Wpis z mikrobloga

to co widziałeś pokrywa się z tym co widać na zdjęciu tj. na żywo też tyle gwiazd było widocznych?


@pijanstwo: Na żywo widzisz tyle gwiazd ile normalnie widać po spojrzeniu w niebo w miejscu bez lamp. Cała reszta wychodzi po bardzo długim czasie naświetlania, kilkanaście, kilkadziesiąt minut, a czasem nawet i po kilka godzin jak się da. Pozdrawiam.
@TheMan: Kilka godzin? A jak rozwiązać zatem problem ruchu nieba? Rozumiem, że zrobić sporo zdjęć z metodą 600 a potem je składać w całość - tylko jakim programem? Startrails nakłada warstwy bezpośrednio na siebie, co prawda też świetny efekt, ale nie taki jak na powyższym.
Kilka godzin? A jak rozwiązać zatem problem ruchu nieba? Rozumiem, że zrobić sporo zdjęć z metodą 600 a potem je składać w całość - tylko jakim programem?


@adam__adam: Używa się wtedy takich niebotycznie drogich statywów z silnikiem krokowym, który płynnie koryguje ruchy obrotowe Ziemi.
@Zuchwaly_Pstronk: już najprostsza lustrzanka takie coś wyciągnie. W Polskich warunkach (nie licząc Bieszczad) nie potrzebujesz ultra drogiego sprzętu, żeby uzyskać takie klimaty. Różnicę zobaczysz dopiero tam, gdzie masz bardzo ciemne niebo z dala od tzw. "light pollution", czyli zanieczyszczenia nieba światłem miast. Wtedy mocniejszy aparat rozwija skrzydła.

To zdjęcie uzyskałem za pomocą Canona 5D mark III, ale podobne bym uzyskał na staruszku 400D, który leży gdzieś w szafie. Za dużo światła
@swrsc: byłem ostatnio w Beskidach i mnie brało, bo zapomniałem wziąć statywu.. No właśnie ciekaw byłem czy coś takiego da się wyciągnąć nieopodal miasta i nie mając mega sprzętu. Dziś potestuję na moim 600D :)

@Zuchwaly_Pstronk: spokojnie 600D da radę :)

taki TIP: liczba 600 podzielona przez ogniskową daje Ci maksymalny czas naświetlania gdzie nie ma mocno zauważalnego poruszenia gwiazd od ruchu Ziemi.

Czyli np. 600 / 17mm = 35sec

Najlepszy rezultat (najostrzejsze gwiazdy) uzyskasz na liczbie 450.
@swrsc: a podzielisz sie mniejwiecej co trzeba robic? Bylem na mazurach w tym roku i nie wychodzilo mi nawet w polowie jak Tobie tutaj. 30 sekund zawsze cos da i niby cos bylo widac, ale jak cos takiego mozna zrobic pod Warszawą i to jak mowisz nie posiadajac jakiegos wypasionego aparatu to wiem ze robilem cos źle.