•  

Ruska ounca i troll here xD

Może niektórym wyda się to dziwne, ale wciąż żyją ludzie którzy pamiętają ukraińskie zbrodnie, i też tacy co całe życie słuchali historii o tym który wujek, czyj ojciec, brat, czy siostra został zabity podczas rajdów upa czy oun. Więc nie rozumiem co jest w tym dziwnego, że niektórzy niechętnie podchodzą do upowców w ukraińskim rządzie i wojsku, czy kultu Bandery tam też obecnego.

Pochodzę z terenów w których grasowało OUN-UPA i to jeszcze długo po wojnie. Nie jestem wcale taki stary, mam 30 parę lat i przez całe życie nasłuchałem się od 'starszyzny' takich historii że głowa mała i można by na ich podstawie nie jeden hollywoodzki film nakręcić. I to nie żadne kolega kolegi, tylko z imienia kto, gdzie i kiedy został zabity, czyj dom został spalony, a komu i w jaki sposób udało się ujść z życiem.

Żałuje, że nie spisałem historii dziadka od strony ojca, jego brat był policjantem więc znał dużo szczegółów i mógł cały dzień opowiadać co się wtedy działo (brat został zabity w zamachu gdy Ukraińcy weszli na posterunek policji). Ukraińcy normalnie udawali Polaków, a w nocy chodzili, mordowali całe rodziny i 'przejmowali' majątki. Można było pewnego dnia pójść do sąsiada, a tam już ktoś inny mieszkał. Dziadek pamiętał jak całe noce nie spali i pilnowali każdego okna. Raz nawet ktoś przyszedł z siekierą do jednego okna co 'zapomnieli' zamknąć. Jego żona jeszcze długo ich nachodziła czy go nie widzieli tamtej nocy. Jak nie przejmowali, to zbierali się nocą w grupy żeby mordować i palić. Wioska 2km w linii prostej od rodzinnego domu dziadka, została pewnej nocy cała wymordowana i spalona przez OUN. Ogólnie w tych okolicach był duży problem bo Ukraińcy udawali Polaków i nie dało się z tym walczyć, jak na tym memie "Ukraina za dnia, Ukraina w nocy", dlatego ta cała akcja "Wisła" i przesiedlenia całych wiosek.

Pradziadek opowiadał mojemu ojcu, że Ukraińcy, a w szczególności ukraińskie dzieci zachowywały się jak zwierzęta. Już nie będę opisywał szczegółów ale ogólnie chodzi o męczenie zwierząt. To jeszcze długo przed wojną i mordami na Polakach.

Od mordów dużo lepsze były historie o tym jak udało się komuś uciec i przeżyć. Młody chłopak około 8 lat, słyszał od matki że jak przyjdą Ukraińcy to ma uciekać, ukryć się obok torów, i jak będzie nadjeżdżał pociąg to wskoczyć i się schować. A jak usłyszy język polski to może wyjść i Polacy mu pomogą. No i kiedyś w końcu przyszli. Pech chciał, że przez różne akcje wojenne, pociąg jechał raz tu, raz tam, a jak w końcu z niego wyszedł to okazało się że pojechał na wschód. Jak usłyszał że gadają po ukraińsku to udawał niemowę, coś tam go podejrzewali, ale uratowało go to że umiał się przeżegnać po ukraińsku. Parę lat się nad nim znęcali, spał z psami, a jak raz był taki głodny że sam się napił mleka prosto od krowy to prawie go skatowali na śmierć. W końcu postanowił uciec, zakopał się w wagonie z węglem, przebijali ten węgiel prętami ale go nie znaleźli. Jak już dłużej nie dał rady jechać to się odkopał i wyskoczył. Szedł drogą i zobaczył parę na powozie, okazało się że jest w Polsce. Para nie mogła mieć dzieci więc przyjęli chłopaka w opiekę i dali swoje nazwisko. I to jest historia mojego dziadka od strony matki. Mieszkał w środkowej Polsce, jak zabrakło rodziców to wrócił ze swoją rodziną w 'swoje' strony. Ogólnie znam dużo takich historii, jak ktoś schował się w rzece, albo uciekł z związanymi rękami jak upowcy byli zajęci torturowaniem jego rodziny.

Powiedzieć, że ludzie w tych rejonach są bardzo niechętnie nastawieni do Ukrainy, to duże niedomówienie xD. Nawet ciągle nie mogą zaakceptować że Polskie tereny teraz należą do Ukrainy. Jako ciekawostkę dodam, że do Niemców też są bardzo negatywnie nastawieni, podczas okupacji zabijali za byle co, zabierali całe jedzenie i bydło, aresztowania i egzekucje po uczciwym procesie też na porządku dziennym.

Dlatego ja rozumiem jak komuś przeszkadza idealizowanie Bandery i UPA. To że jest idealizowany i uważany za bohatera to jest fakt. Ogłoszenie 2022 roku rokiem UPA na terenach Lwowskich to jest kpina.

No ale przyjdzie WYKOPEK i powie, że ma to w dupie czy upa, czy nie upa dopóki biją Ruskich. A jak w tv pójdzie wywiad z Ukrainy i na ścianie wisi obraz Bandery to nic nie znaczy.

#wojna #ukraina #rosja #upa #bandera

•  

@robopanda: a czemu teraz o tym piszesz? poddałeś się ruskiej narracji czy od małego chodzisz z swastykami antyukraińskimi?

+: lebort, nalot_1 +25 innych
    •  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@suseljbc3124: bo teraz dostaliśmy ukazem Ukrainę do kochania, bratni naród i tak dalej. Nie jest to więc jakoś zbytnio dziwne, że komuś się to może nie podobać.

•  

a czemu teraz o tym piszesz?

@suseljbc3124: może wkurwiła go relatywizacja tych zbrodni którą uprawiają niektórzy na tym tagu?

•  

@suseljbc3124: Piszę teraz przez ostatnie akacje w Ukraińskim rządzie i przez to że przez ostatnie dni wszelka krytyka Ukrainy jest piętnowana i wyśmiewana. Nawet jak jest całkiem sensowna. Widziałem też ostatnio dużo wpisów że dopóki zabijaką Rosjan to bla bla.

Oczywiście jestem przeciwny jakichkolwiek Rosyjskich akcji wojskowych na terenie Ukrainy, teraz jak i w 2014 roku.

•  

@robopanda: Takie "gesty" ze strony Ukrainy bolą, przez to właśnie że to historia w miarę świeża i nadal mamy jej świadków. Ukrainie nie możemy narzucać kogo mają wielbić, wybrali kult bandery i upa? No trudno, siłą ich do zmiany zdania nie przekonamy. Ale możemy edukować, wyjechało do nas pełno matek z dziećmi, dla nich jest jeszcze szansa na poznanie historii taką jaka była, a nie przeinaczonej i sfałszowanej. A czy będziemy bratnimi narodami? Wątpie, dużo nas dzieli i niewiele łączy. Pomagajmy z głową i starajmy się ugrać na tej sytuacji jak najwięcej dla siebie. I stanowczo sprzeciwiajmy się takim policzkom w twarz, jak ten w Krakowie.

