Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#programowanie #programista15k #devops

Lepiej iść w software developera czy devopsa? Ogólnie wydaje mi się, że całkiem dobrze odnajduję się w devopsowych rzeczach (czasami bez pomocy devopsów potrafię postawić jakiś serwis), ale z drugiej strony doświadczenie mam głównie jako software developer. Mam okazję zmienić pracę na junior devopsa (chyba rzadko się takie stanowiska trafiają, zazwyczaj chcą doświadczonych devopsów), ale wiązałaby się z niższą stawką. Co sądzicie? Jak wygląda rynek jeśli chodzi o DevOps na późniejszych szczeblach kariery?
  • 29
@Blomex: Idź w tym kierunku który cię interesuje. Jak będziesz dobry to na pieniądze nie będziesz narzekał, niezależnie od stanowiska. Większość devopsów i programistów zarabia medianę w okolicach 15-20k oczywiście dane IDZD. Zarobki rzędu 30-40k są dla osób które naprawdę ogarniają i taką kasę zarabiają architekci IT, programiści jak i devopsi.
@Blomex: ciężko powiedzieć. Devops jest bardzo popularny, bo chmury to strasznie skomplikowany syf i ich rozwój był zbyt szybki w porównaniu do user-friendliness. Nie wiadomo, czy pójdzie to w stronę uproszczenia czy wręcz odwrotnie
No nie bardzo. DevOps jako funkcja bez chmury przeżyje.


@mutencath: zgadzam się. Z drugiej strony populacja devopsów bardzo by spadła, gdyby chmury nagle znikły. Większość firm starałaby się tworzyć swoje systemy w jak najprostszy sposób tj. monolity czy prosta infrastruktura.

I chmury tutaj użyłem w rozumieniu chmury publicznej - GCP, Azure, AWS itd


@mutencath: mi chodzi o cloud computing, którego definicja pasuje do tego co wspomniałeś jaki i usług np.
@mutencath: @Saly: DevOps to w ogóle nie powinno być stanowisko. DevOps to metodyka/proces.

Od infrastruktury np. chmurowej są inżynierowie i architekci chmurowi, od budowy i dostarczania aplikacji programiści, a od utrzymania SRE (Site Reliability Engineers).

DevOps to jakieś urojenie bo nie jest ani cloud inżynierem, ani programistą. Programiści sami powinni być w stanie samodzielnie dostarczyć aplikację na środowisko przygotowane przez inżynierów chmurowych.
@Saly:

Większość firm starałaby się tworzyć swoje systemy w jak najprostszy sposób tj. monolity czy prosta infrastruktura.

Wydaje mi się, że niezależnie od tego, czy chmury znikną, czy nie - do monolitów wracać nie będziemy. W dupach się poprzewracało, że pozwolę sobie powiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niemniej fakt, ciężko się nie zgodzić. Warto jednak pamiętać, że devops to nie tylko cloud engineer. Devops to może być