Wpis z mikrobloga

@rio574: apostazja to granie wg ich zasad. Czyli legitymizacja całego tego biznesu bo używasz ich procesu na wyjście. Ja działam organicznie i dzieci nie chrzcilem nie posylalem na religię od przedszkola. Trochę przypał wyszedł bo jak pytam 10 latka o takie "wiedzowe" kwestie co człowiek niby wykształcony powinien wiedzieć typu jakie jest piąte przykazanie to nie wie bo skąd. Choć w sumie z drugie strony ja też nie znam jakiś prawd
Zero wiedzy, chociażby baaaardz ograniczonej o islamie buddyzmie, hinduizmie, o tych bardziej zamierzchłych religiach nie wspominając


@Bertoos: po co katolicki katecheta miałby kogoś uczyć o buddyzmie? To nie są lekcje z religioznawstwa, tylko godziny przeznaczone na naukę doktryny jednej konkretnej religii.
I w tej formie powinny być realizowane, dla chętnych, w przyparafialnych salkach.
@banan-smietana: ludzie uczą się od innych ludzi, lub zazwyczaj z książek, kiedyś były takie serie książek co i jak Religie Świata jakoś tak. Mimo wszystko Polska od ponad 1000lat jest ukształtowana przez chrześcijaństwo kultura i zachowania etyczne. Warto poznać bo przykazania same w sobie są dobrym wyznacznikiem moralności człowieka, bez znaczenia w co się wierzy.
@banan-smietana: ja w gimnazjum miałem religię, a nie katechezę. Młody ksiądz prowadził te lekcje. Zaczynaliśmy od modlitwy, a potem normalnie o innych religiach gadał, jakieś Shiva, Wishnu, symbole typu pierścień Atlantydy.
Nie pamiętam czy dużo było o katolicyzmie, ale ksiądz pytał z ostatnich 3 lekcji i nawet były sprawdziany.

Na pewno było o islamie i ich 3 podstawach człowieka wierzącego, była to między innymi jałmużna, dlatego w krajach islamskich jest tak
Jedna z fajniejszych rzeczy jakie by mogla zrobic nowa wladza byla by aktualizacja przepisow o RODO tak, aby obejmowaly zwiazki wyznaniowe.Wtedy nie potrzeba by bylo zadnej apostazji tylko oswiadczenie o usunieciu swoich danych z koscielnych DB.


@PDCCH: o wiele lepszy byłby dodatkowy dobrowolny podatek na związki wyznaniowe. Zaznaczasz checkbox na deklaracji PIT, że chcesz zapłacić X ekstra na taki a taki związek i wtedy automatycznie US przekazuje kasę i dane osobowe