Wpis z mikrobloga

@spoogie: Tak, ale chodzi mi o fakt ze z gwary oficjalnie nic się nie zachowało.
Na szczęście jest sporo ruchu oddolnego. Wiadomo zapewne znajdzie się sporo błędów, ale tak na przyszłość warto wiedzieć że coś takiego istnieje.
Ja przyznaje się że wtedy o tym zapomniałem.
@spoogie: Oficjalnie polacki rząd uznał Ślōnsko gotka za coś niżej niż gwara, a dokładniej "Etnolekt".
Dla przykładu gwara to zaciąganie ruskim. Wiadomo rosyjska gramatyka. Jak Rosjanin uczy się polskiego to na pierwszych etapach można powiedzieć ze zna wschodnią gwarę.

W zasadzie nie używając znaków takich jak w tych artykułach które podlinkowałem na górze, można powiedzieć że używamy entnolekt.
Smutne ale wiesz nie jesteśmy sami z takim problemem. Katalonia była ostatnim głośnym
nie dialekcie, języku - elementarz, są książki po śląsku np Kajś - Rokita, bardzo mocno w temacie działa tłumacz i propagator godki Grzegorz Kulik


@spoogie: Kto korzysta z tego elementarza? W której szkole konkretnie - możesz podać jej nazwę?
@javelin: Jeżeli pytasz o pisownię to najbardziej kompleksowy będzie "Zasady pisowni języka śląskiego" dr. hab. Henryka Jaroszewicza. Elementarz jest dobry na początek - istnieje wersja dla dorosłych. Polecam również publikacje prof. Tambor, ale one nie mają charakteru podręcznika.

Nauczanie przede wszystkim języka mówionego ma miejsce w iluś szkołach na Górnym Śląsku, ale zawsze w ramach zajęć dodatkowych etnograficznych/regionalnych. Nie jestem nauczycielem, nie podam ci konkretnej szkoły musisz sobie wygooglać. Często do
Tytanowy - @javelin: Jeżeli pytasz o pisownię to najbardziej kompleksowy będzie "Zasa...

źródło: comment_1669237526ybmKj6q6jN6DlacKbeh9s3.jpg

Pobierz
@javelin: powiedz mi czamu wy Poloki tak mocie ze lubicie niszczyc inna kulture bo macie wyimaginowane pojecie wyzszosci. Gadasz z czlowiekiem ktorego rodzina mieszka na G.Ślasku od wiekow. Czamu mom sie wstydzic swojej godki, tradycji, potraw? Bo jakiemus randomowi nie miesci sie to w glowie ze mozna myslec inaczej? Przed wojna poziom analfebytyzmu byl znikomy czego nie mozna powiedziec o dupnyj Polsce, byle jakie wskazniki jak poziom dostepnosci kanalizacji i biezacej