiek na zewnątrz, chyba że w wodzie

•  

•  

@Anesa: Praca fizyczna jest z zasady bardziej wykańczająca niź praca psychiczna a podejmowałem obie

•  

hahaha, przegrywem bo co? Bo gotówkę mam w bankach?

•  
      eternalzz

0

@Anesa: sympatyczne mordy Polaków, słowo "kurwa", zazwyczaj uczciwi

•  
      eternalzz

0

państwo katolickie

•  
      eternalzz

+1

@Otek: autostrady mamy dobre, pojedź se na Litwę to zatęsknisz

•  
      eternalzz

+2

wyniki z matematyki

źródło: PISA-maths.png

•  

- darmowe studia

@Anesa: serio system płatności? Jak nie masz problemu i nie wydarzy się problem, to wszystko sprawnie działa. Reklamacje czasami to droga przez mękę. Próbuje aktywować przez infolinię token zdrapek od 3 dni, bo jakoś się tak zablokował, 3 pomoce konsultacyjne i 3 różne strategie do rozwiązania problemu, na razie żadna skuteczna.
      Paczkomaty - zgoda, żabki wygrały tym że są otwarte w niedziele, ktoś zabił ustawą konkurencje, dina, taki sklep GSowy na wioskach, w których ludzie się usprawiedliwiają, że robią świetne zakupy takie jak w miastach co nie jest prawdą.
      Dość dobry poziom edukacji? W Polsce? Mam synów w dwóch najlepszych liceach w dużym mieście, dyrektor prosi rodziców z przedmiotu X, czy ktoś nie ma w tym kierunku wykształcenia, żeby przyjść i uczyć a tym samym zapełnić godziny lekcyjne, nie chce mi się tego komentować więcej.
      Darmowe studia, po których możesz wyjechać na darmowe wyjazdy integracyjne po świecie, tyle jeżeli chcesz się rozwijać oczywiście. Z resztą darmowe studia i ten sam standard dziekanatów od lat, to jak jazda PKP, tym samym i w tym samym tempie.
      dobrzy programiści i prężnie rozwijającą się branża IT - kolejny mit, jeszcze tania siła do klepania kodu.

•  
      eternalzz

+2

wyniki z czytania

źródło: PISA-science.png

•  

@Anesa: Zero zgody. Szczególnie jeśli chodzi o nauczanie przed studiami. Później? Zależy od kierunku, ale zobacz ilu Polaków nie ma pracy w zawodzie po studiach i pracują na kasie w Biedrze.

•  

@Anesa: Panie Premierze, wiem że to Pan

+: Pan_Buk
    •  

@Anesa: Cyfryzacja administracji publicznej. Serio wieszamy na niej psy ale w tym zakresie w niejednym przypadku prześcignęliśmy Niemcy na których się wiele lat wzorowaliśmy w naszym prawodawstwie.

•  

Pogoda jest tragiczna w Polsce

@SayNoToPrzegryw: Wskocz do Irlandii - przestaniesz narzekać na pogodę. Niebo zachmurzone w 80% dni. Temperatury zawsze "mild" - lato +17 zima +15 poza może tygodniem upałów (+25, ostrzeżenia w TV i mrozów: przy -10 zamykają szkoły, firmy i czekają aż będzie cieplej, ubezpieczenie PRZESTAJE obejmować jazdę autami, bo za niebezpiecznie).
      Inne rzeczy - długo wymieniać, ale komunikacja miejska poza stolicą niemal nie istnieje. Internet wolny, za to drogi. Ubezpieczenia, domy, wynajem, kosmicznie drogie. Bezrobocie - duże. Średnia edukacja - oj, słabiutko co do wiedzy. Sklepy, dostępność towarów - ło Matko Boska (a przesyłki pocztowe bardzo drogie) I tak dalej.

•  

•  

Jaka jest zaleta żabki, poza tym że jest otwarta w niedzielę? Kto normalny tam robi zakupy? xD

Może w porównaniu z Afryką.

A co to za zaleta życia w Polsce, jeśli nie jest się akurat firmą zatrudniającą programistów?
      @Anesa:

•  

@Anesa: srogie piguly OPie

enjoy CBDC soon

paczkomaty ok, ale zabki jebac bo zabily male sklepiki

xDDD

- darmowe studia
      xDDD

bo p0lak jest tani

•  

dość dobry poziom edukacji na skalę międzynarodową -to już pis zaorał

•  

@Anesa: lotniskach z których można polecieć do normalnego kraj, nadal mamy paszportu

•  

@Anesa: przydałoby sie cos dla zwykłego Kowalskiego. Bo co mnie to, że jest dużo programistów XD

-Praktycznie brak zwierząt zagrażających życiu (wilk cię nie zje, niedźwiedzi raczej nie spotkasz, nie ma super jadowitych pająków, wielkich węży czy krokodyli. Co najwyżej wpadniesz w dzika, jelenia czy łosia) .
      -Doświadczysz w naszym kraju i zimy i lata (~ -10 do 30+).
      -W okresie wegetacji praktycznie wszystko jest u nas zielone.
      -Mamy zarówno górzyste tereny turystyczne jak i morze. Do tego jeziora, rzeki i pełno natury.
      -Bogata i ciekawa przeszłość historyczna (nie jesteśmy krajem, który powstał w XIX czy XX wieku (pomijam powrót z zaświatów).
      -Ładne kobiety.
      -Jedność społeczeństwa (nie ma u nas znaczących różnic. W przypadku rasy, religii i życia. Brak większych konfliktów na tym tle).
      -Bezpieczeństwo na ulicach (nikt cię raczej nie zastrzeli jak w USA). Można spokojnie wyjść w nocy.
      -Polska gościnność.
      -Polska kuchnia i kiszonki
      -W miarę ogarnięty system wywozów odpadów (gorzej z wysypiskami :P)
      -Możliwość rozwoju i nauki (nie ma czesnego za miliony monet).
      -Jest komunikacja zbiorowa. W USA w większej części z tym ciężkawo :)
      -Dobre słodycze.
      -Dostęp do dobrej żywności.
      -Brak jakiś wybitnie śmiertelnych chorób (np. malarii itd.).

