Wpis z mikrobloga

FreeCAD - koło zębate do paska zębatego - rekonstrukcja 3D | tutorial PL | PKM | MiBM

Niniejszy odcinek przedstawia między innymi tutorial w jaki sposób wykonać model 3D koła zębatego współpracującego z paskiem zębatym. Poradnik ten jednak zawiera o wiele bardziej rozszerzoną treść. O ile samo przygotowanie modelu nie jest bardzo skomplikowane, o tyle odnalezienie parametrów zarysu zębów nie dla każdego musi być oczywiste.

W związku z powyższym, w pierwszej części filmu skupiłem się na pokazaniu przykładowej drogi poszukiwania niezbędnych danych do realizacji projektu w przypadku braku dostępu do określonych norm. Jak się okazuje, w dzisiejszych zasobach sieciowych jesteśmy w stanie w bardzo szybko i łatwy sposób odnaleźć wszystkie niezbędne informacje. Ze względu na sposób przedstawienia tego materiału, może on być przydatny uczniom i studentom kierunków technicznych.

Zapraszam: [[279] FreeCAD - koło zębate do paska zębatego - rekonstrukcja 3D | tutorial PL | PKM | MiBM](https://youtu.be/h86if8UFld4)

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

Tag do śledzenia wpisów: #inzynierprogramista

#inzynierprogramista #cad #freecad #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #druk3d
InzynierProgramista - FreeCAD - koło zębate do paska zębatego - rekonstrukcja 3D | tu...

źródło: comment_1666323375PdVr9Si6Gcwq3FaQbWcEMq.jpg

Pobierz
  • 22
@Atreyu: Pewnie pączka w Blenderze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak na poważnie, w przypadku koła zębatego - zależy w jakim CADzie. Jeśli mamy CAD z generatorem kół zębatych, to wybieramy interesujące parametry i koło gotowe. Ale uwaga! I tutaj dodam coś co może się przydać, jeśli ktoś używa np. Inventora: domyślnie wygenerowane koło zębate (zestaw kół zębatych), posiada uproszczony zarys oparty o łuki. Jeśli potrzebny jest
@InzynierProgramista: widzę że kolega ma tego samego Dual Speca co ja, czyli MiBM + Programowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) do wszystkiego używałem linuxa i otwartego oprogramowania przez cale studia, poza tym przeklętym CADem właśnie. Siedzial mi ten windows na drugiej partycji, a na nim Inventor, SolidWorks i AutoCAD tylko. Nigdy nie potrafiłem się przyzwyczaić do freeCada. Moja największa porażka. Ten przeklęty inventor to był u mnie rodzynek
@Kryspin013: Myślę, że warto próbować. Trzeba trochę cierpliwości w niektórych sytuacjach. Natomiast gdy już zrozumie się dobrze niedoskonałości programu, da się przyjąć strategię modelowania części tak, aby te ewentualne kwestie sprawiające trudności nie były uciążliwe. Program jest poprawiany, więc myślę, że przez te ostatnie kilka lat sporo się poprawiło.
@Barcol: Programowanie jest fajne przy projektowaniu, bo wymusza całkiem inny sposób myślenia, co czasami fajnie resetuje.
Nie wiem jaki był FreeCAD kiedyś bo używam go od momentu kiedy zacząłem nagrywać. Ale myślę, że nie ma aż takiej tragedii. Czasami trzeba trochę cierpliwości, ale gdy już zrozumie się bolączki programu, wtedy łatwiej się modeluje tak, by to co jeszcze nie działa idealnie nie sprawiało problemów.
@zt_im: Tu nie do końca chodzi o to. Fusion 360 może i jest prostszy w obsłudze, ale druk 3D może mieć charakter komercyjnego wykorzystywania licencji, za którą trzeba zapłacić i pilnować co rok. Przy obecnej cenie programu i tym co dorywczo czasami wydrukuję, w ogóle nie jestem w stanie zrekompensować sobie tej ceny. Dlatego jak zobaczysz na mój kanał, do druku 3D oprócz FreeCADa używam Alibre Atom3D, na który wykupiłem sobie