Wpis z mikrobloga

Hej Mirki zastanawiam się nad jedną rzeczą. Planuję budowę domku parterowego z poddaszem użytkowym. Architekt (a nawet kilku różnych) zdecydowanie zaleca mi wykonanie sufitów podwieszanych na poddaszu, ale ja cały czas zastanawiam się nad wykonaniem drugiego, górnego stropu betonowego. Wiem, że takie rozwiązanie jest popularne w okolicach Krakowa.

Zdaję sobie sprawę, że to jest większy koszt, bo jest dodatkowy strop i wszystko musi być też przygotowane pod większe obciążenia, ale zastanawiam się też jakby to wyglądało, gdybym nie miał tego stropu, a np. za 20 lat chciałbym wymienić pokrycie dachowe.

Chciałbym zapytać o opinię osób, które budowały się w ostatnich latach, które taki strop mają i które go nie mają. Jak byście podeszli do ew. uszkodzeń dachu? Czy jesteście zadowoleni z rozwiązania, które wybraliście? Jakie widzicie wady i zalety po latach?

#budowa #budowadomu #dom #krakow #katowice
  • 7
ale ja cały czas zastanawiam się nad wykonaniem drugiego, górnego stropu betonowego.


@CrazyHorse1849: Wady sam wymieniasz: dodatkowy koszt, dodatkowy ciężar, który przecież nie zawiśnie w powietrzu, tylko za tym idzie cała konstrukcja budynku, która będzie to wspierać. Finalnie będzie to więc całkiem realny dodatkowy koszt. Jedyna zaleta, jaka mi przychodzi do głowy, to dodatkowa przestrzeń, mikrostryszek, który ci się tam wytworzy. Zależnie od kąta dachu i jego układu może to być
jeśli rozpatrujesz wymianę pokrycia dachu po 20 latach, to.... chyba wybitnie kiepskie pokrycie planujesz :)


@Jarek_P: Mój ojciec w tym roku wymieniał po 20 latach blachodachówkę i zrobił sobie dachówkę ceramiczną, wzmocnił więźbę i zamontował panele fotowoltaiczne, bo taki miał kaprys. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest to kryterium dla wyboru dodatkowego stropu.
@Jarek_P: też to rozpatrywałem i drugi strop nad piętrem to opłaca się tylko budując piętrówkę.
1. masz betonowy strop
2. nie masz skosów
3. koszt podobny do lanych skosów a komfort zupełnie inny

Kolejne kwestie są takie że buduje się zupełnie inne dachu niz 3-40 lat temu gdzie lany skos był realnym zabezpieczeniem. Obecne dachy sa na tykle mocne że jak je zerwie to naruszy cała konstrukcje budynku

Jeśli o to