•  

  pokaż komentarz

  czyżby wojsko amerykańskie miało stacjonować w Iraku jeszcze jakieś 100+ lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy ustabilizuje się demokracja, amerykanie wyjadą. Oczywiście przy demokracji muszą być amerykańscy demokraci, a więc gdy wyjadą to się zdestabilizuje, więc po co wyjeżdżać?

  •  

   pokaż komentarz

   Żeby nastała amerykańska demokracja w Iraku musieliby się najpierw skończyć Irakijczycy ;] . To zwykła zależność ekonomiczna - dopóki wywożą stamtąd więcej niż kosztuje utrzymanie kontyngentu wojskowego dopóty nie mają powodu, żeby się stamtąd wynosić.

 •  

  pokaż komentarz

  Ropy nigdy nie zabraknie, co najwyżej stanie się tak droga, że nie będzie opłacalne jej powszechne użycie. A kto wie, czy nagle w Wenezueli nie znajdą się latynoscy terroryści chcący napaść na Wujka Sama?

  •  

   pokaż komentarz

   nieprawda, przez 42 lata zdązą znaleźć jeszcze pięc razy tyle ropy z tymże....czy bedzie ona jeszcze wtedy komukolwiek potrzebna?

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie - tak samo jest na rynku diamentów - jest ich baaardzo dużo, dlatego są skupowane a najwięksi dostawcy współpracują ze sobą takl aby zachować odpowiednio wysokie ceny
   tak samo jest z ropą, nawet jeśli jej zabraknie to są plany przeróbki węgla (http://egie.pl/konwersatorium/technologie-energetyczne/samochod-na-wegiel) czy tzw. biopaliwa

   może ktoś wie jak wygląda sprawa z silnikami magnetycznymi - które więcej energii oddają niż pobierają według filmików na youtube... czyżby to wszystko były bzdury?

   mam nieodparte wrażenie, że jeśli ktoś opracuje technologie taniego i równie mocnego napędu jak obecne, to raczej nie przebije się na rynek - stoją za tym mld dolarów, interesy wielu państw na świecie, więc raczej będą pilnowali aby nikt im nie zamieszał i np. nie zaczął sprzedawać na allegro "przeróbki silnika" z tytułem aukcji "od teraz jeździj za darmo":>

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Jog
   nie wiem o jakich silnikach mówisz, ale na chłopski rozum żadne silniki nie mogą więcej energii oddawać niż pobierać gdyż łamałyby podstawowe prawo fizyki o zachowaniu energii i masy . W przyrodzie nic nie ginie i nic się znikąd nie bierze. Te silniki to jakaś podpucha.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jog raczej będą pilnowali aby nikt im nie zamieszał i np. nie zaczął sprzedawać na allegro "przeróbki silnika" z tytułem aukcji "od teraz jeździj za darmo":>

   takie silniki już się montuje... 3zł za 100km na silniku elektrycznym, to jest 'jeżdżenie za darmo'.
   teraz tylko zwiększenie pojemności baterii w ciągu paru najbliższych lat i już zapasy ropy będą bezpieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @exist: tak, ale póki co wciąż energię elektryczną otrzymuje się głównie z kopalin. Jeśli to się zmieni (elektrownie atomowe bądź różnorakie 'ekologiczne') to owszem, masz rację.

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt oczywiście nie wspomniał, że przy obecnych możliwościach możemy wydobywać +/- 40% ropy ze złóż. Co oznacza, że wystarczy nieco pogłówkować i pyk nasze rezerwy ropy skaczą o ponad 100%.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę za wcześnie się ucieszyliście. Sam fakt ile jest zasobów i na ile lat starczą nie zmienia tego, ze czeka nas niewyobrażalny kryzys naftowy w ciągu najbliższych 10 lat w związku z problemem peakoil (szczytu produkcji ropy)...

   Ciekawostka: nawet z wyliczeń opartych na tym obrazku, wynika, że przy obecnym średnim dziennym zużyciu ropy równym 85 mln baryłek / dzień, ropy starczy tylko na 40 lat...

   Total oil reserves (całkowite rezerwy ropy) =
   754000 + 142200 + 125600 + 123200 + 70900 + 42000 tysięcy milionów baryłek =
   1258100 tysięcy milionów baryłek

   1258100 / 85 (dzienne zużycie) = 14801 dni / 365 = 40 lat i 201 dni.

   Ale to jest nic, bo jeżeli ropy starczy nawet na 40 lat, to już za 15 lat stanie się tak droga, że kryzys naftowy jest nieunikniony.

