•  

Polska to państwo ustawione pod urzędników i ...emerytów. Tak, emerytów. Młody człowiek jest tutaj na samym dole hierarchii.

1. Praktycznie całe starsze pokolenie posiada mieszkanie własnościowe, nie obciążone hipoteką.

Człowiek młody mieszkanie może kupić jedynie gdy zaciągnie na nie kredyt na 25 lat. A i tak większości młodego pokolenia nawet na zaciągnięcie takiego kredytu nie stać...

2. Obecni emeryci przez zdecydowana większość swojego życia zarabiali mniej niż równowartość $40 miesięcznie. Dzisiaj otrzymują emeryturę w wysokości $620 dolarów (tyle wynosi średnia emerytura w Polsce). Czyli 15x więcej niż zarabiali!

Jest ona fundowana im w całości przez obecnych pracujących -- głównie młodych ludzi.

Jednocześnie sami młodzi ludzie na emeryturę nie maja co liczyć -- z powodów demograficznych ten system upadnie zanim dojdą oni do wieku emerytalnego. To jest akurat pewne, nawet sami politycy to przyznają, demografii nie oszukasz.

Podsumowując, młodzi ludzie w Polsce są największymi frajerami na świecie. Utrzymują emerytów którzy są grupa społeczna posiadająca największy majątek (mieszkania), która sama nic nie odłożyła, a sami nie mogą liczyć na żadne emerytury w przyszłości.

I młodzi ludzie w Polsce nic z tym nie robią! Omamieni przekazem medialnym głosują ciągle na tych samych polityków, którzy zafundowali im taka role.

Gdy pojawia się ktoś kto chociażby lekko podważa system w którym młodzi ludzie przymusowo utrzymują starych jest od razu atakowany jako oszołom, który "nie ma żadnych wyliczeń". To, że starzy ludzie tak robią, nie ma się co dziwić. W końcu obecny system jest w ich interesie. Dziwi jednak to, że często do tych ataków przyłączają się także młodzi ludzie...

W sumie mi nawet was (młodych) nie żal. Skoro sami nic nie robicie żeby to zmienić, to dlaczego ma mi być was żal?

#polska #4konserwy #ekonomia #zus #emerytury #praca #mlodziez #knp #libertarianizm #socjalizm #gownoburza #shitstorm

+: b.......7, Right_mati +56 innych
    •  

@snapwheed: wartość usd przyjąłeś dla średniego obecnego kursu ?

•  

@emasele: Do wyliczenia obecnej emerytury przyjąłem kurs 3.20. Do wyliczenia płacy w PRL posłużyłem się danymi z tego artykułu, wyniki zaokrągliłem nieco w górę, bo wychodzi koło $30: http://nowahistoria.interia.pl/prl/news-za-20-dolarow-miesiecznie-jak-zylismy-w-prl,nId,1065472

+: w.....y
    •  

@snapwheed: Dobre przemyślenia. Choć przykre jest to, że właśnie ci emeryci stoją plecami za rządzącą kastą, ale nie są jednak winni tego, w jakich czasach kształtowały im się światopoglądy.

Dużo młodych (w tym ja) chciałoby zmian bądź chociaż powiewu świeżości w polskiej polityce, jednak to właśnie emeryci mają najwięcej czasu, by w niedzielę pójść do urn.

Szybkie, wygodne głosowanie przez internet to jedyna szansa na mobilizację młodych ;)

•  
      S......r

0

Komentarz usunięty przez autora

•  

Gdyby ludzie w Polsce myśleli, to zgodnie z logiką i teorią gier społeczeństwo powinno podzielić się na dwa przeciwne obozy. Ale nie na obozy PiS vs. PO, czy lewactwo vs. prawactwo.

Tylko na obóz tych, którzy mogą liczyć na emerytury (czyli powiedzmy urodzeni przed 1970 r.) i obóz tych, którzy z powodów demograficznych liczyć na emerytury nie mogą.

Ci pierwsi walczyliby o utrzymanie obecnego systemu, a ci drudzy o jego obalenie. I to dyskusja i walka pomiędzy tymi dwoma obozami powinna dominować w życiu publicznym w Polsce. To wszystko co obserwujemy w mediach to tematy zastępcze.

Obecnie każdy urodzony po 1970 r., kto popiera istniejący system emerytalny, jest po prostu idiotą -- musi na niego płacić, a sam z niego emerytury nie otrzyma.

Co innego starsi -- ich postawę można zrozumieć, bo liczą, że jeszcze uda im się "nachapać" przed upadkiem systemu. Ale młodsi nie mają szans załapać się na profity, a system utrzymywać muszą.

+: m............e
    •  

@snapwheed: większość starszych raczej nie chce się "nachapać" tylko po prostu korzystają ze świadczeń, na które przez całe życie pracowali (w ich mniemaniu tak jest).

Ludzie młodzi, którzy wierzą w emerytury nie są idiotami - są naiwni, wypierają w myślach najczarniejsze scenariusze lub nie rozumieją mechanizmu działania ZUSu.