•  

@robopanda: no dobra ale co chciałeś przekazać?
      Zasadniczo wszyscy bardziej świadomi Polacy zdają sobie sprawe z tego co działo się na Wołyniu. I wszycy wiedzą, że kacapia ma pod tym względem ma mnożnik x10, więc jakiej historii byś nie opisał, zawsze jest świadomośc co się stanie, jakie historie będą miały miejsce gdy zamiast ukraińców nastaną za naszą wschodnią granicą orkowie.

Nikt rozumny wołynia nie chce zapomnieć ale też (niezależnie ile rubelków poszło) każdy wie co oznacza zamiana ukraińców na orków za naszą wschodnią granicą.

•  

@suseljbc3124: weś się lecz xD Bronienie swojej racji to jest ruska narracja?
      Ja chcę lwów, chcę nawet więcej. Nie wiem dlaczego mamy się tego wstydzić.

•  

Żałuje, że nie spisałem historii dziadka od strony ojca, jego brat był policjantem więc znał dużo szczegółów i mógł cały dzień opowiadać co się wtedy działo

@robopanda: Chyba milicjantem? Mam nadzieję, że atak na Hrubieszów nie śnił mu się po nocach...

•  

@robopanda: Sami mamy "wyklętych" którzy rżnęli Litwinów czy Białorusinów i też ich gloryfikujemy jako państwo. Nie widzę nic dziwnego w tym że podchodzę niechętnie do kultu bandery itd. Tylko jakie ma to znaczenie w kontekście aktualnych wydarzeń? Wołyń jest faktem. Mamy cholernie trudną historię z Ukrainą. Ze Szwecją, z Niemcami. Słowacją - „Bernolák". W Czechach rozpieprzyliśmy Praską Wiosnę w 1968 roku.
      Aparat państwowy Ukrainy nazywa nas w tym momencie "siostrą". Niemcy przekazują dodatkowe jednostki obrony przeciwlotniczej. Ze Szwecją NB8+V4. Świat się nieustannie zmienia.

•  

@thorgoth: Mają taką świadomość, że ja wcale o Wołyniu nie piszę.

•  

a czemu teraz o tym piszesz? poddałeś się ruskiej narracji czy od małego chodzisz z swastykami antyukraińskimi?

@suseljbc3124: pewnie temu ze od tygodnia banda polskojęzycznych mirków na każdy post o mielniku odpowiada onuca. I wg nich to konczy dyskusję. Nie dociera do nich to ze taki mielnik w rządzie to tak jak by braun był u nas ministrem w MSZ. Teraz rozumiesz? Od tygodnia pompują przekaz ze kazdy kto uwaza mielnika osobę wspierającą nacjonalizm i negujacą zbrodnie upa to onuca. I właśnie ty poddałeś sie narracji kilku kont na tym tagu które mają zazwyczaj 6 mc no co za przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@robopanda: a jesteś w stanie streścić o czym piszesz? co chciałeś przekazać?
      Tak, są ludzie niechętni ukraińcom w tym czy tamtym rejonie. powiem więcej, są w tym i tamtym rejonie ludzie niechętni niemcom. są też ludzie niechętni żydom, znajdziesz ich w każdej części polski.
      Soł? Jaki wniosek?

Obalasz chochoła że wszyscy bezkrytycznie kochamy ukrainę? Zdradzę sekret - nie kochamy, oni po prostu walczą z orkami zamiast nas. Tylko tyle i aż tyle. Coś innego, bardziej kreatywnego?

•  

@robopanda: Znowu o tym banderze, rzygac sie chce

•  

@printf: Mamy Ziobrę i przez którego mamy wszystkie konflikty dyplomatyczne od Izraela, przez Berlin i Paryż po Brukselę i Waszyngton a mimo to kaczor traci miliardy złotych dla Polski bo bez Ziobry rząd się posypie.

+: Wariner
    •  

@thorgoth: To że powinno się piętnować takie rzeczy jakie dzieją się w Ukraińskim rządzie i wojsku, a nie wymyślać jakieś usprawiedliwienia.

Jak i również to, że wciąż są na tym świecie ludzie osobiście poszkodowani przez ukraińską partyzantkę i jest to dla nich ubliżające jak widzą te symbole, czy słyszą niektóre wypowiedzi. A przez ostatnie parę dni jakakolwiek krytyka Ukrainy jest momentalnie piętnowana.

•  

@BayzedMan: Też uważam, że powinien zostać ogłoszony zbrodniarzem i zapomniany. A oni jak na złość...

•  

@ChamskoCytuje: Narzucać im nie możemy, ale jak najbardziej możemy przedstawiać twarde konsekwencje takich a nie innych decyzji. Zamiast to robić to posłusznie jak ciele kłaniamy głowy.

•  

Mamy Ziobrę i przez którego mamy wszystkie konflikty dyplomatyczne od Izraela, przez Berlin i Paryż po Brukselę i Waszyngton a mimo to kaczor traci miliardy złotych dla Polski bo bez Ziobry rząd się posypie.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: No właśnie, sam widzisz ze takie osoby tylko niszczą relacje wiec czemu cześć tu obecnych tak zaciekle broni głupich decyzji?

Znowu o tym banderze, rzygac sie chce

@BayzedMan: typie koleś wymordował tysiące polaków. Wciąż żyje sporo osób które by mogły opowiedzieć jak uciekały. Wiec czy ci sie podoba czy nie w Polsce bandera to taki Hitler tylko na mniejsza skale. Moze u was nie u nas tak.

•  

@robopanda: pościk wrzucony, pora na csa

•  

typie koleś wymordował tysiące polaków. Wciąż żyje sporo osób które by mogły opowiedzieć jak uciekały. Wiec czy ci sie podoba czy nie w Polsce bandera to taki Hitler tylko na mniejsza skale. Moze u was nie u nas ta

@printf: Czy bandera byl odpowiedzialny za wolyn?

•  

@robopanda: i tak samo byłbyś srogi wobec jakiegoś żołnierza wyklętego, np. Józefa Kurasia "Ognia" który popełniał zbrodnie przeciw słowakom? Czy twoje oburzenie jest limitowane tylko do czasu gdy opłaca się kremlowi czy może przed 24 lutego też można znaleźc twój święty ogień oburzenia?

•  

@robopanda: Ja to wszystko rozumiem, ale zwróć uwagę, że przez ostatnie 100 lat Ukraińcy sporo się zmienili. Rosjanie nie bardzo. Poza tym odpowiedz szczerze: w tym momencie kto jest dla nas większym zagrożeniem: Ukraińcy czy rosjanie? No właśnie. Dlatego powinniśmy pomagać Ukraińcom podczas tej wojny.

•  

czemu cześć tu obecnych tak zaciekle broni głupich decyzji?

@printf: A kto tu broni tej decyzji? Kto? Co najwyżej ludzie sa podirytowani spamem w temacie który był juz przerobiony 3 miesiące temu.

@robopanda: i tak samo byłbyś srogi wobec jakiegoś żołnierza wyklętego, np. Józefa Kurasia "Ognia" który popełniał zbrodnie przeciw słowakom?

@thorgoth: Z tego wpisu wynika że tak, stryjeczny dziadek milicjant zaraz po wojnie to trząśł portkami czy to pred UPA czy wyklętymi.