•  

@bialy100k: Bynajmniej PKB jest duże, bo większe firemki sobie podatki odprowadzają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Budo: i od razu wiadomo że nigdy nie byłeś za granicą :p

•  

@TheGreenBastard: mieszkałem w Hiszpanii i obecnie jestem w uk już od jakiegoś czasu. Trochę też się podróżuje po Europie. Czemu tak piszesz?

•  

Przede wszystkim programiści powinni być na tyle opodatkowani żeby zarabiać podobnie albo mniej niż pracownicy fizyczni

@Kaktus80: każdy programista może robić to co robol :p
      żaden robol nie bedzie w stanie robić tego co programista :p

Chociaż pewnie trolujesz, co nie? ( ಠ_ಠ)

•  

@Anesa: nie czytałem całości ale dodam od siebie
      - pomocni ludzie spotkani na chodniku. Często choćby odpala ci papierosa czy powiedzą jak iść.
      - znajomość języków, serio sporo ludzi zna choćby angielski a często więcej języków, choć nie jest to poziom skandynawski to spróbujcie we Francji się dogadać po angielsku, w takiej mieścinie 20tys xD
      -bezpieczeństwo na ulicy, również nocą.

•  

@Restej: Na zachodzie też nie jest jakoś kolorowo, szczególnie w USA, gdzie bez stypendium lub bogatej rodziny raczej na studia będzie ciężko iść przeciętnej osobie, bo czesne i utrzymanie jest kosmicznie wysokie. Ja osobiście mam doświadczenie ze studiami w UK (kierunek it) i tak średnio je wspominam. Papierek dostałem, ale w sumie nauczyłem się wyłącznie jakichś ogólników i finalnie zapłaciłem +20k funtów za pracę z jakimiś idiotami w grupach i resztę teorii, którą mógłbym sam ogarnąć w kilka miesięcy, zamiast spędzać nad tym 3 lata, oczywiście jeszcze męcząc się z przedmiotami, które nic z IT nie miały wspólnego. Tak że wątpię, że u nas uczelnie wypadałyby szczególnie gorzej. Co do rankingów, to one też nie są jakieś super miarodajne, bo w dużej mierze wysokie miejsce w rankingu uniwersytetów zapewnia naukowa kadra, która dużo publikuje, a następnie jest często cytowana, oraz międzynarodowa kadra oraz studenci. U nas tego nie ma, bo brakuje na to po prostu hajsu.

•  

@TheGreenBastard: Odwrotnie też to działa, gdyby programista miał iść na budowę albo produkcję pewnie zesrałby się w spodnie i zasmarkany płakał i prosił mamę o powrót do domu, za to programowanie to coś co też można nauczyć każdego robotnika gdyby tylko państwo zainwestowało trochę w kursy

•  

@Anesa: porównując do zachodniej Europy mamy więcej km2 na osobę

•  

@Anesa: AHAHAHAHHA dobry i darmowy system edukacji. Polskie uczelnie wyższe to dno, 5m pod mułem xD

źródło: uni.jpg

+: Satos
    •  

@Anesa: zarabiam w euro, a wydaje na zakupy 5 dniowe obiady śniadania kolacje 40 euro XDDDD

•  

A sam program edukacji to spory kłopot lecący pod ilość a nie jakość. Wiele osób śmieję się np. z takiego USA, że hyhy ci debile nawet często nie wiedzą gdzie leży jakieś europejskie państwo jak Polska. Z drugiej strony na chuj im taka wiedza? Jeśli w życiu nie mieli potrzeby posiadania z nią jakiejkolwiek styczności, a geografia leży poza ich obszarem zainteresowań to po co? Już w gimnazjum wkładali mi do głowy jakieś nieistotne informacje i je następnie egzekwowali na sprawdzianach o lokalizacji rzek, dolin i osad znajdujących się w afryce, których najprawdopodobniej nawet nigdy nie odwiedzę i kompletnie mówiąc wprost jebie mnie to. Po co wrzuca nam się takie ogromne pokłady bezużytecznej wiedzy z której najpewniej nigdy w życiu nie skorzystamy i po 2 latach o niej zapomnimy, zamiast spożytkować te setki godzin na rozwijanie dziedzin, które leżą w kręgu zainteresowań danego człowieka. No ale tak, lepiej przeładować program by Mati czy inny Czarnek mógł się pochwalić

@Restej: Wymienione przez ciebie osoby miały chyba podobne podejście do edukacji. Efekty widać.
      Szkoda klawiatury, aby więcej komentować.( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Anesa: Plusów życia w Polsce jest wiele, trzeba je umieć zauważyć.

•  

Odwrotnie też to działa, gdyby programista miał iść na budowę albo produkcję pewnie zesrałby się w spodnie i zasmarkany płakał i prosił mamę o powrót do domu, za to programowanie to coś co też można nauczyć każdego robotnika gdyby tylko państwo zainwestowało trochę w kursy

@Kaktus80: xD

•  

@Anesa: To akurat duży minus

•  

@Anesa: WTF

•  

Tanie samochody z Niemiec.

