Wpis z mikrobloga

Górskie newsy jak zawsze pod tagiem #gorymalgorzaty

-------------------------------------------------------------------------

Polska jako pierwszy kraj skompletowała kobiecą Koronę Himalajów i Karakorum :)

Oczywiście zbiorczą, gdyż żadnej z Polek nie udało się samodzielnie uzbierać wszystkich szczytów 8000+.

Pierwszą na świecie kobietą, która tego dokonała była Hiszpanka/Baskijka Edurne Pasaban [2010r.]. Edurne będzie gościem honorowym tegorocznych Spotkań z filmem górskim #zakopane

O mało co, a ten tytuł przyznano by Oh Eun-sun, Koreance, która okazała się kłamczuszkiem ;) z bardzo złym stylem na dodatek. Po ogłoszeniu jej Korony Himalajów i Karakorum decyzję cofnięto po zweryfikowaniu jej wejścia na Kangczendżongę.

.

.

.

Spójrzmy zatem na polską kobiecą Koronę Himalajów i Karakorum:

Wanda Rutkiewicz- 7 szczytów

- Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Gasherbrum II, Gasherbrum I, Czo Oju, Annapurna I

Anna Czerwińska- 3 szczyty

- Nanga Parbat, Lhotse, Makalu

Halina Kruger Syrokomska- 1 szczyt

- Gasherbrum II

Anna Okopińska- 1 szczyt

- Gasherbrum II

Krystyna Palmowska- 1 szczyt

- Broad Peak

Ewa Panejko-Pankiewicz- 1 szczyt

- Gasherbrum I

Kinga Baranowska- 3 szczyty

- Dhaulagiri, Manaslu, Kangczendżonga

To, jak były pogrupowane oraz daty w tabelce- za wiki.
Pobierz hellyea - Górskie newsy jak zawsze pod tagiem #gorymalgorzaty

----------------------...
źródło: comment_aq32YrDAyjYnzFpTetP1DlbrwaBHNqJp.jpg
  • 5
@uysy: ale to są zestawienia pierwszych Polek na danym szczycie, a nie wszystkie wejścia polek w ogóle ;) o to Ci chodziło, że nie wymieniłam innych Polek, które też na ośmiotysięczniki powchodziły? Dobrze rozumiem?
Oj tam Oj tam!

Pozginałem kolana troszeczke, zjadłem obiad na grani Karkonoszy (w Odrodzeniu) i zleciałem na autobus do wro :P. Szału nie było, chodzenie jest nudne i gejowe ...a że wspinać się nie moge...to gejuje :D