•  

@robopanda: Ja tylko dodam, że ich jest znowu dużo za dużo w Polsce i jak zostanie przekroczony punkt krytyczny i poczują się zbyt pewnie to zobaczycie na własnej skórze (albo wasze dzieci) co oni potrafią. Ja na początku wojny myślałem, że może się zmienili, może będą mieli nowych prawdziwych bohaterów stworzonych w ogniu walki z Ruskimi ale jak widać UPA i Banderę mają we krwi. Wystarczy zobaczyć jak się zachowują. Ci Ukraińcy którzy przyjechali do nas przed wojną to zupełnie inni ludzie. W większości chcą uczciwie pracować. Ci co przyszli teraz mają "trochę" inne nastawienie...Bardzo roszczeniowe delikatnie mówiąc (wiadomo, że nie wszyscy ale znaczna część). Ja też mam w rodzinie pomordowanych bestialsko przez UPA i z pierwszej ręki od świadków wiem jak to wyglądało. Ukraińcy w większości myślą, że to nieprawda albo, że Polacy też byli winni. Wieszanie, cięcie piłą na pół to wiem od świadków, że było. A to tylko jedna rodzina. Byli też oczywiście dobrzy Ukraińcy, którzy potrafili ostrzec, że banda ma przyjść. To że współczesna Ukraina nie potrafi stanąć w prawdzie i rozliczyć przeszłości spowodować może powtórkę w przyszłości.

•  

@printf: W moich okolicach flaga upa, czy portret Bandery to gorzej niż swastyka, Hitler, ISIS, czy al-qaeda. W innych regionach tego nie zrozumieją.

•  

W moich okolicach flaga upa, czy portret Bandery to gorzej niż swastyka, Hitler, ISIS, czy al-qaeda. W innych regionach tego nie zrozumieją.

@robopanda: no dobrze, a co jest nie halo z ludźmi z twoich okolic? Dopóki ruskim to się nie opłacało to siedzieliście cicho a teraz nagle, gdy jest to w interesie kremla się znienacka zaktywizowaliście?
      Próbowałeś gadać z rodziną i sąsiadami na temat tej dziwnej, podejrzanej aktywizacji w takim a nie innym terminie?

•  

@thorgoth: Potępiam każdą zbrodnie. Te historie znam z opowieści, na własne oczy też widziałem fundamenty po spalonych wioskach.

Kobiety mdlały jak widziały flagi UPA. Dalej trzeba na to patrzeć i o tym słyszeć? Mam nie potępiać akcji Ukrainy tylko dlatego bo to na rękę Rosji?

•  

A kto tu broni tej decyzji? Kto? Co najwyżej ludzie sa podirytowani spamem w temacie który był juz przerobiony 3 miesiące temu.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

nie szukając dłużej to taki @BayzedMan w tym wpisie neguje udział bandery w rzezi wołyńskiej a pod wieloma innymi wpisami na każdy argument było tylko "ugabuga onuca" i usprawiedliwiał rząd w Kijowie wiec tak są tu ludzie którzy bronią tej decyzji . Jak by nie takie szkodniki to każdy by się wypowiedział zapomniał i tyle. Mnie takie bagatelizowanie sprowokowało do tej dyskusji i jak rozumiem opa także

•  

@printf: Jaki udzial mial bandera w rzezi wolnyskiej oprocz tego ze to jego formacja jej dokonala?

https://en.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

Views towards Poles

Monument to Poles killed by UPA, Liszna, Poland
      In late 1942, when Bandera was in a German concentration camp, his organization, the Organization of Ukrainian Nationalists, was involved in a massacre of Poles in Volhynia and, in early 1944, ethnic cleansing also spread to Eastern Galicia. It is estimated that more than 35,000 and up to 60,000 Poles, mostly women and children along with unarmed men, were killed during the spring and summer campaign of 1943 in Volhynia, and up to 133,000 if other regions, such as Eastern Galicia, are included.[74][75][76]

Despite the central role played by Bandera's followers in the massacre of Poles in western Ukraine, Bandera himself was interned in a German concentration camp when the concrete decision to massacre the Poles was made and when the Poles were killed.[clarification needed] According to Yaroslav Hrytsak, Bandera was not completely aware of events in Ukraine during his internment from the summer of 1941 and had serious differences of opinion with Mykola Lebed, the OUN-B leader who remained in Ukraine and who was one of the chief architects of the massacres of Poles.[77][78]

Cytowanie faktow historycznych to negowanie czego? co?

•  

@BayzedMan: polece klasykiem polskiego internetu to będziesz musiał spytać jakiegoś polaka to ci wytłumaczy bo sam raczej nie zrozumiesz parafrazując "Bandera nie wiedział o rzezi " ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Według ciebie Hitler jest niewinny bo to nie on tylko jego oddziały mordowały no ma to sens xD

+: n3ro11, hiiragi +9 innych
    •  

@thorgoth: Nigdy nie krytykowałem Ukrainy. Piszę to teraz bo nie można każdego krytycznego komentarza nazywać rosyjskimi trollem, ouncą, ruble za wpis, jest to na rękę kremlowi. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak inni odpierają kult Bandery i UPA. W dzisiejszych czasem trzeba uważać żeby kogokolwiek czymś nie urazić, ale tym się nie przejmują?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@robopanda: elo znam kogoś kto był kilkanaście lat temu w jednej ze szkół na Wołyniu i były tam gazetki na ścianach z banderą i innymi cwelami z jego bandy ozdobione kwiatkami xD nie rozumiem panującego tam kultu tych zbrodniarzy. A problem z tym jest taki, że dla wielu Ukraińców bandera do dziś to bohater i udają że nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć do jakiej tragedii ten czlowiek doprowadził.

Ktoś powie że u nas też byli tacy ludzie w historii, ale ja sobie nie przypominał, żebym opowiadał w szkole wierszyki na ich cześć albo żebyśmy mieli w co drugim mieście pomnik jakiegoś mordercy w parku.

•  

Tyle jezeli chodzi o moje pochodzenie konfederato.

@BayzedMan: Na chwilę obecną to ty tutaj masz argumenty niczym korwin xD w stylu "bandera nie wiedział " a dowód to sobie możesz i papieża pokazać tyle jest warta ta weryfikacja xD Wiedziałem ze nie wyłapiesz nawiązania do polskiej sceny politycznej bo jej nie znasz xD

•  

•  

@BayzedMan: polecie ci kolejnym klasykiem polskiej sceny politycznej którego nie zrozumiesz

parafrazując "Brzmisz jak Ukrainiec" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

+: qornik
    •  

@printf: Fajnie że jesteś i ciągle się udzielasz. Myślałem że stare wykopki po inwazji patostreamów uciekły co do jednego, a tu ciągle ktoś jest i dba o poziom. To jest jakieś szaleństwo co się odwala na necie i nawet w miastach. Nie mozna mieć już nawet własnego zdania, być po prostu neutralnym. Na mieście jak zwrócisz ukraincowi uwagę że nie można rzucać papierków na ulicę to jesteś traktowany jak wróg publiczny... ale na szczeście mam wrażenie że od jakiegoś czasu nastepuje przesilenie tej poprawności politycznej i ludzie zaczynają mieć po prostu dosyć.

