Wpis z mikrobloga

Rosjanie o sytuacji w Bachmucie

Najemnicy z Grupy Wagnera próbują posuwać się wzdłuż drogi Patrice'a Lumumby (na mapie zaznaczona na czerwono), w głąb ukraińskich pozycji w Bachmucie. Postępy Wagnerowców są jednak małe i bardzo powolne ze względu na przewagę liczebną przeciwnika. Wagnerowcy codziennie donoszą o kolejnych kontratakach ze strony Ukraińców, którzy próbują wypchnąć Rosjan z rogatek miasta. Jednocześnie ukraińska artyleria cały czas ostrzeliwuje rosyjskie tyły.

Wagnerowcy donoszą, że w ostatnich dniach garnizon Bachmuta wzmocniły liczne ukraińskie posiłki. Odnotowaną większą aktywność artylerii, więcej ciężkiego sprzętu, a nocami pracują ukraińscy snajperzy.

Wagnerowcy od dłuższego czasu narzekają na sytuację pod Bachmutem. Z raportów wynika, że stanowią oni główną siłę uderzeniową Rosjan w tym sektorze, wspieraną przez słabo wyszkolone i słabo wyekwipowane milicje z Doniecka i Ługańska - większość regularnych sił rosyjskiej armii przesunięto w lipcu i sierpniu pod Chersoń i na Zaporoże. Zasadne stają się pytania o możliwość skontrowania Rosjan w tym sektorze i odepchnięcia ich w kierunku Dońca.

_______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- Twittera
- #lagunacontent

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna
Pobierz JanLaguna - Rosjanie o sytuacji w Bachmucie

Najemnicy z Grupy Wagnera próbują posu...
źródło: comment_1663436490TJZujhmwv4DRCgTH8q4adY.jpg
  • 25
@JanLaguna: Tak w ogóle to ciągle się słyszy o tych Wagnerowcach, ale właściwie to jest jakaś naprawdę dobra siła zbrojna? Wiadomo, że to goście od czarnej roboty i mają wykonywać naprawdę podłe zadania w trudnych warunkach, ale czy jest to poziom dorównujący jednostkom specjalnym czy takim komandosom? Można ją w ogóle nazwać elitarną jednostką? Rekrutują po więzieniach i weteranach więc poziom raczej nie jest równy, ale w bezpośredniej walce dają radę?
@Kagernak: Girkin w rozmowie z Alksinsem przyrównał ich do 3. Dywizji Pancernej SS Totenkopf, czyli jak coś mają zdobyć to zdobędą, nawet kosztem wysokich strat, jak to robią oddziały szturmowe. Dodatkowo płacą im dobrze, więc wchłaniały najlepsze kadry z armii rosyjskiej i takich tam.

W wyniku wysokich strat (jakie zwykle ponoszą oddziały szturmowe) i braku m00bilizacji musieli sięgnąć po więźniów, co w oczywisty sposób obniża jakość jednostki.
@Kagernak Zapewne są lepiej zmotywowani niż ruska armia nie mówiąc już o oddziałach z.ługandy i donbawe. Z czego wynika ta motywacja to już inna sprawa.
No i sądzę że cały czas są lepiej wyposażeni.
@JanLaguna: Tak w ogóle, to po kiego grzyba oni ciągle ten Bachmut szturmują? Przecież Rosja ma obecnie większe problemy niż szturmowanie dobrze umocnionych pozycji Ukraińców.

