•  

  Nie żebym się czepiał ale chyba nawet nie wiesz co wrzucasz - Kursk a nie Kurs!

 •  

  Nie ma kasy która by mnie skusiła do pływania na czymś takim. Dla mnie optimum i max wody to pojemność wanny. Powiedzmy że w większej ilości odczuwam pewien dyskomfort psychiczny.

 •  

  Uwielbiam ludzi którzy składają parę pierwszych liter, a potem dorabiają do nich "teorię". Dobrze że nie wyszło: okręt atomowy Tusk
  Wykop dobry, ale taki błąd w tytule to lekka żena

 •  

  Dzięki za wykop, świetnie fotki -- o dziwo wcześniej ich nie widziałem, mimo że trochę się interesuję okrętami podwodnymi.

  Kilka wyjaśnień/uwag, dla zainteresowanych:

  Gabaryty
  Kursk to faktycznie ogromny okręt. Należał do klasy Oscar-II, trzeciej co do wielkości ze wszystkich okrętów podwodnych. Jest mniejszy jedynie od amerykańskich Ohio i rosyjskich Typhoonów, okrętów będących nosicielami rakietowych pocisków balistycznych (SSBN). Kursk waży ponad 18.000 ton, co czyni go prawie 3x większym od obu fregat rakietowych naszej MW razem wziętych (a są to spore okręty nawodne). Ma ponad 150 metrów długości i 18 szerokości. Ta szerokość jest bardzo duża i takie proporcje są niespotykane w okrętach podwodnych (wspomniany Ohio ma tylko trochę ponad 12m szerokości) -- skąd się biorą? Patrz punkt następny.

  Uzbrojenie
  Okręty klasy Oscar-II, takie jak Kursk, mają na wyposażeniu 6 wyrzutni torpedowych. Mogą z nich odpalać m.in. supernowoczesne torpedy Shkval (Szkwał). Shkval to jedyna w swoim rodzaju torpeda z napędem superkawitacyjnym. Normalne, szybkie torpedy osiągają prędkość rzędu 55-65 węzłów, Shkval wyciąga 200 (!). To grubo ponad 300 km/h w wodzie. O ile mi wiadomo, na tę chwilę jedynie Rosja dysponuje ukończonymi torpedami superkawitacyjnymi, pozostałe państwa mają co najwyżej prototypy.

  To nie torpedy są jednak głównym uzbrojeniem Kurska i siostrzanych okrętów. Oscary-II zostały zbudowane w celu eliminacji amerykańskich lotniskowcowych grup uderzeniowych. Ich głównym uzbrojeniem są więc 24 rakietowe pociski manewrujące Granit (w kodzie NATO SS-N-19). Silosy tych rakiet widać doskonale na zdjęciu : http://englishrussia.com/images/kursk_submarine/4.jpg. Są umieszczone wzdłuż burt i mają tu kolor czerwony (rakiety są odpalane ku górze).

  Ewakuacja załogi
  Tak, ratowanie załogi okrętu podwodnego to bardzo trudna sprawa. Na dużej głębokości (kilkuset metrów) nie można po prostu otworzyć śluzy i wypłynąć na powierzchnię, choć okręty pływające na płytszych wodach bywają wyposażone w ewakuacyjne śluzy i zestawy odpowiednich skafandrów.

  Istnieją jednak rozwiązania odpowiednie nawet dla dużych głębokości. Bardzo dobrym zdaje się być kapsuła ewakuacyjna. Brak jest rzetelnych danych na ten temat, ale wiele świadczy o tym, że okręty klasy Oscar-II są w nią wyposażone. Niektórzy twierdzą, że może być ona umieszczona w górnej części kiosku (wystającej konstrukcji na grzbiecie okrętu).

  Nie zawsze jednak można użyć tego systemu. Pamiętajmy, że w przypadku Kurska przeżyły tylko osoby z rufowych przedziałów, pozostałe przedziały były zalane. Ci, co przeżyli, nie byli w stanie dotrzeć do kapsuły.

  •  

   Trochę nielogicznie to napisałeś bo z fragmentu o ewakuacji wynikałoby że ktoś przeżył tę katastrofę. Od samego wybuchu nie zginęła cała załoga. Ci co ocalali nie wiadomo jak długo jeszcze żyli. Reszta informacji o tej tragedii jest w internecie i naprawdę są to ciekawe informacje. Pamiętam bardzo dobrze te wakacje kiedy zatonął Kursk. Norwegowie mogli wyciągnąć okręt ale Ruscy obawiali się przejęcia przez nich technologii którą był naszpikowany Kursk. Pamiętam kuriozalne "informacje" według których ocalali marynarze wystukiwali morsa kubkiem o kadłub "Nie przyjmujcie pomocy od zachodu". Ktoś wtedy powiedział że pewnie na zmianę wystukiwali ten komunikat z "Towarzysz Stalin wiecznie żywy". No ale tak naprawdę była to potworna tragedia większość z tych chłopaków miało po 19 - 22 lata. Na dodatek bez światła, 100 metrów pod powierzchnią lodowatego Morza Barentsa.

  •  

   @Wiatro:
   No faktycznie. Powinienem był napisać "ci, co przeżyli eksplozję" -- bo oczywiście po kilku dniach nawet oni ponieśli śmierć we wnętrzu kadłuba Kurska, z braku tlenu.

