Wpis z mikrobloga

@Cinekk: w sumie mega stres, ale to bardziej przez to, że się sam nakręcałem.
Uczyłem się z https://test.sp6dlv.pl/, do tego literowanie ICAO, a na szybko przed egzaminem jeszcze literowanie po polsku, bo dowiedziałem się, że też jest.
Sam egzamin pisemny to kwestia 5-10 minut, niektórzy wychodzili po 2 min ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Potem czekałem godzinę na swoją kolej na ustnym - albo mocno byli trzepani, albo
@papkie: Przede wszystkim gratulacje. Natomiast, co do radia - niby Chińczycy robią coraz lepsze radia, no to mimo wszystko raczej ja bym się w to jeszcze nie pchał (ale to tylko i wyłącznie moja opinia) . Nie wiem, ale ja jakoś jeszcze nie mam zaufania do chińskich transceiverów , choć faktycznie - może niesłusznie. Brałbym mimo wszystko coś z trójki Yaesu, Icom, Kenwood, są to wielcy producenci. Zawsze uważałem, że dla
@papkie:

Witamy w gronie licencjonowanym

Jak się dobrze w klubie dasz poznać, to i radio jakieś pożyczysz albo nawet dostaniesz za frajer zanim coś sobie kupisz. ...i tak kupisz sobie lepsze.

przewodnik po radiach wszystko mających - z tych tańszych:
Yaesu FT-857 będzie trudne do zdobycia,
IC-706mkg2 nie nadaje się do zabierania w teren bo 2A bierze na odłuchu
Yaesu FT-897D - łatwiejsze w zdobyciu
Yaesu FT-817 albo Yaesu FT-818 -
@papkie: Jak masz kupić uzywane, to kup od kogoś znajomego kto Cię nie oszuka (dość łatwo o to). Albo dorzuć $ do nowego radia (np yaesu ft-891). Mówie po swoich odczuciach xd
@papkie: a jakie masz warunki? W sensie, mieszkasz w domu, więc masz kawałeczek własnego ogródka lub masz dostęp do dachu w bloku i możesz sobie tam dowolnie stawiać anteny, więc radio w pełni stacjonarne 100W lub nawet więcej, albo masz kijowe warunki w domu/mieszkaniu ale np. masz działkę ROD czy inny domek w lesie gdzie anteny możesz zbudować i zostawić ale radio musi być w miarę przenośne, bo nie chcesz go
@kecajek: dokładnie tego samego się obawiam, także pewnie skończy się na jakimś yaesu :P

@wiecejszatana: na razie sam nasłuch prowadzę na rtl-sdr + long wire, do nasłuchu NOAA też skonstruowałem parę, tylko dla KF ogranicza mnie trochę mieszkanie w bloku - mała przestrzeń, więc będę kombinował

@medevacs: niestety blokowisko, całe szczęście w miarę spory balkon (~6x2m). Ogólnie przydałoby mi się radio w miarę mobilne - sporo chodzę, więc jak
@papkie: zainteresuj sie magnetic loop, ludzie tego z domu uzywaja ze swietnymi rezultatami, Ty mozesz dodatkowo na balkon postawic i napewno bedziesz zadowolony, a praktycznie mozesz zbudowac mobilna wersje, wiec zlozysz, do plecaka i na wypad za miasto.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@papkie: znaleźć to nie problem, problemem pewnie jest cena :)
Popytaj ludzi w klubie jak się zapiszesz, każdy ma jakieś zbiory różnych rupieci ekeltronicznych. Ewentualnie sam zbuduj, na etsy.com jest gość z Turcji chyba, który sprzedaje zestawy do samodzielnego montażu, całkiem niedrogo IMO.
magnetic loop, ludzie tego z domu uzywaja ze swietnymi rezultatami, Ty mozesz dodatkowo na balkon postawic i napewno bedziesz zadowolony


@papkie: @1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: to nie jest takie oczywiste. Miałem kiedyś gotowca i te anteny są piekielnie wrażliwe na bliskość ścian i przedmiotów, a metalowych to już w ogóle. Jak mieszkałem w ciasnej blokowej kawalerce to nie dało rady w domu ustawić anteny tak żeby SWR nie był wywalony w kosmos. Z
@medevacs: a rzeczywiscie, o EFHW innemu Mireczkowi pisalem, problemem jest jednak ilosc wolnego miejsca na taka antene, a @papkie pisze, ze malo miejsca ma w domu, na wycieczki efhw jak najbardziej, ostatnio na swoje wypady taka zbudowalem, z 10m przewodu od 40-10m sie stroi :)
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: @medevacs:
Na pewno zerknę na EFHW też. Na start i tak chyba spróbuję kupić jakąś antenę, albo coś - muszę się mocno doedukować jeśli chodzi o baluny, cewki etc. O ile reszta elektroniki nie jest dla mnie przeszkodą, to tutaj jednak wolałbym się pouczyć, żeby nie uszkodzić radia przy nadawaniu :P