@prawdziwek: Że coo? Co to za plus. Żyjac w niemczech mialbys jeszcze taniej, bo bez marży handlarza przy 4 razy większych zarobkach

Plusem życia na ukrianie są tanie auta z polski xD

•  

@Anesa:

+ Polki to łatwizny
      + Nic nie obiecując można poruchać po prostu na fajne auto

•  

@uranium14: to samo przerabiałem lata temu w Holandii, przyjechałem w niedzielę i pół godziny szukałem wody.

•  

@Kaktus80: 200k podatków zapłacę w tym roku wliczając ZUS z którego mogę złotówki nie zobaczyć + nie korzystam z NFZ. faktycznie powinni mi dojebac większe podatki. A jeszcze nie liczę podatków "konsumenckich" VAT etc a jestem na UoP i nic nie odlicze

•  

@Anesa: widzę same minusy.

świetnie rozwinięty system płatności bezgotówkowych
      Wszeobecna rozwijająca się inwigilacja.

Chvjowy monopol, powoli się o tym przekonujemy. Dino to chociaż z biedronką walczy.

dość dobry poziom edukacji na skalę międzynarodową
      Z doświadczenia wiem inaczej.

darmowe studia
      Za które płacimy wszyscy, do tego poziom tragiczny.

dobrzy programiści i prężnie rozwijającą się branża
      To zależy. Jeśli wszystko jest chvjowe to nawet jak coś jest trochę mniej to wydaje się że nie wiadomo jakie dobre.

•  

@naganiaczherculesa: ale jako dramat w de? Masz pieniądze to płacisz, nikt ci nie narzeka ze nie ma jak wydać. Czy chodzi o płatność jakimiś punktami?

•  

e-recepty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chyba tylko my w Europie je mamy

@xxdakee: Już w 2019 e-recepta była dostępna w 19 krajach UE, także nie bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

•  

tani i dobry zbiorkom w miastach wojewódzkich

@powerfulally: taki ten zbiorkom tani i dobry, że większość tubylców i tak jeździ autami a przyjezdnemu bardziej się opłaca Ubera zamawiać. Ok, żeby nie być takim negatywnym:
      - ceny usług
      - jedzenie
      - Internet
      - bankowość
      - digitalizacja
      - względna czystość miast (nie tylko rasowa)
      - kultura woke jeszcze nie dotarła (chociaż mamy zwolenników PiS, coś za coś niestety...)

•  

@Kararoshi: No OK ale co z tego? Budowlaniec ma lepiej od ciebie czy co?

•  

@Anesa:
      -Darmowa opieka medyczna z NFZ dla wszystkich objetych ubezpieczeniem spolecznym
      -Krotkie zaledwie kilkuletnie terminy zabiegow medycznych
      -Rynek pracy z wolnorynkowymi umowami o dzielo i umowami zlecenie
      -Piekne kobiety otwarte na zwiazki z obcokrajowcami i ewentualna zmiane religii
      -Dynamicznie rozwijajaca sie multikulturowosc
      -Niskie ceny ze wzgledu na dewaluacje waluty
      -Dobrze rozbudowana komunikacja miejska.Z jednego konca miasta wojewodzkiego do drugiego mozna dojechac w mniej niz kilka godzin
      -Uczciwe i sprawiedliwe prawodawstwo i sadownictwo
      -Uslugi publiczne na bardzo wysokim poziomie np krotkie kolejki w ambasadach po wydanie wizy
      -Swiadome ekologicznie spoleczenstwo np spalarnie smieci w domach prywatnych
      -Niskie opodatkowanie z tytulu umow o prace i umow zlecenie az do 26 roku zycia
      -Zdrowa i smaczna kuchnia tradycyjna np kotlet schabowy z kapusta zasmazana,co wplywa na to ze spoleczenstwo jest wysportowane i wolne od chorob takich jak nadcisnienie i cukrzyca

To tyle zalet tego pieknego kraju.Moze i mogloby byc lepiej ale mogles tez spasc z wiezowca w katarze i nikt by sie toba nie przejal a tutaj mozesz poznac troskliwa i kochajaca zone,ktora ci pomoze w trudnych chwilach
      Tak mozna zareklamowac ten kraj w ambasadzie w Dhace

•  

Gracze byli minimum o dziesięć lat ode mnie młodsi, czyli pamięć mieli świeższą, jednak nie znali poprawnych odpowiedzi.

@Szczajurka: brawo bumer, sprawdz tylko czy sie nie zesrales

•  

- darmowe studia

@Anesa: Akurat z tym się nie zgodzę ponieważ wiele kierunków jest płatnych.

•  

Biało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

-uposledzona mentalność
      - interesowanie się czyimś życiem , czy jest sam/a ,dlaczego ,wyglądem ,stanem majątku '
      - ciągły zapięte...chodzenie chorym do pracy,
      - gardzenie kimś kto pracuje fizycznie ,sprzątaczka,pracownik budowlany,kasjer ,
      -brak tolerancji dla inności,
      -wyludnienie,
      -brak rozwoju,szkół ;

Perspektywa miasta powiatowego

+: gttg
    •  

- darmowe studia

@Anesa: tak jak darmowa sluzba zdrowia. oplacony z podatkow niewydolny i przestarzaly moloch. warte dyplomy tyle ze sa wymagane do pracy na kasie w brico. ze slabej sluzby zdrowia mozna jeszcze uciec w sektor prywatny w kraju. z edukacja pozostaje raczej wyjazd. nie majac porownania z tym co jest serwowane na uczelniach w PL i za granica tez wydawalo mi sie 'darmowe' z publicznych pieniedzy studia sa fajne. nie sa. fajne sa takie za ktore dostaje sie kredyt nisko oprocentowany i latwo splaca po skonczeniu, bo wtedy sa wartosciowe. student nie musi miec z czego zaplacic z gory, bo leci na kredyt...ale wie ze kiedys bedzie musial to splacic, wiec idzie tylko do takich szkol ktorych dyplom otwiera wiecej drzwi niz na kase do zabki albo managera w biedronce czy innym retail. uczelnie w zwiazku z tym dostosowuja program i sa konkurencyjne. w pl to wciaz sztuka dla sztuki niz zdobywanie wiedzy i kompetencji.

