Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (621)

Rosja
Rosja wyklucza mediację Watykanu w negocjacjach z Ukrainą w celu zakończenia wojny, ponieważ jest to rzekomo niemożliwe ze względu na stanowisko Kijowa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że władze Rosji z zadowoleniem przyjmują wolę polityczną Watykanu, ale takie negocjacje są rzekomo utrudniane przez stronę ukraińską. "Biorąc pod uwagę sytuację de facto i de iure, która jest teraz po stronie ukraińskiej, na takie inicjatywy nie może być popytu" - powiedział dziennikarzom.
Źródło

Ukraina
Szwecja jest gotowa dalej wspierać Ukrainę w wojnie. Rosja musi zostać pokonana, aby konflikt ostatecznie się zakończył - powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Bilström. „Tylko pokonując ją (Rosję – przyp. red.) w wojnie będziemy w stanie zapewnić spokojną i stabilną przyszłość. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona. I w tym przypadku władze ukraińskie muszą mieć ostatnie słowo. Ale jedyną rzeczą, która może zakończyć ten konflikt, jest militarna klęska Rosji” – powiedział Bilström. Minister zaznaczył, że klęska Ukrainy byłaby sygnałem dla wszystkich krajów autorytarnych, że wojna, choć przestarzała, jest wciąż możliwą drogą do osiągnięcia celów politycznych.
Źródło

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy inwazji na pełną skalę siły rosyjskie przeprowadziły już ponad 16 000 ataków rakietowych na Ukrainę.poinformował minister obrony Ołeksij Reznikow. "97% obiektów rosyjskich ataków to cele cywilne. Walczymy z państwem terrorystycznym” – napisał. Opublikowana infografika pokazuje, że z tych 16 000 ataków rakietowych ponad 12 300 trafiło w wioski i obszary podmiejskie, kolejne 1900 trafiło w budynki mieszkalne, ponad 500 trafiło w obiekty wojskowe, ponad 250 trafiło w obiekty infrastruktury transportowej, około 220 – w obiekty infrastruktury energetycznej i więcej niż 800 – dla innych obiektów.
Źródło

27 listopada państwowy przedsiębiorca energetyczny "Kompania energetyczna Ukrainy" importował w trybie testowym energię elektryczną z Rumunii. Importowane niehandlowe ilości energii elektrycznej o mocy 1 MW przez dwie godziny: o godzinie 9:00 i 14:00. Spółka nabyła prawo importu energii elektrycznej na aukcji Ukrenergo 24 listopada. „Import energii elektrycznej może stać się dodatkowym narzędziem stabilizacji systemu energetycznego Ukrainy. Dostawy testowe są potrzebne, aby w razie potrzeby sprawdzić techniczną wykonalność importu energii elektrycznej z Europy ” – wyjaśnia firma. Poprzednie testy importowe odbyły się ze Słowacji: 27 października i 19 listopada.
Źródło

Białoruś
Prokuratura Generalna skierowała do sądu sprawę karną przeciwko wyrejestrowanemu centrum praw człowieka Wiasna. Sprawa dotyczy szefa Wiasny, laureata Nagrody Nobla  Alesia Bialackiego, a także jego zastępcy Walentyna Stefanowicza, prawnika Władimira Łabkowicza, obrońcy praw człowieka Dmitrija Sołowiowa. Są oskarżeni o przemyt oraz organizowanie i przygotowywanie akcji rażąco naruszających porządek publiczny lub czynny w nich udział. Bialacki, Stefanowicz i Łabkowicz przebywają w areszcie od lipca 2021 r., a przeciwko Sołowiowowi toczy się specjalne postępowanie.
Źródło

Litwa
„Kiedy ludzie zaczynają narzekać, że wszystko jest drogie, zawsze odpowiadam: masz dach nad głową, prąd i wodę. Ludzie w Chersoniu czy Mariupolu nie mają nic. Obowiązkiem zachodnich polityków jest wyjaśnienie społeczeństwu, że masowy wzrost cen jest bezpośrednią konsekwencją działań Putina. Musimy nadal wspierać Ukrainę” – powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė w rozmowie z polskim portalem informacyjnym. Premier Litwy Ingrida Šimonytė opowiadała o swoich polskich korzeniach – o tym, jak w domu jej dziadków mówiono tylko po polsku, mimo że jej dziadek był Litwinem. „Uczę się języka polskiego, chociaż od lat go nie używam. To był język domu moich dziadków – mówił premier.
Źródło

Łotwa
Na Łotwie poziom kosztów budowy w październiku 2022 r. w porównaniu do października 2021 r. wzrósł o 19,6%, wynika z danych Urzędu Statystycznego. Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 24,7%, koszty utrzymania i eksploatacji maszyn i mechanizmów o 18,4%, a płace pracowników wzrosły o 10,4%. Stowarzyszenie Budowniczych Łotwy przewiduje, że w przyszłym roku poziom kosztów może wzrosnąć o kolejne 10%.
Źródło

Estonia
Estońscy katolicy otrzymali relikwię świętego Jana Pawła II. Relikwiarz znajduje się w tallińskiej Katedrze Piotra i Pawła, a zwiedzający będą mogli go zobaczyć wiosną. Relikwiarz zostanie umieszczony w Kaplicy Mariackiej Katedry św. Piotra i Pawła 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, i każdy będzie mógł go zobaczyć.
Źródło

Polecam:

Porozumienie umożliwiające eksport ukraińskiej żywności z portów czarnomorskich przyczynia się do zmniejszania deficytu żywnościowego. Kwestia ta jest również elementem rozgrywki wokół zyskującego na znaczeniu Morza Czarnego, w której beneficjentami są wszystkie strony, tj. Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. W szczególny sposób wzrasta pozycja międzynarodowa Turcji, która odgrywa coraz ważniejszą rolę w regionie czarnomorskim oraz w kontekście wojny Rosji przeciw Ukrainie. Jednocześnie należy oczekiwać, że Rosja będzie się starała wykorzystać porozumienie do realizacji własnych celów.
Komentarz dra Jakuba Olchowskiego (IEŚ)
Czarnomorska rozgrywka zbożowa

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja