Wpis z mikrobloga

Kilka pytań o Linux, narzekanie na społeczność i całą prawda o Linux w jednym krótkim wpisie. Post pisany po kilkutygodniowym intensywnym użytkowaniu Linuksa jako głównego systemu operacyjnego.

1. Po co utrzymywać mit o ogromnej trudności w codziennym użytkowaniu Linuksa? Główne dystrybucje jak Ubuntu lub Manjaro są proste, przyjazne, dopracowane, stabilne i można je śmiało polecać do codziennej pracy. Owszem kompletny laik nie odnajdzie się w Linuksie, ale próg wejścia jest naprawdę niewielki i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy, a korzyści jak np kontrola nad prywatnością są wymierne.

2. Po co utrzymywać mit o braku gier na Linuksa? Tymczasem gier jest istne zatrzęsienie, jest ich wprawdzie zdecydowanie mniej niż na "łindołsa" ale nadal liczby są znaczne. Na STEAM jest bardzo szeroka paleta gier natywnie dostępna na Linuksa, a za pomocą emulatora wspieranego przez ogromną społeczność można zagrać praktycznie we wszystko.

3. Po co utrzymywać mit o potrzebie posiadania jakiś niesamowitych umiejętności aby spersonalizować system pod siebie? Owszem kompletny laik tego nie zrobi ale jak wspominałem wcześniej, próg wejścia jest niewielki, wiedza powszechna i ogólnie dostępna. Aby doprowadzić do posypania się systemu trzeba naprawdę chcieć i zwyczajne posiadanie mózgu chroni przed większością czarnych opowieści, jeśli użytkujesz system normalnie to nie posypie ci się on nigdy.

Największym problemem Linuksa wydaje mi się społeczność 30-50 letnich facetów jacy mentalnie zatrzymali się w okolicach 2005-2010 roku (patrz cały wykop). Pierniczą oni jakieś kocopoły o jakieś elitarności, o jakiejś wiedzy tajemnej, o jakiś dystrybucjach używanych przez 50 gości na całym świecie. Przypomina to trochę karaczana jaki stara się zniechęcić ludzi do wejścia na niego aby zachować pozory elitarności co może imponować jeśli jest się nastolatkiem i/lub młodym dorosłym, a później po prostu masz to gdzieś i nawet cię to nie śmieszy tylko zniesmacza (patrz cenzopapy). Linuks jest naprawdę super i tak jak w przypadku anime, to jego fani są problemem, a nie on sam.

Czy Linuks jest dla ciebie?

Jeśli wiesz czym są sterowniki karty graficznej i nie boisz się ich zmienić to tak. Nie musisz jednak wiedzieć czym one tak naprawdę są, jak działają, orientować się w oznaczeniach ani mieć ambicji interesowania się ich rozwojem. Musisz jedynie w odpowiedniej aplikacji wybrać sobie najnowszą ich wersję i kliknąć "okej" i działa i tyle. Cała reszta to po prostu opowiastki jak z forum elektrody ludzi jacy znajomość Linuksa traktują jak wkładkę do butów jaka ma być niby lekiem na ich intelektualne manlectwo.


#linux #linuks #technologia #przemyslenia #komputery #racjonalnygloswtwojejpiwnicy
N.....n - Kilka pytań o Linux, narzekanie na społeczność i całą prawda o Linux w jedn...

źródło: comment_1669127562CBXQ603rBkntsLYTcE2seW.jpg

Pobierz
  • 54
@Nostrian: 30 lat z Linuksem i w życiu nie polecam go innym. Nawet całkiem niedawno instalowałem Ubuntu na nowym Dell xps, brak WiFi. A jak już zostały drivery poinstalowane z source, to WiFi i tak wydupialo co kilkanaście minut. Na Windowsie zero problemów. Absolutnie nie nadaje się ten system dla begginersow. A próg wejścia jest zdecydowanie wysoki, szczególnie w przypadku problemów, bo pomimo że mam tak duży staż w Debianie, to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nostrian: AD. 2 - Stem i jego gry. Na Kubuntu mam steam i w nim trzy gry, WOT, WOTBlitz i WOW. Niby wszystko w porządku, ale od czasu do czasu któraś z nich potrafi się powiesić i to w najmniej odpowiednim miejscu. Nie ma reguły, bo po ponownym uruchomieniu systemu i gry, ta chodzi jakby się nic nie stało. I nie mam zielonego pojęcia co jest przyczyną.
@Nostrian: ja kiedyś na studiach odpaliłem linuxa na wirtualnej maszynie bo potrzebowałem ze względu że jeden program działał na linuksie. Zero problemów, po opowieściach myślałem że będę musiał wszystko z terminala robić czy coś a tu po zainstalowaniu okazało się że normalnie masz ikonki pulipt wszystkie menu podobne jak na windowsie. Czegoś mi brakowało do tego programu i musiałem z terminala instalować, ale w 5 minut poszukałem w necie i nawet
@Nostrian:
Ad 1 Manjaro proste? No póki trzymasz się jedynej właściwej konfiguracji to możliwe

Ad 2 nikt tego mitu poza Microsoftem nie utrzymuje, lecz uruchomienie niektórych gier wymaga całkiem grubej wiedzy z zakresu instalowania dodatkowych pakietów i ich uruchamiania (np nvidia physics musiałem do Mass Effect 2 podmieniać)

Ad 3 Podmienianie DE - gnome na kde, albo inne rozwiazania bazujące na waylandzie to jest hardkor
KDE i Gnome maja całkiem bogaty