Wpis z mikrobloga

Masz laptopa MSI, nie działa tobie jakiś dysk ssd? Nie jest widoczny nawet w biosie, a może jest widoczny tylko w trybie ide, a chciałbyś by pracował w AHCI? A może znalazłeś jakiegoś Pana z Bułgarii o imieniu Svet, który twierdzi, że odblokuje to tobie za XX dolarów? - możesz to zrobić sam.

MSI blokuje w biosie sporo rzeczy, a wiele z dysków SSD nie chce w ogóle współpracować lub działać w trybie AHCI, firma jednak nie zamierza tego aktualizować i woli byś zakupił nowy laptop. Możesz jednak odpalić zdecydowaną większość dysków SSD na swoim laptopie, wystarczy odpowiednio zmodyfikować bądź całkowicie odblokować bios. Ja odblokowałem wszystkie opcje. Co musisz zrobić?

1.Najpierw trzeba pobrać bios ze strony MSI. W pobranej paczce jest bios(lepiej zrobić też jego backup) i narzędzie do flashowania, które przyda się później. Najprawdopodobniej masz bios AMI dlatego musisz pobrać edytor do biosów wyprodukowanych przez tą firmę

AMIBCP

2. Wypakowujemy aplikację i ją uruchamiamy, nic nie trzeba instalować.

3. W aplikacji otwieramy wcześniej ściągnięty bios i powinno nam się ukazać mniej więcej takie coś(1):

klik - zdjęcie już po rozwinięciu kilku gałęzi przeze mnie.

4. I teraz są dwie drogi:

a)możemy odblokować bios kompletnie zmieniając wszędzie tj, w każdym korzeniu, drzewie, na każdej gałęzi i ich końca, w tabelce acces/use z default na user(zmienia się klikając do wyboru są default, extended user, user, itd)

b) inną metodą jest zmiana z acces/use z default na user, ale tylko w korzeniu, gałęziach(na każdym poziomie) doprowadzającym aż do konfiguracji sata włącznie(2, 3), gdyż inaczej w biosie nam się to nie wyświetli, a przynajmniej mi się to potem nie wyświetlało.

Samą konfigurację Sata czasami widziałem w rożnych miejscach, u mnie była w mainie, pod mostkiem południowym, gdzieś indziej widziałem pod kategoria chipset, więc w swoim laptopie trzeba ją samemu odnaleźć.

5. Następnie należy zapisać bios ze zmianami.

6. Aby wymienić bios powinniśmy przygotować sobie bootowalny prendrive, ja to tego celu używam narzędzia rufusa, z uwagi na prostotę i szybkość.

a) wybierz na samej górze odpowiedni pendrive z którego chcesz zrobić bootowalne usb - pamiętaj, że procedura wymaże z niego wszystkie pliki

b) wybieramy format plików jako fat32

c) zaznaczamy jeżeli nie jest oznaczone utwórz bootowalny używają freedos

d) start i czekamy aż skończy

7. Następnie na na ten pendrive kopiujemy wszystkie ściągnięte od MSI pliki do flashowania, zmieniamy nazwę oryginalnego biosu na np. backup, dogrywamy tam również zmodowany bios nazwany tak samo jak oryginał.

8. Restartujemy komputer, w biosie zmieniamy kolejność startowania ustawiając uruchamianie z pendrive'a jako pierwsze, zapisujemy, uruchamiamy ponownie.

9. Freedos z pendrive'a powinien się uruchomić, wybieramy język, wpisujemy nazwę programu służącego do flashowania(trzeba wybrać plik z biosem), bądź aplikacji do zautomatyzowania całego procesu, które też kilkukrotnie wewnątrz ściągniętego archiwum od MSI widziałem, u mnie to był flash.bat

10. Powinien się rozpocząć proces flashowania, a chwilkę później weryfikacji, po skończonym, udanym procesie zrestartuj komputer.

11. Teraz już możesz podłączyć dysk ssd, po włączeniu komputera należy wejść do biosu i zmienić tryb pracy dysku na ide, zapisać i uruchomić ponownie.

12. Znowu wchodzimy do biosu, tym razem musimy włączyć tj. zmienić na enable dwie opcje w biosie hotplug i multiplier obsługiwane przed dyski ssd. Opcje te będą w odpowiednim odblokowanym przez nas dziale patrz drzewko z punktu 3 i 4b. Po zmianie zapisujemy i resetujemy komuter.

13. Znów już po raz ostatni wchodzimy do biosu by tym razem zmienić tryb pracy dysku z ide na ahci, tym razem pod nid dysk SSD powinien już chodzić, zapisujemy i restartujemy.

Zainstalowałem już windows w trybie ide, przy zmianie na ahci komputer zatrzymuje się na oknie ładowania/zawiesza/mam czarny ekran, co robić?

1. Należy znów zmienić w biosie tryb na ide, uruchomić normalnie komputer.

2. Wejść do rejestru wpisując regedit

odnaleźć klucz: "Error Control" i zmienić jego wartość na 0

ścieżka: HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci

odnaleźć klucz: "0" i zmienić jego wartość na 0

HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride

3. Zrestartować komputer i biosie zmienić tryb na ahci, teraz windows powinien już wystartować.

*jeżeli nie zmienisz ustawień w biosie zaraz przed ponownym startem systemu będziesz musiał powtórzyć procedurę.

Wiem, że sporo osób tego szuka, ciężko to znaleźć lub są same tematy w stylu elektrody. Wykop jest świetnie wypozycjonowany, a pewnie wielu osobom pomoże i zaoszczędzi sporo czasu.

Link do kompletnie odblokowanego biosu MSI GX640


#laptop #komputery #informatyka #msi #bios #kombinujzpustulka
  • 1