Wpis z mikrobloga

Widziałem, że pojawiła się dyskusja z @wolskiowojnie na temat interpretacji przepisu ustawy o obronie Ojczyzny o wyłączeniach z obowiązku służby wojskowej, mianowicie czy temu wyłączeniu podlegają tylko te osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8, które tej opieki nie mogą powierzyć innej osobie, czy ten ostatni warunek odnosi się tylko do osób wymienionych w art. 5 ust 3 pkt. 2 lit. a-e m.in. osób sprawujących opiekę nad dziećmi od lat 8 do 18 i uznałem, że wtrącę swoje trzy grosze.
W art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny mamy punkt 1 i punkt 2 a w obrębie punktu 2 ustawa wprowadza dalsze wyliczenie w literach a-e. Poniżej mamy fragment "- jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom." Co istotne, punkt pierwszy kończy się średnikiem a nie przecinkiem. Przy interpretacji tego przepisu idziemy do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej"
Zgodnie z par. 56 pkt. 3 rozporządzenia, punkt oznacza się cyframi arabskimi z nawiasem z prawej strony, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu albo ustępu, a przy powoływaniu – skrótem „pkt” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez nawiasu. Każdy punkt kończy się średnikiem, a ostatni kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich punktów. W takim przypadku kropkę stawia się po części wspólnej, a każdy punkt, z wyjątkiem ostatniego, kończy się przecinkiem.
Zgodnie z punktem 4. Wyliczenie w obrębie punktów (tzw. litery) oznacza się małymi literami alfabetu łacińskiego, z wyłączeniem liter właściwych tylko językowi polskiemu (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź), z nawiasem z prawej strony, z zachowaniem ciągłości alfabetycznej w obrębie punktu, a przy powoływaniu – skrótem „lit.” bez względu na liczbę i przypadek oraz literą alfabetu łacińskiego bez nawiasu. Każdą literę kończy się przecinkiem, a ostatnią średnikiem albo kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich liter. W takim przypadku średnik albo kropkę stawia się po części wspólnej.
Zatem, skoro słowa "sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8" kończą się średnikiem a nie przecinkiem to część wspólna "- jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom." nie odnosi się do tego punktu a obejmuje jedynie dalsze wyliczenie z punktu 2 lit. a-e.
Czyli: osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8 wyłączone są od obowiązku służby wojskowej niezależnie od tego czy wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom. q.e.d.
#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko #prawo #wolski
Kqr80 - Widziałem, że pojawiła się dyskusja z @wolskiowojnie na temat interpretacji p...

źródło: comment_1670975213kg05Q5Y0iTKYwWnnEoC3ZL.jpg

Pobierz
  • 4