•  
  j......a

  +51

  2 sierpnia 1944 - 2 dzień Powstania
  środa

  Już w nocy z 1 na 2 sierpnia Hitler wydaje Himmlerowi oraz generałowi Guderianowi, ustny rozkaz zrównania Warszawy z ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców:

  Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.

  Rozkaz ten ostatecznie otwiera drogę armii niemieckiej do zbrodni na ludności Warszawy.

  Do pokoju wpada jakiś mały chłopiec z niemieckiej rodziny, który przyplątał się do SS-manów i nie odstępuje ich na krok. Jego dziecięcy głos rozlega się co jakiś czas. „Achtung! Der lebt noch! O hier, hier, er atmet noch!” Za ruchem jego rączki idą SS-mani, a potem rozlega się seria, której towarzyszy dziecięcy śmiech i klaskanie w ręce.

  - wspomnienia ks. Aleksandra Kisiela

  Przed południem dochodzi do masakry w klasztorze jezuitów na Mokotowie. W Domu Pisarzy przy ul. Rakowickiej 4, ginie z rąk Niemców blisko 40 osób: w tym 8 kapłanów i 8 braci Towarzystwa Jezusowego oraz ponad 20 osób świeckich (8 kobiet i 1 dziecko). Ofiary zostały ograbione z cennych przedmiotów, spędzone do ciasnej sutereny i rozstrzelane z broni maszynowej oraz obrzucone granatami. Rannych dobijano pojedynczymi strzałami przez wiele godzin (kilku nieszczęśnikom udaje się w tym czasie uciec), następnie stos ciał na którym byli jeszcze żywi ludzie podpalono. Zbrodni dokonało SS.
  Opis wydarzeń.
  Fotografia dokumentująca ekshumację ciała ks. Kosibowicza, który zginął w klasztorze (1945): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Kosibowicz.jpg

  W dniu 2.VIII.1944 r., około godz. 16-tej, oddział SS, zdaje się z koszar położonych naprzeciwko więzienia, zajął więzienie. SS-mani zabrali więźniów z [dwóch] oddziałów na dole, gdzie siedzieli więźniowie pod śledztwem. Kazali im kopać doły długości 25-30 m, szerokości 2 m, głębokości 1 m wzdłuż pawilonu X po stronie pralni, [drugi] na placu spacerowym od strony Alei Niepodległości, [trzeci] na placu spacerowym od strony ulicy Kazimierzowskiej. (...) Widziałem, jak w czasie kopania dołu przez więźniów grupa około 12 SS-manów piła wódkę z pełnych butelek litrowych wyjmowanych ze skrzyni. Po wykopaniu dołów widziałem, jak SS-mani kazali stanąć twarzą do dołu grupie około 60 więźniów, którzy doły kopali, i strzelali do nich z ręcznych karabinów maszynowych od tyłu.

  - Antoni Józef Porzygowski, świadek wydarzeń

  Około południa rozpoczyna się masakra w więzieniu na Mokotowie (Rakowicka 37), które na rozkaz Reinera Stahela, miało zostać zlikwidowane. Rozstrzelanych zostaje około 600 osadzonych polskich więźniów oraz polscy strażnicy więzienni. W trakcie rozstrzeliwań doszło do buntu i części osadzonych udało się zbiec (250 osób). Zbrodni dokonało SS.

  SS-mani z koszar przy ul. Rakowieckiej zapuścili się także w ulicę Madalińskiego, gdzie przystąpili do mordowania ludności cywilnej. Rozstrzelano wówczas co najmniej kilkudziesięciu mieszkańców domów pod numerami 18, 20, 19/21, 22, 23 i 25 (w większości mężczyzn). Zamordowano także 6 mieszkańców domu przy ul. Kazimierzowskiej 76 (w tym trzy kobiety i niemowlę). W domu przy ul. Madalińskiego 27 Niemcy zamknęli dziesięciu mężczyzn w małej stolarni, gdzie następnie spalili ich żywcem.

  W Śródmieściu Południowym policjanci i gestapowcy z Alei Szucha przystępują do egzekucji w "dzielnicy policyjnej".
  Kamienice podpalano, niekiedy tylko zezwalając na ewakuację starców, chorych i niepełnosprawnych. Mieszkańców pędzono na al. Szucha, bijąc, rabując i krzycząc. Kobiety i dzieci używano jako żywe tarcze, kroczące przed czołgami, mężczyźni zmuszeni zostali do budowania barykad. Wielu zostało zabitych na miejscu.