   Co do tego, o czym pisałeś: o ile wiem, Norwegowie ani nikt z Zachodu nie planował wyciągnięcia okrętu w ramach akcji ratunkowej. Nie sądzę, by takie coś dało się zrobić w wystarczająco krótkim czasie. Oferowano jednak pomoc przy użyciu ratunkowych, miniaturowych okrętów podwodnych, m.in. DSRV (Deep Submergence Rescue Vehicle). Faktycznie jednak Rosjanie z początku odmawiali, korzystając jedynie ze swojego sprzętu, który nie był w najlepszej kondycji, delikatnie mówiąc.

 •  

  Piorunująca skala zniszczenia... Nie zdawałem sobie sprawy jak ogromne potrafią być łodzie podwodne.

 •  

  mnie zawsze zastanawiało jak to jest że nie opracowano/wdrożono skutecznych systemów ewakuacji.

 •  

  Raj złomiarza. A tak na serio - czy mi się wydaje, czy po prostu brakuje na oko połowy okrętu?

 •  

  ni prwd rbi wraż

  (sorry za literówki)

 •  

  Trochę szpachli i będzie wyglądać jak nowy!

 •  

  @ ulbrek A gdzie napisałem,że to prawda?Teoria spiskowa i tyle.Użyłem trybu przypuszcząjacego a do czytelnika należy ocena.

 •  

  Wyciągnęli tylko część z pociskami balistycznymi, reszta to już bezużyteczny złom i kilka dziesiąt kg materiałów wybuchowych. Niestety kolejny okręt zatonął i niestety obydwa projekty pochodzą z 70 lat. Jak większość rosyjskiego sprzętu który z roku na roku jest bezskutecznie modernizowany. Na przełomie lat 80-90 wprowadzono nowy typ okrętu atomowego zwanego Typhoon, z czego jeden jest na chodzie, reszta jest nadal w stoczniach (razem 7, jeśli się mylą to poprawcie) i są uważane za najnowocześniejsze okręty podwodne na świecie. Amerykańce mają nie lepsze, tylko serwisowanie amerykańskie wyprzedza lata świetlne serwis rosyjski.

 •  

  Do tej pory sądziłem, że na okrętach podwodnych chodzi się wpozycji pochylonej, ciasnymi korytarzami. A na zdjęciach widać, że to jest potężne. Mimo to bałbym się w czymś takim pływać.

 •  

  Niektóre komentarze tutaj są lepsze niż teksty na kretynie czy bashu :).

 •  

  No i gdzie ten Kurski? Ja tam widze tylko jakis wrak...

  •  

   Może mam kiepskie poczucie humoru, ale jakoś nigdy mnie specjalnie nie bawiły te wciskane na siłę pseudopolityczne komentarze rodem z onetu...

 •  

  całkowicie się zgadzam z przed mówcą.. asf fasg gew gfs

 •  

  Znowu było bum na rosyjskim okręcie. Dwadzieścia osób zginęło a 22 zostały ranne na okręcie podwodnym "Nerpa" z napędem atomowym. Rosyjskie władze wojskowe mgliście informują, że powodem była awaria systemu przeciwpożarowego.

 •  

  Kiedyś był projekt zamontowania kapsuł do kadłuba o dużej wyporności, w chwili odłączenia zostałyby wypchane na powierzchnię. Jednak należy pamiętać, że wprowadzenie jakiegokolwiek systemu ewakuacji całej załogi atomowego okrętu podwodnego jest niemożliwe i pewnie dlatego porzucono takie pomysły.

 •  

  fajny dtatek tylko szkoda ze do użytku juz sie za abrdzo nie nadaje ;s

 •  

  fajnie zalali rakety pianka techniczna aby pewnie bylo widac czy ktos nie chcial wymontowac tajnej elektroniki.

 •  

  Istnieje oczywiście teoria spiskowa która mówi,że okręt zatonął trafiony amerykańską torpedą wystrzeloną z okrętu podwodnego.O prawdziwości tej tezy ma świadczyć dziura w kadłubie po lewej stronie patrząc od dziobu,której nie widać na tych zdjęciach a widać tu http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/KURSK/kazouille_1105145210_torpille3.jpg
  i tu
  http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/KURSK/kazouille_1105145222_torpille4.jpg
  Ponoć charakterystyczna dla miejsca uderzenia przez torpedę,która eksploduje wewnątrz.

  •  

   Cytat z Wikipedii:
   Francuski filmowiec Jean-Michel Carré w swoim filmie dokumentalnym "Koursk: un sous-marin en eaux troubles" pokazanym 7 stycznia 2005 roku na kanale France 2 (ostatnia emisja telewizyjna w języku polskim: Planete 20 sierpnia 2005) zasugerował, że "Kursk" zatonął w wyniku kolizji z amerykańskim okrętem podwodnym lub został trafiony torpedą wystrzeloną z amerykańskiej łodzi podwodnej. Niedługo po wypadku Kurska Amerykanie zredukowali zadłużenie Rosji względem USA

  •  

   Nie porwali cie przypadkiem obcy? A może znasz zabójcę Kennedyego?

  •  

   można gdzieś o niej coś więcej po polsku poczytać ?

  •  

   Ewidentnie widać że dostali torpedą na tych zdjęciach.

Dodany przez:

avatar szukaj_znajdziesz dołączył
427 wykopali 14 zakopali 35.6 tys. wyświetleń