Wpis z mikrobloga

Właściwie to wymyślił turek


@Mirkosoft: tak, z tego co pamiętam to był już "zniemczony" Turek właśnie w Berlinie. Są takie bary-jadłodajnie w Eindhoven z turecką szamą, gdzie mają trochę bardziej tradycyjne dania i z chęcią tam wpadam, bo jest tanio i smacznie.
@geuze: najwięcej teorii przypisuje popularyzację donera Kadirowi Nurmanowi, urodził się w Turcji i wyemigrował jak miał 26 lat więc nie był aż taki młody, a swój lokal otworzył jak miał 38 lat.

Ja uwielbiam tradycyjne sis kebaby, a do tego turcy zajebiście grillują. Taka Adana z mnóstwem opalonych na czarno warzywek z grilla to jest absolutny sztos.
@Mirkosoft: no ja uwielbiam adanę - w Holandii można kupić w tureckich sklepach gotowe, przyprawione i przyrządzane na miejscu mięso - sami mielą i przyprawiają :)
@geuze: Właściwie to wymyślił je turek, łącząc kuchnię turecką z opiekaniem mięsa na pionowym grillu co podpatrzył od meksykańskich taqueros. Ale faktycznie zrobił to w Berlinie.


@Mirkosoft: nie nie, pionowe grille pojawiły się w imperium ottomańskim w 19 wieku. Generalnie to w Berlinie powstała fast-foodowa wersja tego dania w formie kanapki mięso surówka sos w tureckim pieczywie pidesi.

A do meksyku to shawarma przyjechała razem z imigrantami z bliskiego wschodu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lrrr: jeżeli chodzi o pionowe grille to wiem, że to noe był wynalazek XXw, ale współczesną forma już tak.

A w ogóle taki kebabik zawinięty w lahmacun to dopiero smakuje (ʘʘ) Muszę kiedyś sam zrobić w kodzie.