Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Całe życie w kłamstwie

  Pamiętacie klasyczną scenę z Milczenia Owiec, gdzie Lecter opowiada Starling o posiłku ze swojej ofiary? Coś w stylu „Zjadłem jego wątrobę z fasolką, popijając zacnym Chianti”. Zanim przejdę do rzeczy, to w sumie warto też wspomnieć o małym fakcie. W każdej polskiej wersji językowej tego filmu spotykałam się z określeniem ‚fasolka’, ale zrobiłam mały research, ponieważ w wersji oryginalnej użyto określenia ‚fava beans’ i nie byłam pewna co to za rodzaj fasoli. Wychodzi na to, że Lecter wcale nie mówił o fasolce, tylko o innym rodzaju rośliny strączkowej, a dokładniej to coś pomiędzy bobem a młodą soją (edamame). Zapewne wcale Was to nie obchodzi, ale musiałam się tym podzielić. A teraz do rzeczy.

  Wyczytałam, że prócz połączenia odpowiednio smaków, ten fragment ma też drugie dno. Mianowicie, osoby, które stosują leki antydepresyjne znane jako Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs), nie mogą spożywać pewnych produktów spożywczych. Na liście znajdziemy między innymi fava beans, chianti i wątróbkę. Wspominam o tym, ponieważ taki lek miał stosować Lecter. Jeżeli dalej nie wiecie do czego dążę, to już śpieszę z wyjaśnieniem. Gdyby Lecter rzeczywiście stosował MAOIs, nie mógłby zjeść takiej potrawy, ponieważ mogłoby skończyć się to dla niego fatalnie. Wychodzi na to, że Lecter chciał zasugerować Starling, że nie bierze leków, które brać powinien.

  Zaskoczeni?

  Źródło
  #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #gotujzwykopem #film #psychiatria #medycyna #farmacja #ciekawostkifilmowe
  pokaż całość

  odpowiedzi (9)

 • avatar

  Czesław patrzący jak fotoreporter je kanapkę
  #mecz

  odpowiedzi (1)

 • avatar

  Przypomnę jeszcze, że nie bez kozery Czesiek wziął na mundial 27 zawodnika - Kacpra Tobiasza. Kacper od początku jest szykowany na wejście na boisko w 3 meczu w czasie hymnów i sprzedanie gonga Messiemu tak żeby nie mógł grać. Gdyby ktoś się pluł to on nie jest w kadrze, nie wiemy skąd się tu wziął i trzeba było pilnować swojego malucha.
  #mecz

  odpowiedzi (4)