•  

@BayzedMan: a co to niby ma udowodnić xD zdjecie losowego paszportu wstawionego przez losowego typa xD no dowód jak cholera. Ty lepiej to podaj źródło tych swoich rewelacji xD bo bo internet milczy a cytaty sa tylko na jakiś stronach dla oszołomów

•  

•  

@eeehhh: Dba o poziom zarzucajac innym niestworzone rzeczy bez zadnych argumentow czy dowodow, to dla ciebie poziom?
      Bardzo niski poziom, wrecz pro-ruski.

•  

@BayzedMan: dajesz pokaz ten link bezpośrednio do wiki bo serio wpiszuje i sa strony dla folarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@printf: No masz wyzej link do wikipedii.

Pokaz dowod na to ze sam jestes polakiem.

•  

nie szukając dłużej to taki @BayzedMan

@printf: Ostatnio mam mało czasu ale jakoś nie widziałem, żeby ktoś bronił decyzji o nominowaniu Melnyka a uwierz mi, że taka kontrowersyjna opinia to jednak zapadła by w pamięci.
      Mnie i innych irytuje spam tak jak wielu irytuje spam z panasiukiem czy jaszczurem.

źródło: Screenshot 2022-11-22 at 01-50-51 BayzedMan - profil w Wykop.pl.png

•  

@BayzedMan: Tak tak, wiki, poziom. Może jeszcze powiedz, że te 50 tys ofiar wołyńskich które widnieje na wyedytowanych w tym roku stronach, to prawda. Za rok będzie jeszcze mniej, aż w końcu każdy zacznie zaprzeczać.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Melnyk niech spieprza na drzewo, tez mi sie nie podoba jego nominacja jednak nie mozemy naciskac politycznie na ukraine tylko dlatego ze on ma takie poglady jakie ma.
      Poczekamy zobaczymy jakie beda jego dzialania wzgledem Polski.

•  

@eeehhh: Wiki przynajmniej ma swoje zrodla, ktore podaje a wy nie macie absolutnie niczego.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Koleś pisze ze skoro typ ma poglądy x to są jego poglądy a nie UA. Ale do cholery jest w MSZ i niestety każda wypowiedz jak tak rozpatrywana. I jak udzielasz wywiadu gdzie negujesz zbrodnie to polski MSZ powinien wysłać notę protestacyjną czy się to komuś podoba czy nie. To jest IMHO bronienie typa i wyboru go na to stanowisko w stylu "Nie jestem za ale" i za tym ale sobie staw co chcesz.

•  

@BayzedMan: Mamy, oj mamy. Tydzień za tygodniem kolejne setki tysięcy Polaków, którzy mają już dosyć tego pierdolenia i którzy zaczynają ogarniać w jakim kłamstwie żyją od 24 lutego. Nie, wcale nikt nie będzie popierał kacapów. Po prostu nareszcie pojawi się zdrowy dystans i pojęcie neutralności.

•  

@eeehhh: No to daj te dowody na co czekasz.
      Zrodla do jakis opracowan naukowych, dowodow itp.

Dawajcie a nie tylko o tym piszecie.
      O jakim klamstwie ty gadasz? Jakie to klamstwo jest gloszone od 24 lutego?

•  

@eeehhh: Neutralność to opowiadanie się po stronie agresora. Takie są fakty.

@printf: Brak emocjonalnej, histerycznej reakcji i rozdzierania szat to jest bronienie tej decyzji? XD

•  

@BayzedMan: Przecież co bym nie podał to będzie złe, wyśmiejesz to lub olejesz. Z fanatykami nie ma dyskusji. Ale spokojnie, czas sam wszystko wyjaśni.

•  

@printf: No i co Polska ma w twoim miemaniu zrobic, skoro melnyk udzielil wywiadu i wypowiedzial sie prywatnie i historii?

•  

@eeehhh: Fajne fikolki i wymowki, jestescie zenujacy.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Tak wg mnie to ze olaliśmy to jako państwo powoduje ze nikt się z nami nie liczy a na świecie piszą polskie obozy śmierci

•  

@printf: Skad wiesz ze Polska olala jego nominacje na wice ministra?

•  

No i co Polska ma w twoim miemaniu zrobic, skoro melnyk udzielil wywiadu i wypowiedzial sie prywatnie i historii?

@BayzedMan: ok to nie ma sensu ja nie przekonam ciebie ty mnie ja uważam ze typ piastujący stanowisko w MSZ nie wypowiada sie prywatnie bo nikt nie robi wywiadu z typkiem a raczej z ministrem. ty nie potrafisz badz nie chcesz tego zrozumieć

było jakiekolwiek działanie jak nota protestacja nie słyszałem i typ nadal ma stanowisko

•  

@printf: Ambasadorzy maja prawo do swojego prywatnego zdania na temat historii kimkolwiek by nie byli.
      To ze ich zdanie moze byc krytykowane i zwyczajnie glupie to zupelnie inna para kaloszy.

•  

@printf: A ile pomogły wczesniejsze histeryczne reakcje takich jak Konfederacja, Kukiz czy Ziobro i wyskok z ustawą o IPN?
      Przecież ta histeria przyniesie tylko więcej szkody niz pożytku a wy od nowa chcecie popełniać te same błędy?

Wyobrażasz sobie gdyby Niemiec albo Bruksela albo USA powiedziało, że ta ten czy inny typ nie ma prawa zostać ministrem albo ma zostać zdymisjonowany?

Tu trzeba rozumu a nie histerii.

•  

@BayzedMan: Mają, ale udzielając wywiadu udzielają go jako ambasador w imieniu państwa nie jako iksiński jest subtelna różnica

•  

•  

@printf: W przeciwienstwie do ciebie ja ogladalem ten wywiad, i byl on osobisty i melnyk wypowiadal sie w swoim imieniu o banderze.

•  

Tak mi się przypomniało o tym dziadku co uciekł. Zawsze twierdził że najgorsze co może spotkać człowieka to głód i samotność. Zawsze musiał mieć w domu pełno jedzenia. Nie dali rady tego przejść i wyrzucali, to szedł i znowu kupował żeby było pełno. Chciał też mieć dużą rodzinę i koniec końców spłodził 12 dzieci, z jedną kobietą oczywiście.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: no tak lepiej udawać ze nic sie nie stało stulić ogon i możne nikt nie bedzi na nas zły xD Teraz jest najlepszy czas aby to wyjaśnić i zamknąć temat a to co robią Ukraińcy to wala polskie po twarzy. Jak by im na równi jak nam zależało aby zamknąć temat to by nie wsadzali na stołek typa który to kwestionuje. To jasny sygnał żebyśmy się odwalili a my jak miękkie faje tak właśnie zrobiliśmy. Trzeba sobie wyjaśnić te sprawę zamknąć ten etap i bedzie git a takie osoby jak mielnik nie pomagają szkodzą i dają wode na młym ku nastrojom anty ukraińskim. Wystarczyło by im tak przedstawić sprawę. ty piszesz o histerii tu nie ma histerii a pragmatyzm.

•  

@BayzedMan: dobra typie ty jesteś w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°) a ja muszę jutro iść do pracy wiec kończę na dziś nie zgadzam się z tobą ty ze mna i musimy tak z tym zostać.