•  

Puls to też zamiłowanie do alkoholizmu

•  

@Christoph_4: dno to nieudacznik życiowy jak ty. Dno to twoi rodzice którzy wychowali kolejnego nieudacznika życiowego. Dno to będzie twoje potomstwo o ile znajdziesz godną dla siebie kobietę z marginesu społecznego bo tylko takie chcą przegrywów. Nie potrafić ogarnąć sobie życia w Polsce na poziomie to trzeba się postarać, chyba że jest się niepełnosprawnym to po prostu współczuję

•  

@Anesa: spoko lista. moze bym cos wykreslil, ale nie wiem czy umiem rozszerzyc ;)

•  

•  

@Kaktus80: czemu niby? ktoś kto zarabia mniej nie ma żadnych barier, aby wybrać sobie zawód marzeń i zarabiać więcej, szczególnie to się tyczy właśnie IT, bo tu nie ma ograniczeń branżowych, jak np. prawnicy, czy lekarze. Druga sprawa, to dzisiaj wykonując pracę tzw. "fizyczną" proszę sprawdzić stawki w budownictwie, może być lekki zonk, a część proramistów zacznie rozglądać się za kielnią ;-)

•  

@Anesa:

Na początku się śmiałem z każdego wpisu myśląc że to dla beki, ale zorientowałem się, że wy tak na serio.

•  

@SharpEdges: niskie podatki i łatwość prowadzenia? To chyba sam niczego nie prowadzisz

•  

@Anesa: lepszy system służby zdrowia niż w USA. Narazie lepszego nie wymyślono chociaż ma wady to nie jest tak, że za pobyt w szpitalu jesteś udupiony do końca życia

•  

za to programowanie to coś co też można nauczyć każdego robotnika gdyby tylko państwo zainwestowało trochę w

@Kaktus80: xD dobre, programista na produkcji nie zesrałby się tylko po pierwszym dniu szukał czegoś lepszego, bo po co się katować za minimalną.

•  

@Anesa: ogólny porządek na ulicach i brak problemu bezpańskich psów i kotów (pojedyncze sztuki się nie liczą)

•  

Dodałbym, że jest czysto, problem bezdomności jest dość marginalny (przyrównując choćby do stolic zachodnich krajów) i mamy niskie bezrobocie.

•  

@Anesa: co jest dobrego w drogiej żabce? Chyba tylko to że otwarte w niedzielę dzięki karakanowi

•  

@Anesa:
      Np.
      - dobre kluby koncertowe,
      - ciekawe zespoły muzyczne,
      - ciekawy teatr.

+: Anesa
    •  

@Anesa: Polska to bardzo bezpieczny kraj w ktorym nadal da sie dobrobic. Perspektywistycznie mamy lepsza pogode niz reszta europy (nawet jak wzrosnie temperatura to da sie wytrzymac). Piekne kobiety, w wiekszosci mili i pomocni ludzie. Jestesmy u siebie i mozemy czuc sie jak w domu. Brak zamachow terrorystycznych. Stosunkowo latwy dostep do broni.

•  

@Anesa: można wrzucać papier toaletowy do kibla, w przeciwieństwie do Grecji na przykład

•  

@Vegeta696: Pojedź kiedyś za granicę, to docenisz żabki. Jakbyś musiał drałować kilometr z buta do najbliższego minimarketu, bo właśnie zabrakło ci masła do śniadanka albo wieczorem masz ochotę na browarek, ale w lodówce pusto to trochę byś zmienił perspektywę. Zakładając, że taki minimarket w ogóle byłby dostępny, bo w mniejszych miejscowościach to ze świecą takiego przybytku szukać i na jakiekolwiek zakupy trzeba jechać do najbliższego pełnowymiarowego marketu. To, że u nas na każdym praktycznie rogu masz dobrze zaopatrzony wielobranżowy sklep spożywczo monopolowy, jest z perspektywy mieszkańców zachodu zjawiskiem wręcz niesamowitym. To, że w takim sklepie jest standaryzowany cennik i dostępna na półkach cenówka a do tego możesz zapłacić takimi wynalazkami jak google pay czy blik to praktycznie rozpuszcza im mózgi.

@Anesa: Apteki. Powszechność aptek to niesamowity plus, na zachodzie jest z tym duży problem.

•  

@lolista: raczej piłem do zakazu handlu w niedziele gdzie osiedlowe sklepiki w większości zamknięte bo kontrolę nasyłają a w żabki działają

•  

Ja mam czyste na Podkarpaciu

@Wiciu89: Nie ma opcji. Ja miedzy listopadem a marcem nie moge nawet wjechac na podkarpacie, bo sie dusze od smogu.

•  

@borjaki: Gdzie tak jest, ze od jakiegoś poziomu składek na służbę zdrowia pobieranych od dochodu (tak jak w Polsce) masz usługi premium?

•  

@LMLOGID: boszsz jeśli już to jednolite etnicznie i kulturowo
      , nie ma czegoś takiego jak "rasy ludzkie" przynajmniej w XXI-wiecznej nauce];)

•  

@Anesa: w porównaniu np. z Grecją: sprawny system kanalizacji.