Chyba, że ogólna koncepcja jest taka, że Wagnerowcy mają tylko za zadanie atakować a od obrony są już inne jednostki. A, że ta formacja nie powinna stać bezczynnie (bo to tylko niepotrzebne koszty) to niech chociaż wiążą część wojsk Ukrainy gdzie indziej.
@JanLaguna: aż zdążyłem już zapomnieć, że Rosja wciąż próbuje gdziekolwiek robić postępy. Na południu bez zmian, koło Chersonia bez zmian, na północy postępują do tyłu. Ale fakt, na tym odcinku mają największe sukcesy, Siewierodonieck po kilku miesiącach i w ogóle.
@Kagernak: to zależy od oddziału i miejsca na świecie gdzie operują. Dla przykładu mój znajomy jest cywilnym instruktorem, który szkoli afrykańskie wojska na misji ONZ w Mali. Mówił mi, że tam dla przykładu Wagnerowcy to elitarne wojska, które nie przejmują się nikim i niczym
Tak w ogóle to ciągle się słyszy o tych Wagnerowcach, ale właściwie to jest jakaś naprawdę dobra siła zbrojna? Wiadomo, że to goście od czarnej roboty i mają wykonywać naprawdę podłe zadania w trudnych warunkach, ale czy jest to poziom dorównujący jednostkom specjalnym czy takim komandosom?


@Kagernak: Myślę, że warto rozróżnić dwie Grupy Wagnera - tę sprzed 24 lutego i tą obecną. Przed 24 lutym to nie była może jakaś super
@Kagernak: Niby lepsze oddziały niż zwykłe kontraktowe z kacapskiej armii, czy z donbabwe i ługadny, o rosgrardii nie wspominając. Ale czy takie elitarne? Nie powiedziałbym. Zbieranina szumowin dobra do walki z partyzantami i rebeliantami w Syrii czy jakimś bantustanie w Afryce. W starciu z regularną armią NATO... Pod Dajr az-Zaur Amerykanie pokazali ile są warci.
@JanLaguna:

*Wagnerowcy sami siebie czasami określają orkiestrą Wagnera

Nie chodzi o to, że Wagner legalnie reklamuje się w Rosji jako orkiestra, zamiast firmy wojskowej? Nie żeby Rosjanie nie wiedzieli, czym tak na prawdę się oni zajmują.
@JanLaguna:

Mimo, że Wagnerowcy to w dużej mierze lekka piechota to rzucano ich do ataku na bardzo ciężkich kierunkach np. pod Popasną, w mocno ufortyfikowanym terenie miejskim.


Pod Popasną była to konieczność - tylko w tym wypadku można było myśleć o złamaniu obrony aglomeracji Sewierodonieck-Lisiczańsk, korzystając z tego, że Ukraińcy musieli przerzucić jedną brygadę pod Biłohoriwkę, by zapobiec przekroczeniu Dońca przez Rosjan. CzWK Wagner jako jednostka szturmowa idealnie się nadał, by
nadal "grają muzykę"* pod Bachmutem.


@JanLaguna: W sumie to dobitnie pokazuję głupotę dowodzenia w ruskiej armii. Nie wiadomo po co oni tam właściwie siedzą, zamiat dać ich jako wsparcie w jakimś strategicznym aktualnie kierunku, to walą głową w mur Ukraińskich umocnień z nadzieją na cud przełamania xD W umocnienia które Ukraińcy chyba naprawdę dobrze przygotowali i obsadzili, sądząc po tym ile czasu wagnerowcy już je szturmują.

Ja to bym się bardziej
no to jest nazwisko którego się tu nie spodziewałem XD Zaraz Czombe zza krzoka wyskoczy.


@slapdash: Ulica Patrice'a Lumumby jest też w Łodzi, na miasteczku akademickim (które notabene nazywa się właśnie Lumumbowem). ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie to nie z powodu programu Erasmus. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Pobierz JanLaguna - > no to jest nazwisko którego się tu nie spodziewałem XD Zaraz Czombe zza...
źródło: comment_16634392078JkVc4Fn9UIP6uxnpOVwMI.jpg
Nie chodzi o to, że Wagner legalnie reklamuje się w Rosji jako orkiestra, zamiast firmy wojskowej? Nie żeby Rosjanie nie wiedzieli, czym tak na prawdę się oni zajmują.


@sccx: Oni faktycznie reklamują się jako Orkietra w prasie, żeby nie pisać "prywatna firma wojskowa", ale samo określenie "orkiestra" w ich przypadku jest starsze. Z tego co kojarzę to było używane już w czasach wojny w Syrii, gdy rekrutacja do Wagnera była prowadzona