Wpis z mikrobloga

Mam dwa pytania.

1- Czy na czytniku czyta wam się wolniej niż książki papierowe lub elektroniczne ale na innych urządzeniach, chociażby ze względu na widok tylko jednej strony?

2- Czy czytając książki w obcych językach np po angielsku, czytacie wolniej niż książki w języku polskim?

#ksiazki #pytanie #kindle #czytniki
  • 12
@Uuroboros: 1. Wydaje mi sie szybciej, bo na czytniki zwykle jest jedno albo podobne formatowanie ksiazki i sie czlowiek przyzwyczaja do fontu, odstepow itp. A przy fizycznej ksiazce za kazdym razem jest inaczej i czyta sie z rozna predkoscia (czasami ksiazki sa naprawdeee zle zlozone).
1- Czy na czytniku czyta wam się wolniej niż książki papierowe


@Uuroboros: wręcz szybcie, bo zwyczajnie wygodniej.

2- Czy czytając książki w obcych językach np po angielsku, czytacie wolniej niż książki w języku polskim?


@Uuroboros: tak, bo sa po angielsku i dochodzi proces tłumaczenia, zastanawiania się nad zwrotami, których nie rozumiem... duuużo wolniej.
1- Czy na czytniku czyta wam się wolniej niż książki papierowe lub elektroniczne ale na innych urządzeniach, chociażby ze względu na widok tylko jednej strony?


@Uuroboros: zalezy jaki czytnik. Tesknie do starego kundla ktory mial przyciski fizyczne do przewijania strony. Wkurzajace jest klikanie w ekran zeby przerzucic strone.

Co do 2 to nie ma roznicy.
@Uuroboros:
1. czytam szybciej, nie trzeba kombinować jak trzymać książkę -> zwłaszcza w przypadku książek dużych nie poręcznych i nie ma dziwnych lub za małych czcionek
2. czytam po angielsku, jak zaczynałam było dużo wolniej, zamiast rozumieć tłumaczyłam, teraz tak samo szybko (ilość stron), przy czym należy pamiętać że książki po angielsku są krótsze niż polskie tłumaczenia
@Uuroboros:
1. Szybciej i wygodniej (szczegolnie ciezsze ksiazki)
2. Pewnie wolniej bo jednak nie native ale ogromna zaleta jest zaznaczenie nieznanego slowa i odpalenie slownika w czytniku, czytajac papierowe albo bym slowo pominal i probowal zrozumiec z kontekstu albo bym na telefonie sprawdzal
1. Na czytniku zwykle czytam dużo szybciej. Wyjątkiem są publikacje stricte naukowe i techniczne (tasiemcowe wzory, tabele etc.)
2. Jeżeli mówisz o czytniku - to nie ma znaczenia. Natomiast naturalnym jest, że w swoim natywnym języku jest szybciej gdziekolwiek byś nie czytał. (Wyjątkiem mogą być języki z fontami innymi niż anglojęzyczne - odnoszę wrażenie że np. cyrylica czyta się dużo gorzej w druku niż pisana dosłownie odręcznie. No i może zupełnie egzotyczne
@Uuroboros: na czytniku czyta mi się lepiej, z uwagą, że książki programistyczne ect wymagają większego czytnika - tak 6,8-7" z mojego doświadczenia jest dobrym kompromisem między wielkością i wygodą czytania.
@Uuroboros: nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć, bo papierowe czytam po naszemu, a na czytniku po angielsku, ale połączenie cyfry i ang. faktycznie spowalnia moją lekturę (a przynajmniej tak mi się wydaje, ciężko porównać realną objętość fragmentów z dwóch pozycji).