Wpis z mikrobloga

Wzrost kosztów energii mający przełożenie na wzrost inflacji, to nie tylko czynniki zewnętrzne, ale także konsekwencje psucia waluty. Niestety w sieci słyszymy często tylko o czynnikach zewnętrznych, co jest powielanym mitem działającym na szkodę.

Dalsze podwyższanie stóp procentowych spowoduje umocnienie polskiej waluty w stosunku do USD, za które kupujemy surowce potrzebne do wytworzenia energii. Jeśli PLN będzie się osłabiał, to ostateczne ceny energii będą rosły, bo płacimy za nie dolarami, a to bezpośrednio się przyczyni do wzrostu inflacji napędzając tą spiralę. Należy więc podnosić stopy, by przede wszystkim umocnić PLN-a.

#nieruchomosci #ekonomia #finanse #inflacja
  • 7
@mookie: myślę, że oni to wiedza :) mam wrażenie, że już mają w dupie to co będzie - byle do wyborów. Zapowiada się ciekawy i dość ciężki czas imo. Byle gospodarka jakoś to wytrzymała, ale mam coraz większe obawy.
Dalsze podwyższanie stóp procentowych spowoduje umocnienie polskiej waluty w stosunku do USD


@mookie: Tak się dzieje tylko do pewnego momentu. W przypadku polskiej gospodarki, która przez ostatnie lata była w dużym stopniu uzależniona od kredytu, dalsze podnoszenie stóp może jedynie zaszkodzić. A wyglądałoby to mniej więcej tak: wyższe stopy > mniej inwestycji > większe bezrobocie > kryzys gospodarczy > osłabienie waluty.
Tak się dzieje tylko do pewnego momentu. W przypadku polskiej gospodarki, która przez ostatnie lata była w dużym stopniu uzależniona od kredytu, dalsze podnoszenie stóp może jedynie zaszkodzić. A wyglądałoby to mniej więcej tak: wyższe stopy > mniej inwestycji > większe bezrobocie > kryzys gospodarczy > osłabienie waluty.


@mphbp: nie podnoszenie stóp z kolei wywołuje te same czynniki, bo osłabienie PLN drenuje naszą gospodarkę na wszystkich frontach, ponieważ energia potrzebna jest
@mookie: Zgadzam się, że trzeba się cofnąć o parę lat, ale nie do początku lat dziewięćdziesiątych. Stopy zostały już podniesione, teraz trzeba poczekać na to jaki będzie efekt.