Wpis z mikrobloga

Jedną z okrutnych zbrodni rosyjskich, które można z czystym sumieniem nazwać zwykłym ludobójstwem były deportacje i czystki etniczne tatarów krymskich w XX wieku.
ZSRR jest odpowiedzialna za czystki tatarów krymskich, w których zginęło do 191 tys osób w wyniku przymusowych przesiedleń do azji środkowej. Tatarów traktowano jak bydło, bito, strzelano i mordowano gdy nie chcieli się słuchać i stawiali opór.
Byli to mieszkańcy krymu, którzy żyli tam z pokolenia na pokolenie w symbiozie z ukraińcami.
Przez dekady wspominanie o tej zbrodni w związku radzieckim spotykało się z represjami, aresztowaniami, śmiercią i zsyłką do obozów. Rosjanie karali wszelkie próby uświadamiania ludzi co się stało na krymie za rządów stalina i wcześniej.
To właśnie te działania sprawiły, że rosjanie sobie roszczą prawa do krymu. Wytępili i wymordowali etnicznych autochtonów tych terenów by potem móc je zasiedlić rosjanami.

Dopiero w 1991 rządy niepodległej Ukrainy zaczęły robić cokolwiek w tym kierunku by ściągnąć tatarów spowrotem na krym i zrehabilitować ludzi, których rodziny spotkał ciężki los z rąk rosjan.
Ukraina to było jedno z pierwszych państw, które uznało tą zbrodnie za akt ludobójstwa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Deportation_of_the_Crimean_Tatars

#ukraina #rosja #krym #zbrodniewojenne #historia #ciekawostki
Pobierz BayzedMan - Jedną z okrutnych zbrodni rosyjskich, które można z czystym sumieniem naz...
źródło: comment_166891857176nbvThkcduwzfiqRTLt2F.jpg
  • 58
@BayzedMan:

Byli to mieszkańcy Krymu, którzy żyli tam z pokolenia na pokolenie w symbiozie z Ukraińcami.

Chyba raczej z pokolenia na pokolenie zajmowali się najazdami na Ukrainę i braniem w jasyr setek tysięcy ludzi w każdym stuleciu począwszy od XV wieku i sprzedawaniu ich w niewolę. Najazdy tatarskie hamowały rozwój i przyczyniły się wręcz do wyludnienia dużych obszarów dawnej Rzeczpospolitej. Było to główne źródło dochodów chanatu krymskiego a w najazdach czynny
Chyba raczej z pokolenia na pokolenie zajmowali się najazdami na Ukrainę i braniem w jasyr setek tysięcy ludzi w każdym stuleciu począwszy od XV wieku i


@Victus_est_in_vita do kiedy? Do XVIII wieku? Już nie przesadzajmy, bo najazdy skończyły się wiele pokoleń wcześniej.

Byli to mieszkańcy krymu, którzy żyli tam z pokolenia na pokolenie w symbiozie z ukraińcami.


@BayzedMan Z tymi Ukraińcami, to trochę manipulacja, bo Ukraińcy tam faktycznie byli, ale do lat
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MPTW: to zwykły pretekst, bo kolaboracje nie były jakoś szczególnie większe niż gdzie indziej a tylko tu były masowe wysiedlenia grupy etnicznej
@Halbr: % tatarow, ukraincow moze byc tez spory % poniewaz ruscy zasiedlali nimi tez krym, tak jest na wikipedii ktorej podalem.
Co wcale nie umniejsza zbrodni jakiej popelnili rosjanie i o to chodzi.
% tatarow, ukraincow moze byc tez spory % poniewaz ruscy zasiedlali nimi tez krym, tak jest na wikipedii ktorej podalem.


@BayzedMan Nie rozumiem, o czym Ty piszesz i mam wątpliwość, czy Ty rozumiesz, o czym ja piszę.

Napisałeś, że Tatarzy zyli od pokoleń w symbiozie z Ukraińcami, gdy ja Ci podałem dane, że Ukraińców były tam niewielkie liczby przez wiekszosc okresu rosyjskiego panowania. Tatarzy żyli tam głównie obok Rosjan, ale już tego
@BayzedMan naprawdę nie rozumiem, o co pytasz. Rosjan, o których nie wspomniałeś było zawsze na Krymie więcej. Od pokoleń było więcej niz Ukraińców tam. Natomiast z Twojego posta można odnieść odwrotne wrażenie. Nie odwracaj kota ogonem i tyle. Celowo manipulujesz.

W ogóle zabawne, że taki proukrainski człowiek jak ja, nie może czytać niektorych proukraińskich (ruskich tez oczywiscie) postów tutaj, bo poziom manipulacja historycznej jest taki, że uczciwego człowieka mdli.
@BayzedMan: Czytam ostatnio dużo o 2WŚ i o SS. Czytając o okrucieństwach Niemców nie mogę uwierzyc w to że coś takiego mogło się dziać w obozach koncentracyjnych. Natomiast każdy poważny historyk przyznaje, że roSSja robiła to na o wiele większą i gorsza skalę i dużo dłużej. Problem w tym, że Niemcy wzięły na barki ciężar swojej historii i tam nie ma gadek że to ktoś zrobił tylko ze oni biorą odpowiedzialność.