•  
      ms117

+2

@robopanda: pytanie mogę głupie może mądre, ale skąd wiadomo że „nasza” wiedza historyczna o tym co robili Ukraińcy Polakom jest prawdziwa? Jestem z zachodniopomorskiego, nigdy u mnie się nie rozmawiało o żadnych zbrodniach ani nawet o Ukrainie. Jak rozumiem Ukraińcy maja swoję wersje wydarzeń, a my swoją.

•  

W moich okolicach flaga upa, czy portret Bandery to gorzej niż swastyka, Hitler, ISIS, czy al-qaeda.

@robopanda: A jakaż to okolica...?

•  

Involved in nationalist organizations from a young age, Bandera was sentenced to death for his involvement in the 1934 assassination of Poland's Minister of the Interior Bronisław Pieracki, commuted to life imprisonment.

Freed from prison in 1939 following the invasion of Poland, Bandera prepared the 30 June 1941 Proclamation of Ukrainian statehood in Lviv, pledging to work with Germany after Germany invaded the Soviet Union on 22 June 1941.

@BayzedMan: normalnie drugi Ghandi

•  

@notting_writer1: Nie nie pisal o drugim ghandi, poza tym nawet ghandi nie jest swiety xDD

•  

@robopanda: nie przeczytalem nawet do końca tego wpisu bo po dwoch zdaniach kurwa wiem o czym będzie.

W czasach kiedy mamy pierwszą od lat brutalna wojnę z ruskimi w Europie i kiedy gina cywilie i można to zobaczyć bez problemu na tiktoku bardzo potrzebne jest twoje pierdolenie o Wołyniu który był 80 lat temu.

•  

@robopanda:
      https://rumble.com/vwpjvt-handel-dziemi-na-ukrainie.html

https://rumble.com/v1oxbkl-
      przebiegunowanie-ziemi-przesunicie-biegunw-i-jch-wpywy-na-istoty-ludzkie.html.

https://rumble.com/vwwe67-arka-noego-dumbs-elity-stuttgart-21-cia.html

Rewolucji niestety nie widać na horyzoncie zbyt naiwni, emocjonalni czy brak podstaw historii i geopolityki. Polske karuzel opchnął dawno. Kto wierzy w tą demokrację to już prędzej był koleś na krzyżu.

•  

a czemu teraz o tym piszesz? poddałeś się ruskiej narracji czy od małego chodzisz z swastykami antyukraińskimi?

@suseljbc3124:

źródło: wykop.pl

•  

@robopanda: mam ciotkę w Bieszczadach i są tam całe wioski opustoszałe do dzisiaj, ludzie nie wchodzą tam Ogólnie straszny widok, atmosfera jak z horroru Teraz tacy szczyle po 20-21 lat piszą, że hehe to ich wina bo prowokowali mogli nie prowokować Mielnika wybielają nawet xd Niemcy po nim jadą na Twitterze ale polski neuropek żeby zrobić fikołka bedzie pierdolił o złych Polakach i dobrym Mielniku

•  

@szybki-bill1 w moich okolicach był taki że ludzie plują na jego grób(tyle krzywdy i gwałtu ze swoją bandą zgotowali sąsiadom) a gmina chce pomnik stawiać że niezłomny

•  

@robopanda: już można jechać po banderowcach, ludzie się obudzili że największe ukrofile jak @BayzedMan to ruskie onuce, które mają z centrali polecenie skłócania narodu ukraińskiego i polskiego poprzez przesadne wybielanie ukrainy i ich zbrodni, wywołując tym samym niechęci Polaków

•  

•  

•  

zwazaj na slowa

@BayzedMan: XD nie zesraj sie. Kolejny wykopek co w rzeczywistości, to co najwyżej liścia na morde może zebrać.

•  

No ale przyjdzie WYKOPEK i powie, że ma to w dupie czy upa, czy nie upa dopóki biją Ruskich

@robopanda:

Ciśniesz po całej ukrainie BO UPA. Mimo iż praktycznie cała wschodnia ukraina była przeciwko nadaniu banderze statusu bohatera narodowego. Zachodnia część go wychwala i ma w dupie jego akcje terrorystyczne.. ale nie, przyjdzie tak ty, wrzuci wszystkich do jednego worka, dla wielkiego pana wszystko jest czarne albo białe. Wielu ukraińców pamięta go jako zbrodniarza i kolaboranta nazistowskiego a wielu pamięta go jako bohatera i to nie przez to że mordował polaków czy żydów tylko za oddanie sprawie ukraińskiej. Stworzył skrajnie poglądową organizację, ale ciężko stwierdzić czy odpowiada bezpośrednio za masowe mordy, temat jest sporem wśród historyków. Spora część tych morderców i katów nawet nie identyfikowała się z banderą, choć ciężko ocenić jaki to był procent z tych narodowców.. ale nie, dla ciebie jest wszystko zero albo jeden. Chuj że polskie wojska dokonywały podobnych rzeźi na ludności cywilnej za rzekome przewinienia, wystarczyło być ukraińcem czy żydem po 1940 albo wcześniej tatarem, huj tam, my nie mamy sobie nic do zarzucenia jesteśmy święci, najważniejsze teraz to drzeć mordę BO UPA bo słyszałeś kilka historyjek z podwórka i myślisz że jesteś taki wyjątkowy bo inni nie mają dziadków którzy spieprzali w trakcie drugiej wojny albo byli dziećmi w trakcie pierwszej i naopowiadali różnych historii.. nie, no przecież wiesz najlepiej BO NA WSI MÓWIO ale żeby ogarnąć szerszy obraz historii to mózgu już brakuje

•  

•  

@robopanda: a ty WYKOPKU przyszedłeś na mikroblog ze swoją ckliwą historyjką o 8 latku. Masz ból dupy o UPA które robiło okropne rzeczy X lat temu. Dlaczego masz ból dupy o tych Ukraińców? Bo pradziadek małego chłopca czy dziewczyny MOŻE był w UPA i mordował polaków?

•  

@robopanda: Wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają rosyjskie i niemieckie zbrodnie. Są też ludzie, którzy z historii znają szwedzkie zbrodnie. My mamy wyklętych, którzy są delikatnie mowiac kontrowersyjni, mamy akcje Wisła, mamy Żydów, którzy też nie byli zbyt rozpieszczani. Pytanie, który z tych narodów się zmienił i na ile. Na pytanie jak się zmieniły te narody w tym my musisz odpowiedzieć sobie sam patrzac jak się teraz zachowują. Myślenie "za miedzę" też jest w nas co widać po twoim wpisie. Nie patrzysz na tu i teraz tylko postrzegasz naród ukrainski przez pryzmat kilkudziesięcioletniej historii twoich bliskich. Możesz. Zwykła przyzwoitość nakazuje wspieranie jednego z tych narodów, który został napadnięty przez kacapów i jest bestialsko mordowany. Obecnie naszą racją stanu jest pomaganie im na ile potrafimy, bo to co odwala kacapia świadczy o tym, że się nic nie zmienili. Gwałty, morderstwa, znęcanie się nad ludźmi i grabieże są ciągle charakterystyczne dla Rosjan. A za chwilę my możemy paść ich ofiarą. Zachowują się jak nazistowskie Niemcy z mentalnością rewolucyjnych prymitywów z bronią jądrową w łapach. Moja ciocia też jest negatywnie nastawiona do Ukraińców. Ale wspierała ich, gdy uciekali przed bombardowaniami i zbrodniami kacapów. Mówiła, że ludzie niczemu nie są winni, że Putin na nich napadł. Dzięki temu, że tylu Ukraińców znalazło się u nas zmienia się też ich mentalność. Widzą, że otwartych ludzi, którzy bezinteresownie im pomagają. To jest coś co zbliżyło Ukrainę do Europy jak nic dotąd. Do tej pory w dużej mierze byli mentalnie w ruskim mirze.