   Polecam zapoznanie się z tematyką peakoil.
   http://www.peakoil.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @TheBlackMan: Peak Oil. mówi m.in. o trudnościach z wydobyciem ropy kiedy złoże jest już w pewnym stopniu wyeksploatowane, nie znaczy to że za 5/10/15 lat technika nie ułatwi wydobycia tej ropy, przez co złoża będą mogły być bardziej wydojone. O tym właśnie pisał robertvu.

 •  

  pokaż komentarz

  grenlandia zatonęła D:

 •  

  pokaż komentarz

  a yy w Rosji to nie ma ropy ?? albo u nas?
  no bo raczej jest i nie tylko tam
  ropy zabraknie aha jasne tego co sie da sprzedać nigdy nie zabraknie
  zresztą po co nam ropa skoro z co2 będziemy mieć paliwko :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio w Brazylii odkryto olbrzymie złoża ropy które ustawią ten kraj na lata:

  http://biznes.onet.pl/gigantyczne-zloza-ropy-naftowej-to-dar-od-boga-to-,18493,3033352,3030583,57,1,news-detal

  tylko pozazdrościć

 •  

  pokaż komentarz

  Zakopuję, mapa stara i nie uwzględnia ostatnio odkrytych złóż ropy w Brazylii.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyżby szykowała się jakaś inwazja na Wenezuelę ? Niedługo USA zabraknie wież które mogą sobie wysadzić za ropę...

 •  

  pokaż komentarz

  1. Nowe złoża ropy ciągle się znajduje,
  2. Substancje ropopochodne można syntetyzować,
  3. Niektóre z nich można wydobywać zupełnie niezależnie od złóż samej ropy,
  4. Gazu ziemnego nie zabraknie właściwie nigdy, a stosunkowo łatwo przerobić np. samochód na gaz.

  Wnioski: ropy nie zabraknie, tylko zdrożeje. Spadnie jej zużycie na korzyść metanu, jako bardziej opłacalnego i, co najważniejsze, dostępnego paliwa. W wielu krajach pozyskuje się go z odchodów i wysypisk - a jak wiadomo, śmieci zawsze jest mnóstwo :)

  •  

   pokaż komentarz

   5. Nie wiemy skąd się bierze ropa naftowa. Znajdujemy dowody zarówno na potwierdzenie teorii o pochodzeniu organicznym jak i mineralnym (teoria Łomonosowa)...

  •  

   pokaż komentarz

   Do tego jeszcze na jakimś księżycu znaleziono ropę, więc jeżeli odkryjemy tani sposób, by je przetransportować, to ropy też nie zabraknie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet minimalny koszt (bardzo teoretyczny) wyniesienia statku w kosmos (skrótowym skrótem mgh) jest większy od korzyści z ropy, którą mógłby przytransportować. Z kosmosu będziemy ściągać surowce o większym nagromadzeniu energii/kilogram. Uran, wodór? Może?

   ad 1. Znajduje się, ale to krople w morzu potrzeb
   ad 2. Da się, ale taka ropa jest droższa (pomimo tego, co twierdzą na prawda2 ;)). No chyba, że wierzymy w perpetuum mobile.
   ad 3. jakie substancje ropopochodne masz na myśli? plastik?
   ad 4. Bzdura. Gaz występuje na ogół razem z ropą i tak samo jak ropa, jest "wyczerpujący", tyle że później. Dlaczego? Bo ma mniejsze stężenie J/kg, przez co jest mniej opłacalny i zostawiany na koniec.

  •  

   pokaż komentarz

   Na Księżycu jest dużo prawie nieistniejącego na Ziemi helu-3, ale to paliwo przyszłości. Ledwo opłacalne do kosmicznej eksploatacji są też rzadkie metale typu osm, iryd (tego powinno być dużo w kosmosie :) ) itp., a ich wydobycie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia kosztu lotów kosmicznych.

   ad ad 1. Dlatego nie twierdzę, że ropa jest niewyczerpywalna - ale 40 lat to pomyłka.
   ad ad 2. Nie zaprzeczam :)
   ad ad 3. Wiele z nich, choćby różne oleje i asfalt.
   ad ad 4. "Gaz występuje na ogół razem z ropą" ALE nie tylko. Wytwarzają go też gnijące odpadki, można go syntetyzować z wody i CO₂ w niedostępnych lokalizacjach (można wykorzystać np. energię słoneczną) itp., itd. - w każdym razie jest go o wiele więcej.

   "przez co jest mniej opłacalny i zostawiany na koniec." - jego obecność zmniejsza koszt wydobycia ropy, dlatego się go zostawia na koniec :)

   EDIT:
   Zacytuję, co o helu piszą na Wiki:
   Hipotetycznie izotop ³He może zostać wykorzystany w kontrolowanej reakcji termojądrowej z deuterem do uzyskiwania energii bez powstawania niepożądanych odpadów promieniotwórczych. Na Ziemi ³He występuje jedynie śladowo, natomiast znaczne ilości tego izotopu występować mogą w gruncie księżycowym, w związku z czym rozważane są projekty jego wydobycia i transportu z Księżyca na Ziemię.