+: pozmu
    •  
      g.......t

0

@snapwheed:

społeczeństwo powinno podzielić się na dwa przeciwne obozy
      Czyli innych rozwiązań jak walka nie widzisz? Walczyć i najlepiej bohatersko zginąć - to takie polskie:)

Nawet mi Cię nie żal polaczku

•  

@snapwheed: Oczywiście, że jest ustawione pod emerytów, bo:
      1) Emerytów jest więcej niż młodych
      2) Emeryt może głosować, a dzieci 0-18 nie
      Więc ktoś, kto wspiera dzieci od 0-18 dostanie mniej głosów, niż ktoś kto wspiera emerytów

Takie życie, jeśli my czegoś nie zrobimy, to nikt

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Takie zdjęcie babci zrobiłem ostatnio : ). Moja babcia kończy w maju 88 lat, odkąd pamiętam była i jest dla mnie wzorem człowieka, rodzica, babci, a także jej podejście do życia i pracy są dla mnie wzorem, który ciężko będzie dogonić. Kiedy urodziłem się to mój tato był w Niemczech, babcia pomagała mamie przy porodzie i wychowaniu mnie, ojciec i mama wyjechali na 5 miesięcy do rajchu, aby zarobić trochę gorsza, to zostałem z babcią :), z opowieści wiem, że u rodziców byłem niegrzeczny, a u babci aniołek.

Pamiętam każde jej słowa z dzieciństwa, które do mnie powiedziała, pamiętam jak mi robiła na obiad zawsze to co chciałem, pierogi ruskie, lane kluski, dziadową, kluski śląskie, zupy, ciasta, dżemy, kompoty, no wszystko co z jedzenia to najlepsze u babci, syn babci, a mój ojciec dzięki niej został kucharzem, jest teraz szefem kuchni na Bawarii w 5 gwiazdkowej restauracji, a wyjechał bez języka i tylko go broniły umiejętności w gotowaniu, które dostał od babci.

Babcia moja bardzo dużo przeżyła, jak była dzieckiem to wybuchła wojna, nie skończyła szkoły, a dopiero po latach wróciła do nauki, wyjechała z Lubelskiego po wojnie w 1950 do Zachodniopomorskiego i zamieszkała u przyjaciół rodziny, sprzątała, pracowała w polu i gotowała, a za to dostała dach nad głową. Później poznała dziadka i urodziła 6 dzieci, dwoje zmarło 4 dni po porodzie, do dziś nie lubi chodzić na pomnik do nich. Pracowała jako księgowa, założyła sad jabłoni i sprzedawała je razem z dziadkiem, a do tego wychowała na ludzi 4 dzieci i 13 wnuków oraz 7 prawnuków :).

W 2010 zmarła jej córka, a moja ciocia, była wspaniałą kobietą, ale rak ją zabił. Babcia nią opiekowała się przez 8 lat, po śmierci załamała się, ale nie poddała się, 3 miesiące temu dowiedzieliśmy się, że druga córka jest chora na raka, już widzę po niej jak cierpi, jest mi cholernie przykro, że nie mogę jej tego bólu zabrać.

W 2015 zmarła moja mama przez raka, ta sama historia co u cioci, kiedyś rozpisałem się na ten temat, ale już nie będę wracać do tego, bo to przeszłość.

W 2015-17 cholernie dużo piłem, miałem tak mocną #depresje że bez psychotropów i wsparcia babci byłbym już dawno na tamtym świecie, babcia mi prała ubrania, gotowała i sprzątała dom, gdy ja nie mogłem wstać z łóżka i jedynie o czym myślałem to wziąć sznur i powiesić się.

W 2018 poznałem moja kochaną dziewczynę, przez wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°) @MirekSzukaZony , ona odpisała na moje ogłoszenie, pojechałem do niej i już nie wyjechałem, w maju mija nam rok jak jesteśmy razem, babcia bardzo była szczęśliwa i jest wdzięczna mojej kobiecie, że wyciągnęła mnie z depresji i pokazała barwy świata, za co jej będę wdzięczny do końca życia.

Teraz ja dbam o babcię, rzuciłem pracę <jej powiedziałem, że mam>, aby z nią spędzić jak najdłużej czasu i dać jej wsparcie tak jak ona mi :), kocham ją nad życie i nawet jak nadejdzie kiedyś dzień śmierci jej to ona nie umrze, bo będzie żyła zawsze w mojej pamięci, pamięci moich dzieci i wnuków. Będę opowiadał o niej i opowiadał, a córka dostanie imię po niej.

I tak zmierzając do końca, mirki i mirabelki, puenta jest taka, aby nigdy nie poddawać się, bo życia ma sens.
    #fotografia #gruparatowaniapoziomu
    pokaż całość

odpowiedzi (39)

Deanerys: Sam, zabiłam tobie ojca i brata
    Sam Tarly: O to ja ci zabije karierę królowej i powiem Jonowi że jest królem z lepszym prawem do tronu niz ty
    Dany:
    #got #graotron #humorobrazkowy

odpowiedzi (13)

Pochwale się... jakiś czas temu otwarłem hotel dla kotów xD i wiecie co? Wszyscy się ze mnie śmiali i mówili że jestem idiotą, teraz ja się smieję bo i hajs się zgadza i wesoło jest jak co chwila inny kitku na biurku śpi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
    Aktualnie goszczę takich dwóch ogoniastych.
    #pokazkota #chwalesie #kitku

odpowiedzi (28)