•  

- paczkomaty

@Anesa: Bohaterska walka z problemami stworzonymi przez siebie. Mieszkam w Anglii, tutaj paczkomatow nie potrzeba, bo kurierzy po prostu zostawiaja paczki przed domem. O ile paczkomatow inPostu jest pelno, to ludzie uzywaja ich tylko do wysylania - do odbioru po prostu nie ma takiej potrzeby.

•  

@bajcik: z durnych i niebezpiecznych tradycji dodałbym jeszcze albańską vendettę. A z takich lekko durnych coś by sie i u nas znalazło.

•  

@Anesa:

+ czyste ulice
      + mały % przedstawicieli niezbyt przyjaznych nam kultur
      + jednolite społeczeństwo
      + zarobki w IT
      + mało lasów prywatnych

- klimat
      - zarobki poza IT
      - gburowaci ludzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

-pory roku pozwalające docenić i lato i zimę
      -mazury
      -góry
      -morze
      -niezła komunikacja publiczna
      -pierogi
      -flaczki
      -jak jesteś pracowity to na własnej działalności dało się zarobić i lekko wybić (powoli się dezaktualizuje)
      -coraz lepsze drogi
      -szybki i całkiem bezawaryjny internet
      -brak przerw w dostawie prądu, ciepłej wody itd.
      -brak albo niewielka korupcja spraw drobnych (albo mało się znam :P)
      -czystość
      -coraz mniej dresia i menelstwa

+: bajcik
    •  

@Anesa: podróżuję sporo i do twoich punktów dodałbym:
      - szybki, tani i dostępny internet
      - wysoki standard wykończenia mieszkań (krzywe płytki, popękane ściany, rdzewiejąca armatura i junkers wiszący w salonie to standard zarówno na wschodzie i zachodzie Europy)
      - dobre drogi
      - mimo wszystko tanie paliwo

+: rivui
    •  

@Anesa:

zgadzam się, rozwinąłbym to o bardzo solidną infrastrukturę teleinformatyczną

nie umiem złapać klucza, paczkomaty tak, bo to świetny pomysł i aktywna przedsiębiorczość, dino to dobre procesy i wytrwałość prowadząca do wyskalowanego biznesu o polskich korzeniach, żabka to kapitał zagraniczny

tu mam wątpliwości, są obszary gdzie jesteśmy nieźli, ale to raczej jest poziom zawodowy o niepotrzebnie wysokiej randze (np. IT) lub akademicki, ale do poziomu specjalisty (np. medycyna). W dziedzinach stricte akademickich (np. fizyka teoretyczna) jesteśmy raczej nisko, a szkoły powszechne to zamrożony model pruski z gigantycznym długiem, który za chwile zaczniemy spłacać (choćby kwestia odejść nauczycieli i niskiej popularności zawodu).

- darmowe studia
      prawda, z drugiej strony są chorobliwie popularne co stało się po części przyczynkiem do upadku jakości i powstania mitu, że każdy musi mieć magistra.

polskie IT to montownia dla zachodu tylko za lepsze stawki. Nie ma polskich produktow o renomie światowej, cyfryzujemy zachodni biznes. To pułapka jest.

•  

o znowu najazd pisowskich trolli, chyba wojna idzie i patriotów potrzeba
      ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@szybki_zuk: jak myslisz? Czemu w polsce jest bezpieczniej niz na zachodzie? Nie ma enklaw i stref nogo. To wlasnie dzieki jednolitosci. A jak jestes taki tolerancyjny to uszanuj to ze ludzie maja prawo do checi zycia w panstwie gdzie zyja glownie biali, nie robia przy tym czystek, po prostu nie wpszuczamy tu socjalsow. Ktos chyba z niemiec przyznal ze multikulti to nie byl dobry pomysl.

•  

@Anesa: chyba cię posrało, polskie uczelnie wyższe zajmują karygodne miejsca we wszelakich rankingach

•  

@Satos: po pierwsze wyrażaj się, nie jesteś u siebie na dzielni Sebuś, po drugie już 3 raz pisze ze pisałam tu bardziej o poziomie naszych dzieciakach w podstawówkach i dawnych gimnazjach

•  

@Anesa: nie obrażaj mojej dzielni, na niej mniej pierdolenia głupot niż na wykopie :-) gimnazja to w praktyce była zwykła powtórka ze szkół podstawowych, polecam poczytać raporty na ten temat zanim się pochwalisz jakimś pustym zdaniem, szkoła podstawowa też nie słyszałem by miała jakieś wybitne sukcesy międzynarodowe, może dlatego, że to ten sam system "pruskiego drylu" co na całej drodze edukacji

•  

@Restej: Akurat szkoła średnia miała f=całkiem fajny plan zajęć, dopiero na studiach 'niby technicznych' spotkałem się z betonem , przestarzałym sposobem nauczania i niepotrzebnymi przedmiotami.

•  

@Anesa: Paczkomaty i darmowa dostawa/zwrot z Allegro/Shopee to najlepsze co mogło spotkać Polskę w XXI wieku.
      Do tego darmowe, a przede wszystkim czyste i pachnące toalety na stacjach paliw.

+: scotvil
    •  

@Anesa: Sprawnie działający rząd który dba o obywateli :)

•  

@Libertarian90: A ty żyłeś gdziekolwiek po za Polską? XD wyjdź ze swojej dziupli, albo powiedz wprost ,że porównuejsz Polske do Hiszpanii pod względem pogody.

