Wpis z mikrobloga

@kurazjajami: ape najlepiej wypić szybciej, ale jeśli nie złapiesz zakażenia to nie powinno nic się z nimi dziać przez długi czas. Tylko piwa typowo chmielowe z czasem będą tracić na smaku
@kurazjajami: Jasne piwa krócej, pszeniczne bardzo krótko. Mocno chmielone na aromat też (do 3 miesięcy).
Tzn. możesz dłużej, ale to już nie będzie to.
Im piwo ciemniejsze i mocniejsze, tym dłużej można trzymać (podobnie z winami). RISy i Portery bałtyckie można trzymać latami.
@kurazjajami: Jasne piwa (i wina) źle się starzeją - utleniają się do "mokrego kartonu" lub jeśli masz szczęście do posmaków miodowych. Ile czasu? Pół roku? To też zależy jakie piwo konkretnie.
Ciemne się utleniają np. do śliwki, co pasuje do piwa i wina, więc można takie pić nawet po latach. Uwarzyłem kiedyś RISa, który był niepijalny przez pierwsze 2 lata, dopiero po tym czasie się ułożył. Nie wiem ile mógłby stać,
Man tak ze czesto piwa robione przeze mnie lezakuja u dłuuugo i wg moich obserwacji: 1) piwa mocno chmielone starzeją się bardzo zle i szybko. Po paru miesiącach nie maja nic wspólnego z oryginałem i ciężko się pije 2) pilsnery/leżaki itp po 12m+ są nadal pijalnie i zbliżone do oryginałów 3) portery, risy wiadomo mogą leżeć do #!$%@? 4) pszeniczne, witbiery itd 12m+ na potęgę sie orzegazowuja ale smakowo są ok.

Generalnie