Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  TL;DR:
  Mireczki,
  Założyłem niedawno kanał na #youtube o #programowanie https://www.youtube.com/JakNauczycSieProgramowania
  wpadło mi już ponad 500 subów i z tej okazji robię #rozdajo, jutro po 22 wśród plusujących wylosuję osobę, która otrzyma książkę “Pragmatyczny Programista”

  A tu trochę dłuższa wersja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Mireczki,

  Od pewnego czasu rozwijam kanał, na którym opowiadam jak nauczyć się programowania i zostać #programista15k

  Na początku było trochę ogólnych tematów (“Kto może zostać programistą?”, “Czy do nauki programowania potrzebna jest znajomość matematyki?”, “Fakty i mity dotyczące pracy zdalnej w IT”), teraz głównym założeniem kanału jest przeprowadzenie początkującej osoby przez ścieżkę od zera do Junior Developera.

  Ze względu na fakt, że nowe filmy pojawiają się raz w tygodniu, nie będzie to pełen kurs programowania - to wymagałoby zdecydowanie więcej czasu - ale będę starał się jak najdokładniej i w jak najbardziej przystępny sposób tłumaczyć najistotniejsze zagadnienia i wskazywać właściwą drogę rozwoju, bo to jest często ogromna bolączka osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem, czyli brak jasno sprecyzowanego celu i brak planu na rozwój.

  Plan jaki mam w głowie zakłada tak jakby iteracyjny sposób nauki - przejdziemy przez cały przekrój tematów na dość ogólnym, łatwym do zrozumienia poziomie, a następnie będziemy wracać do tych samych tematów już na większym poziomie szczegółowości, jednocześnie dokładając kolejne, bardziej zaawansowane zagadnienia.

  Przez najbliższe pół roku poruszać będę tematy, o których mówię w tym filmie, tak aby każdy, kto śledzi kanał regularnie, miał po tym czasie naprawdę solidne podstawy do choćby spróbowania swoich sił na pierwszych rozmowach kwalifikacyjnych.

  Następne pół roku poświęcone będzie przyjrzeniu się dokładniej wielu z zapowiedzianych teraz konceptów, ale pojawią się też tematy zupełnie nowe takie jak wzorce projektowe, praktyki związane z pisaniem dobrego, czystego kodu (SOLID, korzystanie z Sonara), Continuous Integration (Jenkins, Bamboo) czy messaging (JMS, Kafka). Porozmawiamy też zdecydowanie więcej o bazach danych - teraz, w tym pierwszym "sezonie", będą to raczej bardzo ogólne koncepty i skupimy się przede wszystkim na SQL, w drugim etapie nauki będziemy mieć więcej czasu, żeby dokładniej poznać różne bazy danych, zobaczyć jak i gdzie wykorzystać możemy na przykład MongoDb, Cassandrę czy Redisa. Na pewno pojawią się też programowanie aspektowe i funkcyjne czy Docker i Tomcat.

  Jestem ciekawy Waszego feedbacku, także zachęcam do dyskusji.

  Kanał osiągnął ostatnio pułap 500 subskrybentów i z tej okazji (oraz z okazji tego posta) chciałbym zrobić #rozdajo, w którym podzielę się z Wami doskonałą książką (o której opowiadam w pierwszym filmie na kanale) “Pragmatyczny Programista”, która powinna znaleźć się na półce nie tylko każdego programisty, ale w ogóle każdej osoby, która zaczyna swoją przygodę z programowaniem :) Losowanie jednej osoby z plusujących zrobię jutro po 22 :)

  A tutaj link do kanału: https://www.youtube.com/JakNauczycSieProgramowania

  #naukaprogramowania #java
  pokaż całość

  odpowiedzi (27)

 • avatar

  Ciekawostka przyrodnicza.
  Nie każdy wie, że bociany pokonują ogromne dystanse dzięki sieci stacji ładowania bocianów, w których bociany ładują się napięciem 220kV by móc odbyć lot z europy centralnej aż do północnej afryki. Na zdjęciu jedna z takich stacji, których lokalizacja nie jest podawana do publicznej informacji, z powodu licznych prób kradzieży prądu.

  #ciekawostki #przyroda #ptaki #bocianny pokaż całość

  odpowiedzi (14)

 • avatar

  Dobrze jest mieć alternatywny kanał komunikacji w zanadrzu. Nawet jeśli trochę kosztuje...

  #security #heheszki #banki #facebook #bezpieczenstwo #niebezpiecznik #humorobrazkowy #humorinformatykow

  odpowiedzi (17)