•  

@Anesa:
      - wolność osobista
      - bezpieczeństwo
      - bardzo dobra infrastruktura drogowa
      - niskie bezrobocie
      - doskonała dostępność usług za sensowną cenę (mechanik, budowlanka, elektryk, hydraulik)
      - niskie podatki
      - dostępność alkoholu (w porównaniu ze Skandynawią)
      - rozsądne podejście do pracy (vide szaleństwo Korea/Jap/Chiny)
      - bardzo dobre i tanie jedzenie
      - różnorodność miejsc do wypoczynku (góry, morze, pojezierza)
      - dużo lasów
      - najtańsze w Europie paliwo

Natomiast wadą jest (co widać powyżej) wieczne niezadowolenie i brak zrozumienia, że żyjemy w najlepszych czasach w jednym z najlepszych krajów na świecie. Jeśli tylko ogarniemy temat Rosji i nie damy się podbić Niemcom to przyszłość będzie genialna.

•  

- język polski

- ludzie, którzy są szczęśliwi kiedy mogą narzekać - tylko w naszym kraju i w mojej opinii to plus

- znajomość angielskiego na jako takim poziomie, bo jak się pojeździ po Europie to kicha z tym jest czasem nawet wśród młodych.

- możliwość rozliczania paru spraw urzędowych przez neta.

- blik =p

•  

@epicentrum_chaosu jak jesteś taki cwany, to powiedz jak nie iść prywatnie, skoro musisz iść po kontuzji do ortopedy oraz neurologa od razu, aby leczenie miało sens, a nie po kilku miesiącach na NFZ.

•  

@Anesa: Polska jest ogólnie super do życia, szczególnie jak się dobrze zarabia (XD wiem jak to brzmi, ale to prawda). Jak jeszcze uda nam się wypierdolić pisiorów, to będzie słodko.

•  

- język polski

@cray: co to za plus? Angielski byłby stokroć lepszy, język to w dzisiejszych czasach ograniczenie, a nie uwielbienie dla tradycji.

•  

@Codevein: O, polski klepacz kodu urażony :D. Fakty są takie, że polskie IT to tylko nic nie warci wyrobnicy, których można bez problemu zastąpić podobnymi wyrobnikami z Afryki.

•  

@Satos: w mojej opinii ma swój urok język polski i bogate słownictwo, niesamowitą gramatykę i ortografię, pięknie i dźwięcznie brzmi przy tym. W angielskim znajdę inne cechy, jest prostszy z grubsza (choć mi nie o różnice w trudności chodzi) i też piękny język, ale inny.
      Nie chodzi w życiu by wszystko upraszczać.

•  

- dobry dostęp do dobrej jakości żywności

@powerfulally: to jest cos co wielu docenia dopiero po wyjezdzie, ale w tej kwestii wymiatamy.
      dodam od siebie:
      - nowoczesna bankowosc ( technologicznie )
      - szybki i tani internet ( stacjonarny i mobilny )
      - latwa platnosc bezgotowkowa na multum sposobow

+: Errad
    •  

Może i tych zalet nie jest dużo, ale przynajmjiej można je obrócić w wady.

•  

@Anesa: dobry Internet mobilny i tania telefonia komórkowa - wszystko bez limitu i dużo gb za kilkanaście euro to się chyba nie zdarza w świecie

•  

@Anesa: Nie widze, nigdy nie widzialam plusow zycia w tym chlewie, ale jak ktos lubi...

•  

@Anesa: względem wielu krajów europejskich i nie tylko to w Polsce jest bardzo czysto na ulicach

•  

@Jakwarszawa: Aleś mi dowalił ¯\_(ツ)_/¯

•  

@bylembordo: przynajmniej mamy. W Irlandii nie ma lasów praktycznie, a jak są to prywatne wszystko.

•  

Raczej bezproblemowy dostęp do szybkiego internetu. Wystarczy poczytać o tym jakie cyrki dzieją się choćby w USA z Comcastem czy AT&T gdzie w niektórych rejonach tego kraju nie wyciągniesz więcej niż 20 Mbps jednocześnie mając limity pobierania tak jak u nas były w Neostradzie we wczesnych latach 2000.

•  

@Anesa: Jestem właśnie po podróży po częśći kontynentalnej Grecji + wyspy jońskie i co mogę docenić to:
      -Drogi - tak moi drodzy drogi
      -Porządek dookoła , ogarnięte posesje , czysto
      -Poziom gastronomii i hotelarstwa - naprawdę trzeba się postarać żeby trafić na lipę , ogólnie w porównaniu jest tego dużo i na dobrym , czystym poziomie
      -Bogaty asortyment w sklepach , począwszy od spożywki , a kończąc na art. dla dzieci - mamy naprawdę znacznie większy wybór

+: Errad
    •  

jak myslisz? Czemu w polsce jest bezpieczniej niz na zachodzie? Nie ma enklaw i stref nogo. To wlasnie dzieki jednolitosci. A jak jestes taki tolerancyjny to uszanuj to ze ludzie maja prawo do checi zycia w panstwie gdzie zyja glownie biali, nie robia przy tym czystek, po prostu nie wpszuczamy tu socjalsow. Ktos chyba z niemiec przyznal ze multikulti to nie byl dobry pomysl.

@ni0bi: Nie, nie jest tak, że powodem powstawania enklaw jest sam fakt różnej etniczności. Mylisz korelację z przyczynowością. Do tego mylisz się mówiąc, że nie ma u nas niebezpiecznych stref. Każdy zna mniej bezpieczne dzielnice. Teraz problem zmalał bo zmalały przyczyny. Taki sam proces zajdzie w miejscu gdzie enklawy tworzy inna etniczność, a ustaną powody problemów.
      I nie, nie będziesz mi mówiłco mam uszanować, bo twoje zdanie nie jest istotniejsze od mojego. Ani bycie w większości nie daje prawa robicwszystkiego, demokracja nie działa tak, że jak większosć postanowi zabić albo wygnać cyganów albo zwalić na nich winę za cośto mają rację.
      Co do Niemiec to kto tak przyznał? Hitler? :D

•  

Nasze uniwerki są za 400-setnym miejscem i to tylko dwa zdaje się (reszta poza 1000).

