Wpis z mikrobloga

2470 - 1 = 2469

Autor: Zygmunt Bauman

Tytuł: Nowoczesność i zagłada

Gatunek: socjologia

Bauman w tej książce sprzeciwia się zamykaniu problemu Zagłady w historycznej przeszłości, w której winni zostali osądzeni i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym, zaawansowanym społeczeństwie. Uważa, że doświadczenie Zagłady, które dramatycznie dotknęło poprzednie pokolenia, zawiera w sobie kluczowe informacje na temat społeczeństwa, które dzisiaj tworzymy.

Dowodzi, że Holokaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją działania racjonalnych, biurokratycznych mechanizmów sprawowania władzy, nie raną czy chorobą naszej cywilizacji, lecz jej pełnoprawnym produktem. Nienawiść zdeterminowanego przywódcy i jego narodu nie wystarczyłaby do przeprowadzenia masowych mordów na taką skalę. Do tego potrzebne było nowoczesne, dobrze zorganizowane społeczeństwo z dobrze funkcjonującym aparatem administracyjnym, korzystające ze zdobyczy techniki i wykorzystujące osiągnięcia psychologii i socjologii.

W sumie sięgnąłem po tę książkę w skutek ataków prawicowych ekstremistów na Baumana. Spodziewałem się czegoś gorszego, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Czyta się bardzo przyjemnie – od niektórych rozdziałów wręcz ciężko się oderwać (choć pojawiły się też nieco słabsze momenty), a przedstawione przez Baumana wnioski są bardzo ciekawe i spostrzegawcze (chociażby te dotyczące „uprzemysłowienia” Zagłady, milczącej zgody środowisk naukowych czy współpracy Żydów z oprawcami).

Ogólnie polecam poczytać Baumana.

PS. z którymi jego książkami szczególnie warto jeszcze się zapoznać? Wrzuciłbym sobie coś od niego na listę do przeczytania w przyszłości.

#bookmeter #socjologia #bauman #zygmuntbauman #postmodernizm
Espo - 2470 - 1 = 2469



Autor: Zygmunt Bauman

Tytuł: Nowoczesność i zagłada 

Gatu...

źródło: comment_vpd67oyovng7qM7RcXbfC7uTAuHKDhCO.jpg

Pobierz