•  

  Powiedzcie mi którą ręką przeciąga się zamek z karabinie maszynowym zakładając że jestem praworęczny, prawą rękę mam w okolicach spustu i prawe oko na celowniku?

  Zapytałem się w pracy gdzie większość byla w wojsku tzw z przymusu i powiedzieli wszyscy jednogłośnie ze prawą ręką. I że nie ma opcji inaczej.
  Od jakiegoś czasu zauważyłem na YT czy shortach z fb że ludzie robią to przekręcając broń o 90° w lewo i przeciągają zamek lewą ręką. Taka metoda jest wg mnie szybsza.

  #bron #strzelectwo #wojsko

  •  

   @zalogowany_jako: ja zawsze przeładowuję lewą ręką

   pokaż spoiler klikając R ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @zalogowany_jako: obecnie naucza się, że ręka, którą trzymasz rękojeść (obok spustu, palca nie trzymasz na spuście) trzymasz tam cały czas, a drugą dlonią wykonujesz wszelkie czynności - odbezpieczanie, przeładowywanie itd. Kiedyś było inaczej.

  •  

   @Polinik: nie znam się na broni. Zazwyczaj to co widziałem miało zamek po prawej stronie

  •  

   @zalogowany_jako:
   Zapewne masz na myśli karabinki a nie karabiny maszynowe.
   Kwestia nawyku i osobistych preferencji, którą ręką się przeladowuje.
   Jak ktoś robi to sprawnie prawą - to po co ma na siłę robić to lewą?

  •  

   @zalogowany_jako: Z doświadczenia z PKM, przy założeniu, że pekaśka jest ustawiona na stanowisku strzeleckim na dwójnogu - prawą ręką. Szybciej prawa ręka wróci na chwyt i do spustu, niż przekręcisz z powrotem cały rkm, ustawisz go stabilnie i złapiesz linię celowania. W zasadzie jesteś w stanie załadować nową taśmę bez przerywania obserwacji przedpola, jeśli robisz to oburącz - gdzie lewa ręka tylko wyciąga początek taśmy.

   Dlatego, jak dla mnie, PKM, kałach i Beryl to bronie dla leworęcznych. Wszystkie mechanizmy doskonale się obsługuje prawą ręką, a kiedy trzymamy broń po lewej stronie, to widzimy wszystko, nawet nie trzeba przekręcać broni w przypadku kałacha czy Beryla, żeby kontrolować komorę i suwadło. W przypadku PKM można dość sprawnie wykonać przeładowanie całej taśmy bez odrywania lewej dłoni od chwytu pistoletowego.

   EDIT: No tak, skoro chodziło o zwykły karabinek, to jest ciśnienie, żeby uczyć przeładowania lewą ręką (przy praworęcznym trzymaniu). Można z góry z przekoszeniem, można od dołu.
   Koledzy w wojsku strzelali chyba tylko salwy honorowe (;

  •  

   Jak ktoś robi to sprawnie prawą - to po co ma na siłę robić to lewą?

   @Polinik: zakładając, że to prawą naciskasz na spust to przeładowanie lewą ma tę zaletę, że możesz od razy strzelić. Nie musisz przenosić ręki spowrotem na spust.

  •  

   @MarMac: jeżeli musisz strzelić na tyle szybko, że istotne jest te pół sekundy na powrót na spust - to robisz wymianę magazynka w złym momencie...
   Jak czas jest taki istotny, to zmieniasz magazynek jak masz nabój w komorze i zaryglowany zamek, wtedy nie musisz nawet przeładowywać.

  •  

   @Polinik: możesz mieć zacięcie- wtedy musisz przeladować. Z resztą zmianę magazynka - niezależnie od tego czy trzeba przeladowac czy nie - też można zrobić jedną bądź drugą ręką.
   Poza tym możesz mieć inne sytuacje - pokazywanie czegoś do kolegów, do osoby, którą chcesz zatrzymać, sprawdzać dokumenty osoby zatrzymanej na posterunku. To wszystko wykonujesz ręką, której nie trzymasz przy spuście.

  •  

   możesz mieć zacięcie- wtedy musisz przeladować.

   @MarMac: W takim przypadku -- przy stracie czasu związanej ze zdiagnozowaniem i usuwaniem zacięcia -- strata dodatkowej połowy sekundy jest pomijalna. ¯\_(ツ)_/¯

   pokazywanie czegoś do kolegów, do osoby, którą chcesz zatrzymać, sprawdzać dokumenty osoby zatrzymanej na posterunku. To wszystko wykonujesz ręką, której nie trzymasz przy spuście.
   I w takim przypadku koniecznie trzeba przeładowywać karabinek? XD
   Nie można sprawdzać dokumentów bez przeładowania?

   Serio -- różnica w czasie jest tak mała, że nie warto na siłę robić tego inaczej, niż ma się wyrobiony odruch. Jak ktoś sprawnie przeładowuje prawą -- niech to robi prawą. Jak lewą -- to lewą.
   Jestem absolutnie pewny, że zawsze znajdzie się osoba, która przeładuje przeciwną ręką szybciej niż Ty -- bez względu, którą przeładowujesz.

   Ponownie -- lepiej robić to tą ręką, którą jest wygodniej i sprawniej, zamiast na siłę się przestawiać, bo ktoś tak na jutubie robi.

  •  

   w takim przypadku koniecznie trzeba przeładowywać karabinek? XD Nie można sprawdzać dokumentów bez przeładowania?

   @Polinik: a czy ja gdzieś napisałem, że to wymaga przeladowania? Uczepiłeś się tego przeladowania.
   Obecnie uczy się, że jedną rękę zawsze trzymamy obok spustu (no chyba, że trzeba jednak użyćdo czegoś dwóch) . Tak się uczy. Wg mnie to dobrze. Mimo wszystko szybciej się reaguje niż gdy trzeba jeszcze przenieść rekę czy to z suwadła czy z innego miejsca. Szczególnie jak dojdą nerwy związane z wymianą ognia.

  •  

   @MarMac:
   A ja ponawiam swoje, po raz kolejny -- niech każdy przeładowuje tak, jak mu wygodniej, szybciej i sprawniej.
   Nie ma co na siłę zmieniać nawyku i wyuczonego wzorca bo ktoś na filmiku robi inaczej.

  •  

   @Polinik: ale ja nie mówię o tym, że powinien tak robić, bo ktoś tak robi na filmiku. Mówię jak się teraz uczy (m.in. w WP).

Gorące dyskusje ostatnie 12h