Wpis z mikrobloga

Tak mnie zastanowił wpis

http://www.wykop.pl/wpis/7482000/ukraina-polska-polityka-rosja-4konserwy-neuropa-ro/

I myślę, że po mimo tego, że w Odessie też były prorosyjskie marsze (proukraińskie też były) to zmiana państwowa tam nie jest prawdopodobna.

Odessa to miasto Żydowskie, choć nie ma tam już prawie Żydów, lecz pozostała tam pewna specyficzna mentalność.

"Ruscy, ili Ukraincy, wsjo rawno prożyjom". To jest miasto portowe, które i zaznało wielkiej świetności za caratu, mafii za komuny, ale przede wszystkim życia portowego. Z moich rozmów wynika obraz mieszkańca Odessy ruskojęzycznego, lecz z poczuciem o ukraińskiej narodowości, którego niewiele poza samą Odessą obchodzi. Odessa to mama, która o nas zadba. Nikt im krzywdy nie zrobi, bo dogadają się ze wszystkimi.

Tak na marginesie, podział językowy na Ukrainie nie pociąga za sobą podziału narodowościowego. Więc wyciąganie na podstawie języka ojczystego wniosków narodowościowych jest błędem.

#ukraina #wojna #krym #odessa #rosja
Pobierz
źródło: comment_4mAKJOsJAqzI7E38onhMwd0bp3uz0Lk5.jpg
  • 5
@Hiera: koleś z wpisu który dajesz przesadza w kilku punktach i daje się ponieść, według mnie Rosja chce tylko Krymu, daje jej to znaczenie większe (a raczej swobode działań) w obrebie morza czarnego, bo w końcu nie będzie tylko baza z określonymi limitami wojska ale wstawią tam co tylko chcą. Ale jednak nadal #januszsprawzagranicznych ze mnie więc to tylko opinia, wątpię żeby Rosji był potrzebny kraj albo jego część która jest
@Hiera: Dokładnie, ciekaw jestem na ile w ogóle ugrają z tym Krymem, bo te ataki na rubla są jednak konkretną odpowiedzią i tego się do końca nie spodziewałem po "zachodzie". Jednak sądzę że w referendum mieszkańcy Krymu opowiedzą sie po stronie Rosji i tyle tego bedzie, co najwyżej zrobią oddzielny twór jak z Osetią i Abchazją, nikt nie uzna to nie uzna, oni swoje będą mieli.
@George_Patton: Odessa była wielkim portem, przez który przechodziła ogromna ilość towarów. Ten wor , który rządził w Odessie stal bardzo wysoko w hierarchii gangsterskiej w ZSRR. Odessa jest takim ruskim Chicago. Juz mniej, ale nadal cieszy się swoja opinia