Wpis z mikrobloga

@Halbr: Co? Przecież Foucault był znany właśnie z tego, że stale krytykował modernizm xD Cały ruch postmodernistyczny wyrusł ogólnie na krytyce modernizmu i oświecenia. Tyle, że nie proponowali żadnych rozwiązań co by miało modernizm zastąpić. Foucaulta należy również szanować bo w późniejszym okresie sporo się inspirował filozofią starożytną i stoicyzmem, ale umarł, a jego ostatnie prace przepadły. Kto więc wie czy z postmodernisty pod koniec życia stał się antymodernistą.
@Halbr:
#revoltagainsthemodernworld odnosi się do książki pewnego pana Juliusa Evoli o którego pytałeś. Była ona opublikowana w 1934 roku i była krytyką właśnie modernizmu i dziedzictwu oświecenia. Głównie chodziło o liberalizm i socjalizm. W opozycji autor podaje świat tradycji, który istniał wcześniej. Więc nie chodzi o żadną współczesność tylko krytykę oświecenia.
@Al-3_x Tyle że wtedy oba znaczenia były tożsame (modernizm byl jemu wspolczesny). Dziś modernizm jest juz w duzej mierze śpiewką przeszłości. Gdy słowo modern wciąż oznacza współczesność.
Bo nie widziałem wpisu.

Poza tym co rozumiesz przez słowo współczesność? Ostatnie 10 lat? 20? Czy może ostatni rok i chodzi ci o krytyke polityki covidowej?


@Al-3_x Nie zastanawiałem się nad tym, więc dam definicje negatywną, która wystarcza na potrzeby tej rozmowy ‐ na pewno nie modernizm.

Zawsze miałem wbite w głowie, że współczesność znaczyna się po '45. Ale wówczas jeszcze przebrzemiwał modernizm, wiec powiedzmy, że od lat 60., gdy na świecznik
@Halbr: No jak kolega jest modernistą, to się nie dziwie, że Fuko nie lubi. Oczywiście modernizm nie jest martwy. Nie jest też żywy. Jest w stanie zawieszenia, bo postmodernistyczni myśliciele nie byli w stanie go właśnie dobić, bo nic nowego nie proponowali. Krytykowali wielkie narracje jak komunizm, liberalizm czy faszyzm, ale nie byli w stanie wyjść poza tę krytykę, dlatego nie wiem, o jakim wykuwaniu mówisz. To, z czym obecnie mamy
@Al-3_x Nie czytałem Dugina, więc nie wiem. Na studiach natomiast nakazali mi czytać Fuko i byłem pod niemałym wrażeniem, dlaczego w XXI wieku ktoś każe studentom rozważać anaukowy bełkot.
@Halbr: A tak już na poważnie. Nie wiem czego oczekiwał kolega po tym tagu, ale panuje tu dość spora różnorodność myślowa. Motywem przewodnim tagu nie jest jednak bynamniej scjentyzm i pozytywizm. Swoją drogą co stiudiowałeś?
@Al-3_x prawo, więc tym bardziej martwi mnie, dlaczego Fuko jest tam ładowany na skróconych kursach filozofii. Może to uczelniany sentyment, bo w końcu Fuko, krótko bo krótko, ale pracował w mojej Alma Mater. Jedynym pocieszeniem jest to, choć mówię to sarkastycznie - bo to jeszcze większy problem, że i tak niemal nikt tego nie czyta ( ͡° ʖ̯ ͡°)