•  

@Pan_Buk: Gdzie się zmienili? Dalej są najbardziej skorumpowanym państwem w Europie z czym nawet się nie kryją. I ta korupcja występuje na każdym szczeblu hierarchii społecznej, powie Ci to każdy kto choć raz tam był. Chyba, że masz na myśli Wołyń to tak, musieli się zmienić, ale w zwierzęta bo nikt normalny nie morduje kilkudziesięciu tysięcy sąsiadów.

•  

@robopanda: osobiście nie mam w dupie UPA i całej swoloczy, widać czasem chodzących i u nas zjebów co szukają wrażeń czyli zostało im coś, ale też nie nie pomagajmy im bo UPA, bo Wołyń... Ruskie nie były lepsze dla nas i wolę żeby granicę państwa zostały tam gdzie są, a działania wojenne odbywały się poza granicami Polski. Ponadto trwająca wojna to osłabienie tak Rosji jaki i Ukrainy która może być naszym konkurentem w regionie przy większym otwarciu na zachód. Oni mają więcej terenu, tańszą siłę roboczą oraz mocny przemysł.

•  

No ale przyjdzie WYKOPEK i powie, że ma to w dupie czy upa, czy nie upa dopóki biją Ruskich.

@robopanda: Bo dla wykopka o wiele większym zagrożeniem jest Rosja niż Ukraina więc to chyba naturalne że przymyka się oko na niedoskonałości. Jak nie ma szans na cycatą blondynę to dobra i gruba Berta.

•  

No i co Polska ma w twoim miemaniu zrobic, skoro melnyk udzielil wywiadu i wypowiedzial sie prywatnie i historii?

@BayzedMan: Wymusić na Ukrainie dymisję Melnyka i dobrze by było, jakby ze strony władz ukraińskich padło potępienie i odcięcie się od Bandery.

•  

@farmer111: Ja nie kwestionuję Rosyjskich zbrodni na Ukrainie i tego, że trzeba pomagać. Tylko to, że przez ostatnie dni nie można powiedzieć złego słowa o Ukrainie bo jest się od razu wyzywany od ounców i rosyjskich trolli co dostają parę rubli za wpis.

Są ludzie co pamiętają różne zbrodnie, ale w większości krajów te ich zbrodnie czy ustroje są mocno potępiane. Do dzisiaj między sobą nazywamy Niemców nazistami, hitlerowcami i gestapowcami i nikt nawet okiem nie mrugnie, a oni sami przepraszają za te zbrodnie. Można ich wyśmiewać i krytykować, nawet wczoraj na główną z płomieniem wszedł filmik jak kibice 'pozdrawiają' Niemców rzymskim salutem. Jakby jakiś niemiecki polityk czy wojskowy miał na ścianie swastyke to news by obszedł cały świat. USA jest krytykowane za handlarzy niewolników sprzed paru pokoleń, Anglia za ich imperialną przeszłość. Polska za wyklętych, powstanie, czy różne partyzantki. Na te tematy można porozmawiać, wdać się z kimś w dyskusję czy te akcje były słuszne. Jak ktoś zacznie kwestionawać Ukrainę to od razy jest tępiony, i nawet nie ma znaczenia czego dotyczy ta krytyka. Przynajmniej ja to tak zauważyłem.

•  

@LewTurysta: Ja nie mam bólu dupy o Ukraińców i ich przodków sprzed paru pokoleń. Mam ból dupy, że nie można skrytykować w żadnej sposób Ukrainy, ani wdać się w dyskusję bo jest się trollem, ruskiem, wspiera się Kreml.

•  

@Waszplayertostulejkowaspierd0lina: Ja nie cisnę po Ukraine. Tylko stwierdzam że przez ostatnie parę dni jakakolwiek krytyka Ukrainy jest wręcz wyśmiewana. A takie akcje jakie dzieją sie w Ukraińskim rządzie nie powinny mieć miejsca. Ale tego nie można nawet skomentować bo jest się atakowanym.

•  

@robopanda: tez pochodzę z okolic gdzie UPA grasowała, na wiki „ zbrodnia w piskorowicach” i jak widać nic nie jest czarno biale. Systemowa nienawiść podsycana przez Niemców zrobiły swoje

•  

Nawet jak jest całkiem sensowna

Tylko to, że przez ostatnie dni nie można powiedzieć złego słowa o Ukrainie

@robopanda: może właśnie dlatego? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo ja jakoś nie widziałem tyle takich wpisów w 2019 czy 2020 roku. Czemu teraz?

•  

@Nodafaq: Ja nawet nie piszę o Wołyniu. Może niektórych to zdziwi ale Ukraińska partyzantka i podziemie działało na takim Podkarpaciu jeszcze długo po wojnie. Tam nie było za dużo ośrodków władzy i nie jest to dobrze udokumentowane, a wiele źródeł nie jest akceptowanych historycznie. Raz na jakiś czas coś wyjdzie, albo coś potwierdzą jak robią jakieś badania. W czasie okupacji niemieckiej w ogóle nikt tego nie dokumentował.

Ja wcale nie neguję wojny na Ukrainie i koszmaru jaki przeżywają mieszkańcy tego kraju.

•  

@aarahon: Może dlatego że teraz w mediach jest dużo Ukrainie. A zaczęło się od tej bomby tydzień temu i teraz ten Melnyk w rządzie.

•  

•  

płynął sześć dni w ciągu dnia w tej lodowatej wodzie, w nocy wychodził na brzeg

•  

Ja chcę lwów, chcę nawet więcej.

@gracilis: to idź do zoo...

•  

Bawi mnie ta argumentacja wykopków ala rabin ze słynnego wywiadu: mądrzej o tym nie wspominać bo to wcale nie jest podobna, wcale

•  

@Mr_Frodo: A mało masz historii od Lutego jak ktoś uciekał przed Ruskimi, albo siedział przez miesiące zamknięty w piwnicy. Filmików na internecie jak zaczyna się ostrzał i ludzie uciekają? Dzieci co straciły rodziców. To też nieprawda i jest takie niewyobrażalnie?

•  

•  

Może dlatego że teraz w mediach jest dużo Ukrainie

@robopanda: może dlatego że rosja teraz dokonuje tam zbrodni wojennych? zsrr bardzo dbało żeby uniknąć rozliczania tej zbrodni, teraz to co zostało po ich rozpadzie dba o to żeby uniknąć odpowiedzialności za to co robią na Ukrainie. Jeśli nie widzisz gdzie i w czym leży problem, to nie wiem co chcesz robić z tematem Wołynia.

