Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Powiedzcie mi którą ręką przeciąga się zamek z karabinie maszynowym zakładając że jestem praworęczny, prawą rękę mam w okolicach spustu i prawe oko na celowniku?

Zapytałem się w pracy gdzie większość byla w wojsku tzw z przymusu i powiedzieli wszyscy jednogłośnie ze prawą ręką. I że nie ma opcji inaczej.
Od jakiegoś czasu zauważyłem na YT czy shortach z fb że ludzie robią to przekręcając broń o 90° w lewo i przeciągają zamek lewą ręką. Taka metoda jest wg mnie szybsza.

#bron #strzelectwo #wojsko
  • 14
@zalogowany_jako: obecnie naucza się, że ręka, którą trzymasz rękojeść (obok spustu, palca nie trzymasz na spuście) trzymasz tam cały czas, a drugą dlonią wykonujesz wszelkie czynności - odbezpieczanie, przeładowywanie itd. Kiedyś było inaczej.
@zalogowany_jako: Z doświadczenia z PKM, przy założeniu, że pekaśka jest ustawiona na stanowisku strzeleckim na dwójnogu - prawą ręką. Szybciej prawa ręka wróci na chwyt i do spustu, niż przekręcisz z powrotem cały rkm, ustawisz go stabilnie i złapiesz linię celowania. W zasadzie jesteś w stanie załadować nową taśmę bez przerywania obserwacji przedpola, jeśli robisz to oburącz - gdzie lewa ręka tylko wyciąga początek taśmy.

Dlatego, jak dla mnie, PKM, kałach
Jak ktoś robi to sprawnie prawą - to po co ma na siłę robić to lewą?


@Polinik: zakładając, że to prawą naciskasz na spust to przeładowanie lewą ma tę zaletę, że możesz od razy strzelić. Nie musisz przenosić ręki spowrotem na spust.
@MarMac: jeżeli musisz strzelić na tyle szybko, że istotne jest te pół sekundy na powrót na spust - to robisz wymianę magazynka w złym momencie...
Jak czas jest taki istotny, to zmieniasz magazynek jak masz nabój w komorze i zaryglowany zamek, wtedy nie musisz nawet przeładowywać.
@Polinik: możesz mieć zacięcie- wtedy musisz przeladować. Z resztą zmianę magazynka - niezależnie od tego czy trzeba przeladowac czy nie - też można zrobić jedną bądź drugą ręką.
Poza tym możesz mieć inne sytuacje - pokazywanie czegoś do kolegów, do osoby, którą chcesz zatrzymać, sprawdzać dokumenty osoby zatrzymanej na posterunku. To wszystko wykonujesz ręką, której nie trzymasz przy spuście.
możesz mieć zacięcie- wtedy musisz przeladować.


@MarMac: W takim przypadku -- przy stracie czasu związanej ze zdiagnozowaniem i usuwaniem zacięcia -- strata dodatkowej połowy sekundy jest pomijalna. ¯\_(ツ)_/¯

pokazywanie czegoś do kolegów, do osoby, którą chcesz zatrzymać, sprawdzać dokumenty osoby zatrzymanej na posterunku. To wszystko wykonujesz ręką, której nie trzymasz przy spuście.

I w takim przypadku koniecznie trzeba przeładowywać karabinek? XD
Nie można sprawdzać dokumentów bez przeładowania?

Serio -- różnica w
w takim przypadku koniecznie trzeba przeładowywać karabinek? XD Nie można sprawdzać dokumentów bez przeładowania?


@Polinik: a czy ja gdzieś napisałem, że to wymaga przeladowania? Uczepiłeś się tego przeladowania.
Obecnie uczy się, że jedną rękę zawsze trzymamy obok spustu (no chyba, że trzeba jednak użyćdo czegoś dwóch) . Tak się uczy. Wg mnie to dobrze. Mimo wszystko szybciej się reaguje niż gdy trzeba jeszcze przenieść rekę czy to z suwadła czy z
@MarMac:
A ja ponawiam swoje, po raz kolejny -- niech każdy przeładowuje tak, jak mu wygodniej, szybciej i sprawniej.
Nie ma co na siłę zmieniać nawyku i wyuczonego wzorca bo ktoś na filmiku robi inaczej.