Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak to jest z tym PITem na UoP, czy mogę w deklaracji dla pracodawcy poprosić o nieodprowadzanie zaliczki na podatek (przekraczając 2 progi) i na początku roku przy rozliczeniu opłacić wszystko (te XXtys)?
Jeżeli tak to są od tego jakieś odsetki?

Z tego co czytałem to jest to zaliczki są nieobowiązkowe (na uop), czy ktoś robił lub robi tak, że nie płaci zaliczek, a często są to kwoty po 10-20tys./mies i nie wpłaca na jakąś lokatę (szczególnie teraz)? To brzmi jak darmowa opcja do dozbierania kilku groszy, niektórzy przekraczają próg w pierwszej połowie roku więc te lokaty półroczne nawet mają sens.

#lokaty #oszczedzanie #praca #podatki #pit

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62fba8bbdc34d0ff86331e99
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 7
@AnonimoweMirkoWyznania skąd ty wziąłeś zaliczki na podatek po 10-20 tys./miesiąc?
Żeby płacić zaliczkę 10 tysięcy, trzeba zarabiać ok. 100 tysięcy brutto, a jeśli ktoś tyle zarabia to raczej nie pracuje na UoP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przy 10k brutto masz 735 zł zaliczki, enjoy twoje gównoodsetki z lokaty, które i tak zje inflacja.

Wykopowa wiedza o finansach w pigułce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@troglodyta_erudyta: no właśnie inflacja nie zje, tylko odda państwu kasę już po inflacji, a będzie dla niego pracować przez ten czas.
Jak tak się da to spoko. Czy tak się da? Nie wiem, ale jeśli tak, to pewnie jest jakiś formularz. No i nie można zapominać że składka zdrowotna zjada 9%, a może być np. traktowana inaczej
@Blomex

no właśnie inflacja nie zje, tylko odda państwu kasę już po inflacji, a będzie dla niego pracować przez ten czas.

Ale co ma dla niego pracować i jak to ma niby działać?

Nie wiem skąd OP wziął te 10-20k zaliczki miesięcznie, ale załóżmy naiwnie, że tak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) najwyższe oprocentowanie lokaty półrocznej teraz z tego co widziałem to 7,5%, więc przy tym hiperoptymistycznym i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@troglodyta_erudyta: A wolisz mieć 700zł czy nie mieć? Bo alternatywa jest taka, że płacisz zaliczki od razu, i w takim scenariuszu zarabiasz całe 0zł (które i tak byłoby warte mniej niż w chwili zapłacenia pierwszej zaliczki)
@Blomex ale nie będziesz miał tych 700 zł, bo nie dasz rady włożyć naraz całorocznych zaliczek. Jak uzbierasz zaliczki z połowy roku, żeby wpłacić je na kolejne pół roku, akurat do momentu kiedy trzeba będzie je spłacić to w skali roku masz ok. 350 zł, a że lokata jest półroczna to da ci mniej więcej połowę tego czyli 175 zł minus podatek Belki to będzie ze 140 zł zysku w PÓŁ ROKU.
OP: @troglodyta_erudyta:

skąd ty wziąłeś zaliczki na podatek po 10-20 tys./miesiąc?

Chodziło o 1-2 tys. mój błąd, później coś koło 6tys/ miesiąc przy kwotach +20k

Żeby płacić zaliczkę 10 tysięcy, trzeba zarabiać ok. 100 tysięcy brutto, a jeśli ktoś tyle zarabia to raczej nie pracuje na UoP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A to w sumie zależy

Przy 10k brutto masz 735 zł zaliczki, enjoy twoje gównoodsetki