•  
  v.....n

  +14

  1171 - 1 = 1170

  Steven Seidman „Społeczne tworzenie seksualności”

  Pierwsze polskie wydanie pracy Seidmana wydaje się pozycją obowiązkową dla żądnych wiedzy, w zakresie wprowadzającym, z zakresu gender, seksualności i polityki queer. Książka porusza wiele zagadnień: od historii seksualności i jej teorii, przez heteronormatywność, obowiązkowy heteroseksualizm i przykłady tożsamości nienormatywnych do refleksji nad reprezentacją LGBTQ w kulturze i społecznościach amerykańskich a ostatecznie nad możliwościami wyzwolenia, asymilacji i celowości zmian dyskursu o seksualności.

  Ze względu na objętość, 230 str., książka pozostawia poczucie niedosytu na wielu płaszczyznach, np. autor zasygnalizował dość wyraźnie, w trakcie opisu tożsamości seksualnych, zjawisko pomijania m.in. biseksualistów w dyskursach nie- i normatywnych, a niestety przez resztę wywodu kwestia tożsamości niebinarnych zostaje niedomknięta, a na pewno nie tak wyeksplorowana jak homoseksualna. Kwestie dotyczące polityki i emancypacji są pisane z perspektywy amerykańskiej i, przynajmniej takie wrażenie odniosłem, nie przenoszą się bezpośrednio na warunki europejskiej a tym bardziej polskie.

  Do mocnych stron można zaliczyć brak przeintelektualizowania, jasność i zwięzłość wywodu oraz bibliografię. Co do ostatniej to właśnie ona stanowi moim zdaniem największą wartość książki. Niektóre z podrozdziałów są wyjątkowo krótkie, ale w przypisach znajduje się wtedy co najmniej jedna pozycja rekomendowana w danym temacie.
  #bookmeter #socjologia #gender #queer

  źródło: ksiegarnia.pwn.pl

  Gorące dyskusje ostatnie 12h