•  

Bandera himself was interned in a German concentration camp

@BayzedMan: ale sie wkopales kolego, to ta sama narracja ktora mial Melnyk na wywiadzie, przez ktory wykopali go z funkcji ambasadora w Niemczech.

Bandery byl w wiezieniu w tym czasie tak, ale byl oficjalnie wiezniem "honorowym", byl kolaborantem i zarzadzal z wiezienia. Mial tam meble, lazienke etc. sa to wszystko potwierdzone fakty. Masz pecha, bo nie tylko Polakow zabijal ale rowniez i zydow, ktorzy sa bardzo wkurzeni i tak szybko nie popuszcza. Skocz siac swoja propagande, bo az sie rzygac chce. Nikt tez nie mowi zeby nie wysylac broni etc. jazda z kacapami rowno tam, ale badzmy szcczerzy i nie zaklamujmy historii. Obrzydliwe...

•  

@robopanda większość starszych Polaków nazywa ruskimi Ukraińców jak i ruskich xd to zauważyłam jak się rozmawia z kimś starej daty. Zresztą to, że upa wymordowała Polaków to jest znany fakt historyczny i po co o tym w kółko pisać? To śmierdzi propagada i onuca, bo jakoś parę lat temu nikt o Ukraińcach nie pisał nic, nawet w trakcie majdanu. Nie rozumiem po co pisać o tym teraz w trakcie wojny? Ludzie przecież historii nie zapomną. Wcześniej też ktoś napisał, że bandera nawet nie podejmował decyzji o Wołyniu, i to zresztą prawda, bo w kazdych źródłach są inne nazwiska przywódców upa, tych nazwisk tutaj nie widzę, a to byli na prawdę źli ludzie. Wszystko jest takie uproszczone. Tak samo jak jakimś Ukraińca się wydaje że bandera to rewocjonalista który walczył o wolność i z ruskimi. Wszystko jest takie bez faktów historycznych i uproszczone jak się komu podoba, a historii nikt dobrze nie zna.

•  

@robopanda: Mój dziadek brał udział w akcji Wisła, ganiał ich tam ostro po krzakach i strzelał do tych demonów, a ja jestem dzisiaj dumny z niego i pamięci o nim.
      Po 24 lutego pomagałem Ukraińcom, bo rzeczywiście myślałem, ze zależy im na „grubej kresce”, a ludzie to ludzie. Przy tej akcji z Melnykiem dosłownie poczułem się jakby mnie ktoś w mordę kopnął. Z dużej sympatii w jeden dzień poczułem skrajną niechęć do tego państwa. Ludzi zwykłych dalej mi żal, bo co małe dzieci winne tego wszystkiego, ale nie będę już pomagał w niczym i Polska w ogóle powinna się wstrzymać z pomocą. Może by się opamiętali trochę i wrócili z odpowiednim nastawieniem. I przyznam nawet, że tak mi los tego kraju zobojętniał, że właściwie mam w nosie czy im ruscy zabiorą ten donbas czy nie. Nie chce mi się nawet za mocno debatować o tym. Pozdrawiam, panie Opie.

•  

@chwila: Po to w kółko pisać, ze u nich ta historia jest tak zakłamana, ze młode pokolenia nawet nie wiedzą co się działo. Jakiś czas temu rozmawiałem z młodym Ukraińcem mieszkającym już na stałe w Polsce i on mówił, ze „No coś tam słyszał, ze były jakieś problemy na Wołyniu, ale to tak naprawdę NKWD udawało Ukraińców i oni to robili, żeby nas skłócić” kurtyna xD

•  

@thorgoth: o Facet z moich okolic, ale Ogień jest tylko kochany w swojej rodzinnej wiosce, wszystkie pozostałe w okół plują na niego za jego zbrodniczą przeszłość względem nich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@robopanda: dał bym ci dwa plusiki jakbym mógł. Dziękuję.

Sam mam historie rodzinne podobne do twoich mireczku. Sa też opowieści o okupacji niemieckiej i obozach, potem okupacji rosyjskiej i śmierci w dole gdzieś w lesie, ale najgorsze rzeczy niestety są związane z ukraińcami - jak np zabili babci wujka bo wziął za żonę ukrainkę...

Też żałuję że nie mam tego pospisywanego, ale kiedy babcia to opowiadała, człowiek słuchał jak jakiejś bajki. Teraz brakuje nam świadectw historycznych i mamy całą rzeszę ludzi, którzy nie rozumieją że żyjące jeszcze pokolenie bratniego narodu mogło im wybić pół rodziny! Ileż można wyzywać od onuc nie rozumiejąc własnej historii.

•  

@chwila: Ja nawet nie piszę o Wołyniu. Kiedyś jeździł po świecie taki baner z german death camps. To takie coś tylko o ukraińskiej partyzantce jeździło po Podkarpaciu z 6 lat temu. Tu bardzo często są jakieś obchody rocznice pamięci po różnych mordach, usuwają tablice bandery z cmentarzów, albo pomniki upamiętniające członków UPA. Nie było tu ośrodków władzy i nie jest to dobrze udokumentowane historycznie, w szczególności to co działo się podczas niemieckiej okupacji.
      Można wejść na stronę jakieś lokalnej podkarpackiej gazety i wyszukać upa czy oun, żeby znaleźć informację że tu postawili jakąś tablice upamiętniającą, tam coś usunęli związanego z upa. Dużo ludzi z tych terenów zostało wysiedlonych czy to na Ukrainę do ZSRR, czy później na Ziemie Odzyskane. Akcja 'Wisła' do dziś budzi kontrowersję, ale z opowiadań co słyszałem to naprawdę nie dało się poznać kto jest Polakiem, a kto udaję i nocą przeprowadza partyzantkę.

•  

@JudzinStouner bo tak, bo Ukraińcy wchodzą na wykop i czytają te bzdury. One są pisane tylko po to by szerzyć niechęć. Ile razy można czytać o tym samym? Zresztą teraz co z tym zrobić? Zacząć Ukraińca pluć w twarz tym Wołyniem? Wyjść na ulicę w protestach, że Wołyń? Jaki jest sens pisania o tym prócz tego by szerzyć niechęć i propagandę? Jeszcze w trakcie wojny, to śmierdzi onuca na kilometr. Do tego nazwiska ludzi którzy pisali wprost mordowaniu Polaków nawet się tutaj nie pojawiają, w kółko to samo, bez właściwych faktów historycznych. Ja już nawet nie pisze jak wszystko wyglądało przed upa, bo Polacy święci też nie są, ta nienawiść były budowana przez lata, to nie jak naziści sobie z dupy zaczęli wymyślać.

Ludzie ogólnie mają historię w dupie i ja znam Polaków co o wołyniu nawet nie wiedzą, babcie co ruskimi nazywają Ukraińców, ale Ukraińcy w ogóle nie znają historii, nie wiem czego ich uczą w tych szkołach.

•  

@chwila: Trzeba po to pisać i mówić, żeby nasze władze czuły obowiązek wymagania czegoś od Ukraińców i nie pozwoliły sobie na zamiatanie tego pod dywan. I żeby sami Ukraińcy też wiedzieli, że w Polsce panuje niezadowolenie z tego powodu.
      Takie udawanie, że nic się nie dzieje i pozwalanie na plucie sobie w twarz to po pierwsze brak szacunku do samego siebie, a po drugie zaproszenie do dalszego upokarzania.

