Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów, jak to jest ze współczesną Ukrainą a kultem UPA? Chodzi mi czy młodzi ukraincy jakoś przywiązują się do tego, czy większość ma gdzieś? Czy są ludzie na Ukrainie którzy patrzą krzywo na działania rządu w sprawie gloryfikacji UPA? Jeśli ktoś miał kontakty z ukraińcami w Polsce, to niech napisze czy kiedykolwiek o tym mówili i co sądzili (jeśli były pytania w tym temacie). Jestem seryjnie tego ciekawy, u mnie w pracy większość ukraincow przyjechała z rejonu Odessa- do Dniepru, niektórzy z Kijowa. Oni chyba bardziej wyznają kult armii czerwonej :P (bo na fejsach mają dużo upamiętnień związanych z wojną ojczyźnianą).

#ukraina #rosja #wojna #polska #kultura #wolyn #pytanie
  • 14
@Arstotzkaball: Generalnie wiedzą kim był Bandera, co robiło UPA ale dla nich to nadal jest w większości ruch oporu przeciwko Związkowi Radzieckiemu, a wątek Wołynia jest pomijany we współczesnym szkolnictwie. Stąd też widać jak wielu nadal wystawia flagi czerwono-czarne, ale to nie ma na celu upamiętniać żadnych zbrodni, tylko ruchu oporu jako całość. Większość nawet nie wie co się działo na Wołyniu, a jeśli wiedzą, to nie popierają tego (oprócz jakiś
@wypychacztlenu: Jeszcze tak na marginesie skoro mówimy o mongołach XD. Jak to jest z ich ,,ucywilizowaniem,,? W mojej pracy o dziwo było sporo ludzi na poziomie, wyższe wykształcenia, nawet prawnik się zdarzył. Ale zauważyłem jedną rzecz, mam wrażenie, że nawet ci w wieku 30 lat są jacyś niedojrzali emocjonalnie, bardziej są przywiązani do mediów społecznościowych niż my.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Arstotzkaball: UPA jest przedstawiana w szkołach jako organizacja bijąca kacapów. Jest gloryfikowana i nie uczą się o zbrodniach tej formacji. To tak jak u nas z żołnierzami wyklętymi. Więc przeciętny młody Ukrainiec nie ma wiedzy co upa robiła poza biciem ruskich. Tak samo jak młody Polak też nie ma pojęcia co odwalali ŻW.
@Arstotzkaball: Zależy jacy, zależy skąd, zależy co masz na myśli mówiąc "kult". Generalnie badania pokazują, że pozytywny stosunek od OUN/UPA/Bandery jest wyższy w młodszych grupach wiekowych niż w starszych. Co logiczne, bo wśród tych starszych masz więcej ludzi uformowanych przez sowiecką propagandę. Przy czym pozytywna ocena bandery nie musi oznaczać i raczej nie oznacza utożsamiania się z jego poglądami. To raczej funkcjonuje jako docenienie ludzi i organizacji walczących z rosyjskim imperializmem
@Arstotzkaball: Szczerze to nie wiem, tych Ukraińców których spotkałem to nie różnili się zbytnio od Polaków, poza może trochę "łagodniejszym stanem ducha" (kto ma z nimi kontakt na co dzień to może zrozumie). Oczywiście musimy rozróżnić losowego robola który łoi browary po pracy - bo takich też mamy w Polsce - od ludzi którzy pracują w IT. Są różni ludzie, różnie z nimi jest, mentalność mają bardzo łagodną wobec przyjaciół, ale
@JPRW: Tak jeszcze wracając do pytania mojego powyżej. Jak to jest z tym lekką niedojrzałością ukraińców? Tak jakby bardziej przywiązują się do mediów społecznościowych niż my, dodatkowo są jacyś ,,sztuczni,, w obyciu, że tak to ujmę (mówię o młodych), nie wszyscy co prawda, ale pojawia się stosunkowo często ta sztuczność, taki brak charakteru mam wrażenie, nie umiem tego określić.
eneralnie wiedzą kim był Bandera, co robiło UPA ale dla nich to nadal jest w większości ruch oporu przeciwko Związkowi Radzieckiemu, a wątek Wołynia jest pomijany we współczesnym szkolnictwie.


@wypychacztlenu:

UPA jest przedstawiana w szkołach jako organizacja bijąca kacapów. Jest gloryfikowana i nie uczą się o zbrodniach tej formacji.


@tomekamila:

A to spoko, to tak samo jak w Związku Radzieckim przedstawiali Armię Czerwoną i komunizm i dobrego wujka Lenina. Tam
@Arstotzkaball: dla młodzieży Ukrainy Bandera jest symbolem jak Che. Na ich mediach społecznościowych występuje. A zwłaszcza teraz, gdy nacoinalizm jest silny na potrzeby wojny. Na podstawie Ukrainek z Tindera. Można z nimi od tym pogadać, i zobaczyć na ich IG jak piszą coś o wojnie.
Pytanie do ekspertów, jak to jest ze współczesną Ukrainą a kultem UPA? Chodzi mi czy młodzi ukraincy jakoś przywiązują się do tego, czy większość ma gdzieś?


@Arstotzkaball: przede wszystkim młodzi Ukraińcy nie mają pojęcia o Wołyniu. Dla nich Bandera to generalnie symbol walki z ZSRR i z Rzeszą.

Tak jak mało kto w Polsce wie, ze Piłsudski był terrorystą i konfidentem...