Wpis z mikrobloga

Szwedzkie wina.
Obecnie naturalną północną granicą występowania dzikiej winorośli właściwej (Vitis vinifera) są południowe Niemcy, ale np. w czasach wikingów, gdy klimat był cieplejszy, winorośl występowała także bardziej na północ- w Polsce oraz w południowej Szwecji.
Dzisiaj, pomimo położenia poza naturalnym zasięgiem winorośli, można uprawiać ją w Szwecji czy Polsce.
Dzisiaj w Szwecji powstaje coraz więcej winnic, jak ta na zdjęciu. Głównym rejonem z winnicami jest najbardziej zaludniona część Szwecji, południowa Szwecja, a szczególnie rolnicza Skania oraz okolice Gothenburga. To rejony z łagodnymi zimami, wiele terenów Skanii ma średnią temperaturę wyższą niż średnia w Polsce.
Szwedzkie wina są niezłe, ale dość kwaśne, aczkolwiek, niektóre nie są tak kwaśne. Warto spróbować, można kupić je np. na Nordic Vineyards: https://nordicvineyards.com/

#szwecja #skandynawia #wino #ciekawostki #europa #rolnictwo #swiat
nowyjesttu - Szwedzkie wina.
Obecnie naturalną północną granicą występowania dzikiej ...

źródło: Vingard_Skepparp_4MP_1280x

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • 0
@Karton_ze_szklem: były ocieplenia i ochłodzenia klimatu. Np. ok. 13 tys. lat temu był wieczny lód na terenie północnej Polski i większości Skandynawii. W czasie epoki wikingów (ok. 1000 roku) było ocieplenie klimatu i temperatury były wyższe niż teraz. Później, ok. 16-17 wieku, było znowu ochłodzenie- zamarzł Bałtyk. Teraz jak widać ocieplenie znowu.
  • Odpowiedz