Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@rybak17:

mapa pewnie na podstawie teorii pseudo-anglosaskich i germańskich naukowców oraz historyków z XIX wieku, które do dzisiaj są niczym prawda objawiona.


No tak, bo wg współczesnej interpretacji w Afryce istniała wtedy kultura "Wakanda", której przedstawiciele mieli statki kosmiczne i odwiedzali Egipcjan, żeby pomagać im z budową piramid. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PanPeno unietycka*
Jak później obróbka brązu,jak juz wtedy była. Poza tym k. Unietycka i bliska otomani-füzesabony(dlaczego nie została zaznaczona to nie wiem) to była ścisła awangarda postępu w tej części Europy
Apropos kultury otomani-füzesabony mam anegdotkę. W Trzciciny stoją rekonstruowane chaty sprzed 2000 lat w których mieszkała ludność tej kultury. Jak raz tam byłem, to usłyszałem od babki ok. 70 letniej że mieszkała w podobnej. To tyle na temat poziomu rozwoju kultur epoki brązu
@michelney: obróbka była, ale raczej nie na pomorzu zachodnim. W lubuskim i w Wielkopolsce najwcześniejsze zabytki brązowe (brązy arsenowe) datowane są na fazę klasyczną, a więc 1800 p.n.e. Dodatkowo ze świeczką szukać osad, czy cmentarzysk tej kultury tak daleko na północy (kolano Odry przy Zielonej Górze, to taka bardzo nieostra granica północna). Są pojedyncze, a większość zabytków, to skarby, które nie koniecznie poświadczają stałe osadnictwo. Tam dalej sobie żyły społeczności sznurowe,
@PanPeno dobra, ale od razu widać, że ta mapa nie stara być się bardzo dokładna, więc po co to gadanie o pomorzu, gdy masz mnóstwo innych uproszczeń.

Dawaj źródła z kalibrowaną chronologia. bo jesli dobrze wiem, to z takiego Śląska masz wczesnobrazowe fazy grubo przed 2tys pne