Wpis z mikrobloga

#firefox #greasemonkey #wykop #youtube

Nie mogę wymusić pełnej akceleracji sprzętowej w osadzonych filmach z youtuba. Czy w okienku, czy pełnoekranowy, w statystykach pokazuje mi "software video rendering", zamiast "accelerated video rendering" (działa tylko w trybie pełnoekranowym, bezpośrednio na stronie yt)

W opcjach przeglądarki i ustawieniach FlashPlayera oczywiście akceleracja zahaczona.

Dodałem skrypt YousableTubeFix, wybrałem opcję GPU mode i częściowo pomogło. Tryb "accelerated video rendering" działa zarówno w normalnym oknie, jak i pełnoekranowym, ale tylko na stronie yt. Skrypt nie aktywował się na wykopie, więc dodałem regułkę "// @include http://*.wykop.pl/*". Teraz jest aktywny, ale dalej filmy lecą w trybie "software video rendering".

Da się coś z tym zrobić?
  • 8
@referant:

Zanim odpowiem to zapytam...

>
czemu nie HTML5?

>
czy sprzętowe renderowanie robi Ci jakąś różnicę?

Pomimo renderowania, samo dekodowanie sprzętowe materiału powinno trybić

@kulmegil: >czemu nie HTML5?

Choćby dlatego, że dekodowanie/renderowanie nie wykorzystuje w pełni GPU albo ja coś pomieszałem. CPU mam dość słabe i jak załączam materiał w HD, obciążenie oscyluje między 80 a 90%.

Ten sam film na Flashu zabiera tylko 15/20%, przy pełnej akceleracji, przy renderowaniu programowym i dekodowaniu GPU 30-40%.
@referant:

Czyli chcesz Flasha i wmode=GPU (albo Direct) ?

Używam kombajnu YouTube Center (dev. buildy), są osobne ustawienia dla strony i dla embedowanych playerów - można ustawić też dowolny wmode.

Ale najśmieszniejsze jest to, że ta opcja tam również nie działa i to tylko dla embedowanych XD

---

Niemniej organoleptycznie (edycja kodu) pokazała, że nie ma przeciwwskazań i embedowany player też może bez problemu działać z pełną akceleracją. Ponieważ lubię YTC
@kulmegil: Ok dzięki, sprawdziłem YTC i pod względem dostępnych opcji wydaje się dużo lepszy niż YousableTubeFix. U mnie również niestety osadzone filmy po zmianie wmode dalej renderują programowo.

Nawiązując do html5, przy okazji może poradzisz, bo z yt problemu nie mam, flash dobrze chodzi, ale vimeo zmieniło player na html5 i tutaj niestety nie wyboru nie mam, całość leci po cpu i tnie niemożliwie. Potrzebuję zmienić coś w opcjach, żeby akceleracja
@referant:

Widzisz istotą problemu jest fakt, że nie trybi Ci chyba sprzętowe dekodowanie dla HTML5 stąd próbujesz go uniknąć.

Jak dla mnie to właśnie HTML5 działa płynniej niż Flash i staram się go wykorzystywać ponad Flasha (na pewno zjada mniej zasobów).

Niewiele jest ustawień powiązanych z dekodowaniem, sprawdź:

media.windows-media-foundation.enabled = true

media.windows-media-foundation.use-dxva = true

Fx dla dekodowania H.264 pod windą wykorzystuje framework WMF. Druga za włączenie akceleracji sprzętowej (DXVA). Ale obydwie
Możesz pójść w drugą stronę i wyłączyć WMF...

media.windows-media-foundation.enabled = false

...przez co Fx nie bedzie w stanie dekodować h.264 i zmusi Vimeo do użycia odtwarzacza Flashowego... nie wiem czy to jest dobra droga, bo cała sieć idzie powoli w stronę video w html5.
@kulmegil: Problem rozwiązany (tylko dla vimeo, youtube dalej klatkuje). Zupełnie przypadkiem, znalazłem w którymś z kolei poradniku do przyspieszania FF:

layers.acceleration.force-enabled

zmiana z domyślnej false na true załatwiła sprawę :)