@Restej: Te rankingi są oparte na PRze, ilości wymian i konferencji oraz dostępności językowej (najlepsze uniwerki prowadzą kursy po Angielsku).

•  

@szybki_zuk: no fajne masz poglady XD, czyli wg Ciebie w strefie nogo tez jest roznorodnosc XD, Mozesz tez powiedziec czemu za 13 procent czarnoskoroych odpowiada za 50 proc przestepstw ?

Ani bycie w większości nie daje prawa robicwszystkiego

to jest wlasnie demokracja.

•  

ja widze jak ucza sie (male) dzieci w NL i w sumie to system mi sie podoba. Nie ma stalego programu, kazde dziecko idzie swoim tempem i uczy sie tego, co go interesuje. Szkola jest tu naprawde niezla w wylapywaniu predyspozycji.

@przepiorka: Tylko, że jest to trochę system kastowy. Twoje zainteresowania i ambicje wynikają często z ambicji rodziców oraz oczekiwań innych (anegdotycznie osoby, które są najbardziej pewni swoich racji to nauczyciele i pedagodzy; nie inżynierowie czy matematycy których znam - i mają ku temu powody; efekt pigmaliona i golema to piękny cud jak i straszne piekło...).

W wieku 12 lat jesteś segregowany do jednego z trzech poziomów edukacji i przejście z niższego na wyższy to wiele lat dodatkowej pracy. W PL po zawodówce potrzebujesz tylko 3 lat liceum dla dorosłych. W NL po zawodówce potrzebujesz około 10 lat aby więcej aby dorównać tym u góry systemu.

•  

@Anesa:

-uposledzona mentalność
      - interesowanie się czyimś życiem , czy jest sam/a ,dlaczego ,wyglądem ,stanem majątku '
      - ciągły zapięte...chodzenie chorym do pracy,
      - gardzenie kimś kto pracuje fizycznie ,sprzątaczka,pracownik budowlany,kasjer ,
      -brak tolerancji dla inności,
      -wyludnienie,
      -brak rozwoju,szkół ;

@Nova88:
      Kolego, ale my tu piszemy o Polsce, a nie o Holandii.

•  

@Urajah: po czesci tak. Ale z drugiej strony w wielu zawodach wcale nie potrzebujesz gonic tej edukacji. Na pewnym etapie zycia zawodowego edukacja schodzi na dalszy plan a pierwsze skrzypce graja Twoje umiejetnosci.

Pracowalam np. w biurze architektonicznym z chlopakiem po najnizszej drabince. Wazne bylo ze dawal sobie rade w swojej dzialce nie gorzej niz ludzie po studiach.

A odnosnie kastowosci... mysle ze to bardziej wynika z czasu/pieniedzy jakie poswiecaja Ci rodzice. Ale jezeli dziecko nie ma predyspozycji to nauczyciel nie bedzie go pchal na sile. Tak jest w wypadku dzieci moich znajomych.

To, plus fakt, ze tutaj praca naprawde nie przynosi wstydu i nawet z mycia okien da sie godnie wyzyc daje mi calkiem biezly spojny obraz

•  

@Anesa:
      Ja może wspomnę o mentalności Polaków:
      - Ludzie mają Cię zasadniczo gdzieś, nie gapią się na Ciebie jak w Inwazji Porywaczy Ciał jeśli wyglądasz lub zachowujesz się inaczej od nich, jak to bywa w innych krajach więc można sobie być kim się chce, wyglądać i ubierać się jak się chce.
      - Jak już się z kimś zaprzyjaźnisz to możesz traktować tę relację poważnie, Polacy rozumieją czym jest lojalność.

Poza tym wolność osobista- na zachodzie rządy przykręcają ludziom śruby i zabraniają czego się da, w Polsce mogę sobie np wziąć namiot i zniknąć w dziczy, w Holandii nie.

•  

@przepiorka: To też fakt. Robiłaś architekturę tam czy w PL?

•  

no fajne masz poglady XD,

@ni0bi: też uważam, że fajnie nie być rasistą negującym rzeczywistość

czyli wg Ciebie w strefie nogo tez jest roznorodnosc XD,

@ni0bi: to zdanie nie ma sensu w kontekście naszej rozmowy. Wyjaśniłem ci, że to nie jest tak, że różnorodność mieszkańców pod względem etniczności = przestępczość. Jeśli np. upchniesz uchodźców lub imigrantów ekonomicznych w gettcie i nie zapewnisz im warunków do wdrożenia się w społeczeństwo to tak, wtedy powstaną problemy. Ale to nie ma nic wspólnego z ich etnicznością. Ani nie jest tak, że muszą te problemy wystąpić. ANi nie jest też tak, że np. w Polsce gdy nie było imigrantów nie było "stref nogo" jak to nazywasz. Więc jak to możliwe, że istniały?

Mozesz tez powiedziec czemu za 13 procent czarnoskoroych odpowiada za 50 proc przestepstw ?