 •  

  pokaż komentarz

  Lepiej żeby w Rosji ropy nie zabrakło, bo wtedy głodny ruski niedźwiedź rzuci się na Europę i ją zeżre. Bo misie muszą dużo jeść w końcu są ciężkie, mają sadełko a Polacy są bardzo pożywni.

 •  

  pokaż komentarz

  wniosek z tego taki ze napewno wojny nie bedzie w "Asia/Pacific"
  tam najbaezpieczniej

 •  

  pokaż komentarz

  Słaba ta grafika, nie można jej traktować poważnie. Bez długiego rozwodzenia się - w tych swoich 'wyliczeniach' uwzględnili zapewne tylko znane złoża ropy, cały czas w różnym tempie odkrywane są nowe, a wzrastająca cena ropy i obniżenie kosztu technologii pozowli wiercić na znacznych głebokościach na dnach oceanów, a przyciśnięta opinia światowa zgodzi się i na wiercenia na Arktyce.

 •  

  pokaż komentarz

  Na szczęście Japonia nie ma rezerw ropy więc rozwój alternatywnych źródeł energii nie jest zagrożony. Takie koncerny jak Honda czy Toyota poważnie pracują nad elektrycznie napędzanymi pojazdami, czy choćby systemami odzyskiwania energii z hamowania, podczas gdy np. Niemieckie BMW rozwija samochody z napędem wodorowym. Może i arabskim szejkom jest to nie w smak, ale aż takich długich rąk nie mają aby zatrzymać postęp.

 •  

  pokaż komentarz

  Najlepsze jest to, że Ameryka Północna najwięcej owej ropy zużywa a w ogóle nie ma złóż :). Ale co tam.

 •  

  pokaż komentarz

  Co znaczy, że Kuwejt ma ropę na 100 lat? 100 lat dla kogo - dla siebie, czy świata?
  A ropa z Iraku - też jest na te same 100 lat dla świata, czy na kolejne 100 lat?
  Jak się to liczy? Mam zsumować te lata?
  Humanista robił tę mapę...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   To ty nic nie rozumiesz.
   Czy ropa z Kuwejtu starczy na 100 lat tylko dla Kuwejtu czy całego świata?
   Jeśli dla Kuwejtu, to zasoby światowej ropy skończą się wtedy, kiedy skończy się ropa w Kuwejcie. Absurd.
   Jeśli dla całego świata, to te wszystkie lata należy do siebie dodać i wyjdzie tysiąc z okładem. Też chyba absurd.
   Więc jak to jest?

  •  

   pokaż komentarz

   Ja pierdziele, czytanie ze zrozumieniem.

   Przez 100 lat w Kuwejcie jeszcze będzie wydobywana ropa. Czaisz? W-Y-D-O-B-Y-W-A-N-A przy obecnym tempie wydobycia tam, starczy jej jeszcze na 100 lat. Starczy nie dla kogoś, ale starczy do wydobycia. A po 100 latach już zostanie wydobyta cała, jeśli nie znajdą tam nowych złóż.

  •  

   pokaż komentarz

   Oboje nie rozumiecie. Mapka pokazuje na jak długo dany kraj będzie mógł jeszcze wydobywać ropę przy utrzymaniu bieżącej liczby wydobywanych dziennie baryłek. Ale te liczby nic nie mówią o tym na ile nam jej starczy, dlatego że kraj może mieć ropy na 100+, ale ta ilość wystarczy na zaspokojenie zaledwie ułamka procenta populacji ludzi.

   A odnośnie samego wydobycia też jest nie precyzyjna, bo nie uwzględnia (lub nie zostało to zaznaczone) ciągłego wzrostu wydobycia. Przyrost ludzi na świecie jak i wydobycie zasobów stale rośnie i ten wzrost jest bliższy krzywej geometrycznej niż funkcji liniowej. Utrzymanie obecnego wydobycia niedługo doprowadzi o niedoboru ropy na świecie, więc moim zdaniem żaden kraj nie nie ma takich zasobów jak podane na mapce (nie uwzględniam możliwości odkrycia nowych złóż).

