Wpis z mikrobloga

Zbieram właśnie oferty na budowę domu, kopalnia beki normalnie xD


60% ofert jakie dostaję są z kosmosu, zgrubnie licząc, bazując na danych podanych przez KB powiedzmy, że koszt sso to ~ 250k (wyliczenia dla większego budynku i to jeszcze podpiwniczonego), biuro projektowe wyliczyło miesiąc temu koszt budowy na 254k, ale materiały ciągle tanieją... Większość ofert które dostaję oscyluje w okolicy 300k za samą robociznę, a największy zgrywus zarządał 450k za samą swoją pracę xDDD


To chyba etap wyparcia, rozmawiałem z kilkoma normalniejszymi potencjalnymi wykonawcami i większość mi mówi, żebym się wstrzymał jeszcze chwilę bo oni już słyszą trzaski dup i za chwilę inwestorzy będą urządzali licytacje in-minus dla firm budowlanych. Zresztą, rok temu już zbierałem oferty to mi opowiadali budowlańcy coś o terminach za 2-3 lata dopiero, a teraz, większość firm jest w stanie podjąć zlecenie do max miesiąca czasu (chyba tylko jeden ziomek mi powiedział, że na wiosnę dopiero), niektórzy są wolni od zaraz.

Przecież żądanie 450k za 3 miesiące pracy 3 ludzi to jakieś jedno pieprzone xD, od kiedy budowlaniec zarabia 50k netto/miesiąc xD #budowlaniec50k (wg danych statystycznych to średnia pensja pracownika budowlanego w 21r. to ok 6k brutto)

Także uśmiechając się do @mickpl ( ͡° ͜ʖ ͡°) "popyt maleje, podaż rośnie, wniosek jest tylko jeden: ceny będą rosły"

#budownictwo #budowadomu #budowa #ekonomia #mieszkanie #dom
slynnyzbrodniarzwojenny - Zbieram właśnie oferty na budowę domu, kopalnia beki normal...

źródło: comment_1663523749mSOuE9x409AWdBEbL9pETi.jpg

Pobierz
  • 45
@SzitpostForReal: Większość biur projektowych robi szacunkowe koszty budowy i są podawane na stronie projektu, jest to jeden z faktorów zakupowych. Jakiś czas temu były awantury na stronach biur, że ceny są nierealne, no i naprawdę się projektanci teraz przykładają do wycen. Dodatkowo możesz sobie przeliczyć mniej więcej koszty korzystając z kalkulatora na KB (zrobiłem porównanie i wycenka ze strony jest more or less correct; biorąc pod uwagę to co usłyszałem przez
Ta, bo minimalna i podatki to coś co dotyka branżę budowlaną


@slynny_zbrodniarz_wojenny: oczywiście, że dotyka. Budowlaniec, których brakuje na rynku, dalej chce zarabiać tyle razy więcej jak obecnie w stosunku do minimalnej.
Firmy to ty chyba nigdy nie prowadziłeś, ogromna część danin, opłat i reszty haraczu jest wyliczana w stosunku do minimalnej albo średniej płacy.

Tak, tak, minimalna do góry to budowlaniec ma na rękę dostawać 50k netto XD


@mickpl:
@slynny_zbrodniarz_wojenny: widzę, że pojęcie o tym masz marne. Zadam podchwytliwe pytanie ile według Ciebie kosztuje sprzęt potrzebny do zgodnego z prawem zrobienia rozdzielnicy elektrycznej (tak aby w razie 'w' prokurator mógł w d pocałować).
Podpowiem potrzeba do tego kilku śrubokrętów, miernik, szczypce, obcinaczki i trochę dupereli. Strzelaj jaki jest koszt sprzętu na taką usługę.