@ni0bi: Pytanie o te 13% jednoznacznie dowodzi, że nie masz pojecia o czym mówisz. Przeciez wystarczy odrobina dobrej woli i nie tak dużo czasu żeby troszkę poczytać i zrozumieć skąd to wynika. Spoiler- 1. nie ma to nic wspólnego z przyrodzonymi właściwościami czarnych 2. upraszczanie, że problem wynika z odmiennego pochodzenia etnicznego to nawet nie jest nie powiedzenie niczego a wręcz tak duże uproszczenie to kłamstwo, bo co ma z niego wynikać? jw- jeśli jakaś społeczność jest dyskryminowana, jeśli celowo się ją kryminalizuje (np.tylko w tym celu zaczęto ogromną walkę z narkotykami i wprowadzono bardzo surowe kary tylko za te narkotyki, których używali biedni, którymi byli głównie czarni. A byli biedni bo... poczytaj o niewolnictwie i dyskryminacji na różne sposoby i to nie tak dawno temu). Gdyby to byli Polacy a nie czarni sytuacja byłaby podobna (nie identyczna, bo sytuacja pewnie byłaby trochę łatwiejsza dla ludzi, po których nie widać od razu innego pochodzenia). Ale wtedy nie mówiłbyś, że problemem jest imigracja Polaków tylko niewolnictwo, dyskryminacja i że to jest przyczyną a nie Polacy sami w sobie i że kraj żeby był bezpieczny powinien być bez polactwa.

to jest wlasnie demokracja.

@ni0bi: Nie, to NIE JEST demokracja. Serio, pojmowanie demokracji na poziomie "większosć tak mówi" to nie jest nawet poziom 1. klasy szkoły podstawowej. Nowoczesna demokracja obejmuje takie rzeczy jak praworządność, moze słyszałeś? Nie ma też u nas demokracji bezpośredniej, wiedziałeś o tym? A moze słyszałeś, że jest wiele różnych form sprawowania władzy w róznych demokratycznych państwach? Np. większa lub mniejsza władza prezydenta? Nie niewolimy mniejszości, mamy pewne podstawowe wartości jak równość wszystkich ludzi. Moze wydaje ci się, że w demokratycznym państwie np. zamiast badań naukowych wystarczy zagłosować nad tym jaka jest prawda? xD

•  

Nie, to NIE JEST demokracja.

@szybki_zuk: to wlasnie jest demokracja, jesli w kraju nie rzadzi wiekszosc tylko mniejszosc to tej demokracji nie ma. Dziwne ze takie podstawy trzeba ludzom tlumaczyc. Owszem poszanowaniw praw mniejszosci to jedno ale to nie tak ze masz szanowac wszyatko co ta mniejszosc sobie wymysli. A teraz fakty:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1735114,1,przestepczosc-imigrantow-w-niemczech-fakty-i-mity.read

"Badacze nie ukrywają, że pojawił się problem. Od 2014 do 2016 r. liczba uchodźców Dolnej Saksonii wzrosła o 117 proc. Tymczasem liczba zabójstw i rozbojów z ich udziałem – 2,5-krotnie, ciężkich pobić – ponad 3,5-krotnie, gwałtów – nawet 5-krotnie. W 2014 r. uchodźcy byli odpowiedzialni za 4,3 proc. wszystkich aktów przemocy odnotowanych w tym landzie. Dwa lata później – już za 13,3 proc. O podobnej niepokojącej tendencji można mówić w skali całych Niemiec. Świadczą o tym choćby policyjne statystyki za 2016 r., przygotowane przez Federalny Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden."

Trzeba byc alepym zeby nie zauwazyc takiej korelacji.

•  

@cyberchosnek: w Arabii Saudyjskiej tez prawie nie ma…

•  

@bylembordo: ja mówię o państwach w podobnym klimacie :D

•  

to wlasnie jest demokracja, jesli w kraju nie rzadzi wiekszosc tylko mniejszosc to tej demokracji nie ma.

@ni0bi: Typie, ja naprawdę prostym językiem podałem ci kilka przykładów, dlaczego takie rozumowanie jest absurdalne. Zadaj sobie trud i przeczytaj COKOLWIEK o demokracji. Chociaż definicje z wiki xD

. Dziwne ze takie podstawy trzeba ludzom tlumaczyc.

@ni0bi: Ty mi nic nie tłumaczysz, ty bełkoczesz.

Owszem poszanowaniw praw mniejszosci to jedno ale to nie tak ze masz szanowac wszyatko co ta mniejszosc sobie wymysli

@ni0bi: A potem z tego bełkotu biorą się takie chochoły.

Trzeba byc alepym zeby nie zauwazyc takiej korelacji.

@ni0bi: Trzeba być ślepym, żeby nie widzieć, ze ta korelacja w absolutnie żaden sposób nie jest sprzeczna z tym co napisałem. Gdzie ja twierdziłem, że korelacje nie istnieją? Ja tylko staram sięwytłumaczyc ci, że tak prostackie wyciąganie wniosków z korelacji doprowadza do tego, że masz błędny ogląd na rzeczywistość. Mówiąc prościej: pierdolisz od rzeczy

•  

Mówiąc prościej: pierdolisz od rzeczy

@szybki_zuk: i na tym zakonczmy twoje wsrywy xD

•  

@ProHefajstos: No to byś się jeszcze zdziwił

•  

- Walaszek i jego twórczość

+: taraqui
    •  

@Anesa
      Darmowe studia.
      Raczej zaklasyfikowałbym to jako minus.

Dobry poziom edukacji.
      Niby gdzie?
      Ludzie po 9 latach angielskiego nie potrafią się dogadać.
      Polska szkoła to dno.

•  

@Christoph_4: ale zabolało hahaha to wystarczy. Świetnie opisałeś swój żywot z łzami w oczach. Dla twojej wiadomości wokół jest pełno ludzi sukcesu pełno ludzi szczęśliwych ale broń boże w twoim otoczeniu i na tym portalu

Gorące dyskusje ostatnie 12h