   Poza tym istnieje zjawisko takie jak Peak Oil gdzie wydobycie ropy od pewnego poziomu opróżnienia złoża staje się bardzo trudne i drogie, a później wręcz niemożliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   A teraz przeczytajcie swoje wypowiedzi. Wszyscy napisaliście to samo, ale wszyscy przy okazji obrzuciliście się błotem.
   Gratuluję poziomu i rzeczowości dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   jasne, że humanista..
   na takiej mapie, kraj wydobywający litr ropy dziennie a mający 100 litrów ropy będzie pokazany jako mający ropę na 100 lat..
   imho tam powinna być tylko ilość ropy (reserve) dla każdego kraju + ewentualnie zapotrzebowanie kraju/świata na ropę, bo z tej mapki nic się nie da odczytać

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  widac dlaczego USA zaatakowaly Irak, widac dlaczego USA nie lubia Wenezueli

  a swoja droga wiecie ze obecny rzad w Polsce planuje sprzedwac zloza naturalne? :/

  •  

   pokaż komentarz

   Atak USA na Irak spowodował to, że Irak został wyłączony z rynku, co podniosło ceny ropy w kilka miesięcy z około 20$ do 70+$. Największym eksporterem ropy jest Rosja. Także jeśli Amerykanie zrobili komuś prezent tą wojną - to są to Rosjanie.

   A polski rząd co ma niby z tymi złożami robić? Od tego są one, od tego one są ;)

 •  

  pokaż komentarz

  To kiedy USA odwiedzą Iran? :)

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy dopóki będą spełnione dwa główne warunki, a właściwie to nawet jeden. Przede wszystkim Iran nie może rozliczać ropy w innej walucie niż dolar (np. otwarcie Irańskiej giełdy naftowej mająca rozliczać ropę w Euro - odsuwana w czasie, dla przykładu Saddam, wkrótce przed inwazją zapowiadał przejście rozliczenia irackiej ropy na Euro - daje do myślenia nie?). Poza tym Iran jest dużo silniejszym państwem niż Irak, ich armia jest stale unowocześniana i pokaźna liczebnie z uwagi na to, że jest to główna inwestycja w tym kraju, coś na kształt Korei Płn., Pakistanu. Dla przykładu już teraz produkowane są tam myśliwce czwartej generacji, najnowocześniejsze torpedy na świecie, czołgi o standardzie naszego PT-91 i wiele innych, więc w odróżnieniu od Iraku, USA musiałaby liczyć się ze stratami. Tak czy inaczej pozwolili by sobie na to gdyby rozliczenie ropy przeszły by na Euro bądź też nastąpiło by embargo na eksport ropy do innych krajów ze strony Iranu, zwłaszcza ta pierwsza rzecz byłaby śmiertelnym ciosem dla USA, więc sobie by na to nie pozwolili z uwagi na to, że prymat dolara jest motorem napędowym dla amerykańskiej gospodarki.

  •  

   pokaż komentarz

   Wbrew pozorom, USA nie miałoby problemu z regularną (nawet silną) armią, tylko - podobnie jak w np. Afganistanie - z partyzantką.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  A co autor tego rysunku powiedziałby na to, że cały czas odkrywane są nowe złoża? Że co rusz startuje nowy projekt ich eksploatacji. A co z Arktyką, która, zgodnie z tym co mówią geolodzy, jest jednym wielkim złożem ropy naftowej?

  •  

   pokaż komentarz

   ...trudno dostępnej ropy. Poza tym, odkrywanie nowych złóż jest coraz to bardziej rzadkie. Takie odkrycie pokroju tego w Brazylii odbyło się ostatni raz 30 lat temu, kiedy to wcześniej takie odkrycia nie były niczym nowym.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziś trudno dostępnej, a za 30 lat łatwo. Technika idzie do przodu w zastraszającym tempie, tak samo badania.
   I nie jest prawdą, że takie odkrycia są rzadkie. Zdarzają się co rusz, nawet w Polsce. Wiadomo - skala mikro, ale dla Polski to może być zbawienie.
   A o odkryciach na Bliskim Wschodzie o których nie mamy pojęcia już nie wspomnę.
   Dlatego - nie panikowałbym.
   Wojna będzie, ale o Arktykę.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie geolodzy tak twierdzą tylko media. Arktyczne złoża szaczuje się na 10%-14% obecnie znanych złóż.

   Koszt wydobycia podmorskiej ropy pewnie rzeczywiście potanieje, ale nigdy nie będzie tańszy od "podziemnej" z prostego powodu, że zamiast przekopywać się przez ziemię, tam trzeba się przekopać przez ziemię i 2000-4000 metry wody.

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś się przejmuje tymi 42 laty ? Bo ja nie bardzo. Przecież jest tyle alternatyw, jak choćby wodór, czy nawet gnojówka(bio)-diesel.

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś się przejmuje tymi 42 laty ? Bo ja nie bardzo. Przecież jest tyle alternatyw, jak choćby wodór, czy nawet gnojówka(bio)-diesel.

 •  

  pokaż komentarz

  Ameryko zniszcz tych terrorystow z bliskiego wschodu. prosze!

Dodany przez:

avatar kaszpirofsky dołączył
331 wykopali 18 zakopali 7.1 tys. wyświetleń