Wpis z mikrobloga

@eugeniusz_geniusz:

To nie takie oczywiste - poznałem już kilka rodzin, gdzie dzieci rozumieją co mówią rodzice po polsku ale odpowiadają po niemiecku. Także gratki bo to pewne osiągnięcie.
Ja się martwię bo jestem prawie jedynym Polakiem w otoczeniu syna (2lvl). Staram się spędzać z nim jak najwięcej czasu sam na sam i mu opowiadam. I widzę, że trochę łapie polski, ale wieczorami albo jak mu coś nie leży to nie chce.
@Jin: To musza w domu pewnie po niemiecku rozmawiać. Mam drugą córę lvl 7 już tu urodzona i też normalnie mówi po polsku, potrafi też bez problemu czytać po polsku.
Mam tez w pracy jednego ziomka, co jego rodzice są Polakami ale w domu rozmawiali po niemiecku, bo bali się że jak pójdzie do szkoły to nic nie będzie rozumiał. Teraz nie rozumie polskiego i jak jeżdżą do polski to siedzi
@eugeniusz_geniusz: Temat języków dzieci jest dla mnie bardzo ciekawy. Kuzyn wyjechał do UK zanim jeszcze to było modne z 20 lat temu. Hajtnął się z Polką, 2 dzieci. W domu u nich zawsze język polski, dzieciaki na co dzień angielska szkoła, ale w sobotę wozi ich do polskiej. Mimo wszystko, młodzi między sobą rozmawiają po angielsku, do rodziców, dziadkó po polsku. Niby nie powinno mnie to dziwić bo więcej czasu w