  Kilkaset osób zostaje rozstrzelanych w ruinach GISZ oraz w Ogródku Jordanowskim na rogu Alei Ujazdowskich i Bagateli. Ofiary spędzano w grupy 30-100 osób, ograbiano, kazano rozebrać się do naga, a następnie zabijano strzałem w tył głowy. Zwłoki zamordowanych układano w stosy i palono na terenie ogródka. Świadkowie zeznawali, że stosy ciał sięgały czasem do połowy piętra gmachu GISZ, a w okolicy stale było czuć swąd palonych zwłok. W miejscu tym zginęło ostatecznie około 10 000 ludzi, zebrano prochy o wadze ponad 5,5 tony. Ofiary najczęściej pozostały bezimienne.
  Zbrodni dokonało SS, niemiecka policja oraz ukraińscy kolaboranci.

  Podczas walk w rejonie ul. Okopowej na Woli, żołnierze dywizji SS Hermann Göring użyli 50 przywiązanych do drabiny Polaków jako osłony dla nacierających czołgów.

  Mieszkańcy Warszawy wciąż pomagają Powstańcom budować barykady i kopać rowy łącznikowe; na fotografii budowa barykady na jednej z posesji przy ul. 6 Sierpnia (dziś Nowowiejska):
  http://www.1944.pl/img/fototeka/M/MPWIN878.jpg
  http://www.1944.pl/img/fototeka/M/MPWIN887.jpg

  Już 2/3 sierpnia załamało się powstanie na Pradze - ze względu na obecność silnych jednostek niemieckich, niedostatku uzbrojenia, niewypełnieniu celów wojskowych, pułkownik Antoni Żurowski podejmuje decyzję o zaprzestaniu walk. Dzięki temu działaniu uniknięto większych ofiar i zniszczeń po prawej stronie Wisły.

  Zdawałem sobie sprawę, że jestem odpowiedzialny nie tylko za los żołnierzy, ale także ludności cywilnej.
  Więcej informacji o sytuacji na Pradze.

  #rzezwarszawy1944 #powstaniewarszawskie #historia #warszawa

  źródło: fakt.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Z racji tego, że na pewno macie już dość wszystkich wpisów o wykop party robię #rozdajo - jeden z breloków ze zdjęcia do wylosowania dzisiaj do 18 - wysyłka na mnie, tylko patosteamy nie biorą udziału - kij wam (celowo z małej litery #pdk) w oko dzbany.

  Ogarnąłem już miejsce do spania w Poznaniu, w tym tygodniu czeka mnie jeszcze dokończenie ok 200 breloków, gotowy na #wy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cały czas jestem ciekawy jak wielką improwizacją będzie moje stanowisko :>

  Kto jedzie na wykop party? A może jakieś mirki z #wroclaw się pojawią? Bardzo możliwe, że będę mieć 2-3 miejsca w aucie, chociaż dopiero w czwartek będę wiedzieć czy jadą ze mną znajomi czy nie. Jeśli nie pojadą, chętnie kogoś podrzucę z Wrocławia - całe zawodowe życie jeździłem sam, ileż można.

  PS: tak, kiedyś rozwoziłem Wam bułki wędliny itd. xD

  #rozkminkrzaka #dziendobry #rozdajo #tworczoscwlasna #handmade
  pokaż całość

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  .       .   .    .
   .          .      ✦    
    ˚       *   
          .       .
       ✦                ,  

  .       .  ゚  .       .

     ,    .     
           
                     .
       .       .
             
                    ✦
    ,          ,         .    
    .                 ˚  
     ,              .  
        .       .        *
       ✦       
         .         .    .
     .       .      .      

   ˚           ゚   .        .
     

  ,        *          
    
         ˚         ✦    ,   
     ,       .            .
  pokaż całość

  odpowiedzi (27)

 • avatar

  Mireczki poznałam w pracy nowego kolegę. On wie, że jestem zajęta, ale zapytał czy nie możemy wyjść na koleżeńskie piwo. Niebieskiego zapytałam czy mogę z nim iść, w sensie z tym kolega, chcę być fair, ale niebieski nie bardzo chce się zgodzić? Przecież nie szukałam specjalnie znajomości, a warto nie zamykać się tylko i wyłącznie na kontakty, które już mamy #niebieskiepaski jakbyście postąpili #zwiazki pokaż całość

  odpowiedzi (65)