•  

•  

czy był odpowiedzialny

@BayzedMan: Nie, skądże! Tak samo jak utalentowany, austriacki malarz, nie był odpowiedzialny za holocaust.

•  

@robopanda: No, ponieważ UPA przeprowadziła rzeź na Wołyniu -- to teraz, po kilkudziesięciu latach lepiej, żebyśmy mieli wrogą nam Rosję u granic, która nawet nie ukrywa, że traktuje nas jak wrog, niż neutralną albo życzliwą Ukrainę.

Ma to sens.

•  

@chwila: Po to w kółko pisać, ze u nich ta historia jest tak zakłamana, ze młode pokolenia nawet nie wiedzą co się działo. Jakiś czas temu rozmawiałem z młodym Ukraińcem mieszkającym już na stałe w Polsce i on mówił, ze „No coś tam słyszał, ze były jakieś problemy na Wołyniu, ale to tak naprawdę NKWD udawało Ukraińców i oni to robili, żeby nas skłócić” kurtyna xD

@JudzinStouner: A z innej strony - jaka ci to jako człowiekowi robi różnice to, ze chłop chce po prostu żyć i ma w dupie jakieś historyczne problemy sprzed 80 lat z którymi nie ma niczego wspólnego? Liczyłeś, ze upadnie na kolana i będzie przepraszał?

•  

@robopanda: bardzo dobry wpis, ogólnie to nie ma co czytać wysrywów łowców onuc, bo to kilkanaście kont totalnych przygłupów, dzieciaków albo trolli

•  

@robopanda: Ale takim osłom jak Ty wydaje się, że to dzisiaj Putin atakuje tych samych chłopów z UPA co 70lat temu mordowali na Wołyniu?

•  

@Strahl: No daj spokój xD przecież nie wziąłem go na przesłuchanie i nie czekałem, aż się ukorzy i rozpłacze.
      Rozmawialiśmy godzinami o przeróżnych sprawach związanych z życiem na Ukrainie, w Polsce, o wojnie, o jego spojrzeniu na różne tematy, o tym jak nas widzi, co mu się podoba, co nie, jak przeprowadzkę zniosły jego dzieci. Ogólnie o wszystkim, bo był to przesympatyczny chłopak i bardzo otwarty. Rozmawiało nam się dobrze i po prostu byliśmy ciekawi siebie nawzajem. Siłą rzeczy doszliśmy i do tego tematu. Nie żebym go zaraz znienawidził przez to, co powiedział. Po prostu mnie zasmuciło, że u nich tak wyglada edukacja w tym zakresie i dało do myślenia na temat państwa ukraińskiego.

•  

@StefanEm: Ja nie wcale nie piszę o Wołyniu, ani o bestialskim ataku Rosji na Ukrainę, tylko o tym, że wciąż żyją ludzie na obecnych terenach Polskich co pamiętają akcje UPA i OUN, wysiedlenia i akcję 'Wisła'. A potem patrzą jak w Ukraińskim rządzie zasiada taki Melnyk, albo widzą gdzieś w telewizji flagę UPA. Teraz nie można nawet tego skrytykować bo jesteś osłem, ouncą, trollem, ruble za wpis, a ruscy zatakują Polskę.

•  

@Polinik: Ja nawet nie piszę o tym co działo się na Wołyniu. Tylko o narracji banderowskiej wprowadzanej w przestrzeń publiczną przez ukraińskich polityków. I o tym, że nawet nie można tego skrytykować, bo zaraz wyskoczy ktoś, że lepiej mieć Ukrainę za sąsiada, niż Rosję.

•  

@robopanda: Mam podobne doświadczenia rodzinne - tereny Hrubieszowa. Ale jasne jest gdzie i jaki jest interes PL. Więc jak ktoś nakręca ruską propagandę i próbuje oddalić nasze narody to jaki może mieć w tym cel?
      Krytykować Ukrainę w kontekście takich decyzji jak piszesz ok. Robić to w kontekście ruskich zbrodni to bycie ruskim trolem.
      Zgadzasz się?

•  

@robopanda: też takie historie słyszałem

•  

@Nieszkodnik: Lwów? Xd
      Taki z ciebie prawdziwy polak.
      Ja chce lwy. (Zwierzeta)
      Ja chce Lwów (miasto)
      Kogo nie ma? Lwów. (Zwierzat)
      Kogo nie ma?Lwowa (Miasta)

•  

@robopanda: kurwa Jablonowski miałeś racje …

•  

Lwów? Xd
      Taki z ciebie prawdziwy polak.
      Ja chce lwy. (Zwierzeta)

@gracilis: jak nie potrafisz właściwie pisać nazw miast, a nawet nazw własnych, ("prawdziwy polak", a to dobre), to co z ciebie za Polak? Gdzie ty tam o Lwowie pisałeś? Bo to twoje, co nie? Ja chcę [mnóstwo] lwów, chcę nawet więcej... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: Screenshot_20221122-150939_Firefox.jpg

•  

@gracilis: P.S. "Weś"... Ty to języka polskiego uczyłeś się gdzie, w Kijowie czy w Moskwie? Bo raczej nie w Polsce...

+: eeehhh
    •  

@Nieszkodnik: w moskwie na łubiance uczyłem sie polskiego

•  

w moskwie na łubiance uczyłem sie polskiego

@gracilis: to widać, słychać i czuć...

+: eeehhh
    •  

@ChamskoCytuje: a co się stało w Krakowie?

•  

I to jest historia mojego dziadka od strony matki.

@robopanda: Czyli tym 8-letnim chłopcem z opowieści był Twój dziadek? Dobrze zrozumiałem?

•  

@thorgoth

zamiast nas
      Oczywiście NATO by patrzyło jak ruskie by nas mordowali. Żałosny pelikan

źródło: ei_1669306233324.jpg

•  

@robopanda: typowe polackie myślenie, rozpamiętywanie jakichś historycznych pierdół i przekładanie ich na obecną politykę xDD

typie mnie i każdego rozumnego człowieka w tym momencie serdecznie gówno obchodzi czy Ukraińcy czczą banderę czy papieża czy starego pijanego, teraz ważne jest to że biją ruskich i ich uchodźcy zasilają polską gospodarkę, teraz jest teraz a wtedy było wtedy i trzeba się skupić na tym co jest teraz, czyli ruskie bydło morduje Ukraińców którym my pomagamy nie ze względu na jakieś gówna historyczne czy inne bajki, tylko ze względu na to jakim zagrożeniem dla Europy i świata jest rosja i jej imperialistyczna, notabene również nacechowana historycznymi pierdołami ekspansjonistyczna ideologia, a także po prostu ze względów humanitarnych i pogódź się z tym, na rozliczanie historii przyjdzie czas później

swoją drogą, moja rodzina też wywodzi się z kresów i też mam w niej ofiary masakry wołyńskiej i jakoś potrafię się z tym pogodzić i wspierać kraj który jest dla nas zaporą przed ruską hordą :)

•  

@thorgoth: porównanie skali "osiągnięć" Kurasia do Bandery xD

Gorące dyskusje ostatnie 12h