Wpis z mikrobloga

Natchniony znaleziskiem o grach planszowych popatrzyłem sobie jakie gry można kupić. I ok, niektóre gry może są fajne, ale jak widzę że kilkadziesiąt zwykłych kart potrafi kosztować po 80-100zł, a te z planszą jeszcze więcej, to myślę że to jest jednak lekka przesada. Pozostanę więc chyba przy zwykłych kartach ;)

#gryplanszowe
  • 33
@DwaKolory: raz na ruski rok robia dodruki :P, jak ktos zna ksiazki prachetta to swiat dysku jest bardzo dobry. A i Koleja przez europe czy jakos tak(sa rozne kontynenty) - malo negatywnych interakcji
@BaRi: Ta kolejka (podróż pociągiem) jest bardzo droga, choć tam jest sporo elementów to i pewnie to zawyża cenę ;)

@Golob: Po prostu inaczej sobie to wszystko wyobrażałem biorąc za odniesienie drogą grę MtG i zwykłe karty. Myślałem że jak zwykłe karty są za kilka złotych to jakaś specjalna gra będzie droższa o te kilkanaście złotych, tak właśnie w przedziale 20-30zł.
@DwaKolory: Sam wydałem jedną grę, nie mając z tego zupełnie zysku (ale strat też nie, więc prestiż) i w zasadzie nie ma takiej opcji jak zrobienie gry za 20-30pln, która nie jest talią kart w standardowym pudełku i o nieskomplikowanych zasadach.
Czytałem i oglądałem recenzje tych gier i nie zachwyciły recenzentów. Jak dla mnie trochę na siłę skomplikowane są zasady, zwłaszcza tego Pentosa.


@DwaKolory: obrażasz dobre gry nawet w nie nie grając ciekawe,

najbardziej kompetentni polscy recenzenci to bez wątpienia Gradanie - trzech inteligentnych facetów o odmiennych nieco gustach, którzy znają się na rzeczy, jedna osoba to za duży subiektywizm i nazbyt łatwo jest wyolbrzymić pewne rzeczy zapoznaj się z ich opinią
@DwaKolory: Tak jak pisalem mozna dostac kompletne w ogole nie zuzyte wersje za nie tak duze pieniadze, moj przyjaciel kupil za jakies 60-70zl z tego co pamietam, na allegro badz przez ktores forum z planszowkami
@antros: Oglądałem videocast u Wookiego - tam recenzent też mówił, że gra Pentos jest dziwna, więc to nie tylko moja "szybka opinia" na podstawie kilku minut poznawania zasad, ale także ocena fachowca w tej branży. Zresztą wskazał on że jeden gracz praktycznie w ogóle nic nie robił z kartami, a wygrał.

Ale jak to w życiu bywa - jednemu się spodoba, innym nie ;)

Skomplikowane zasady - miałem na myśli nie
@DwaKolory: tak z głowy to jest kilka grup windujących cenę per egzemplarz

1) Mało zależne od nakładu

a) fizyczne składowe gry: kostki, karty, pionki, plansza (mowa tu tylko o całkiem standardowych elementach, żadnych indywidualnych kształtów czy materiałów)

b) opakowanie

c) magazynowanie

d) dystrybucja

2) Bardzo zależne od nakładu (duży = mniejsze obciążenie)

a) ogólnie pojęta strona estetyczna - grafiki, dobór materiałów, etc.

b) łączna pracochłonność wymyślenia gry

c) łączna ilość testów
Oglądałem videocast u Wookiego - tam recenzent też mówił, że gra Pentos jest dziwna, więc to nie tylko moja "szybka opinia" na podstawie kilku minut poznawania zasad, ale także ocena fachowca w tej branży. Zresztą wskazał on że jeden gracz praktycznie w ogóle nic nie robił z kartami, a wygrał.


@DwaKolory: Łukasz został przyłapany na tym, że źle zrozumiał zasady wypaczając idee gry, była kiedyś nawet afera spora w planszówkowym świadku
@Golob: Może i trochę szkoda, że nic na tym nie zarobiłeś, a zarobili inni, ale i tak zazdroszczę Ci :) To jest mega fajna sprawa uczestniczyć w takim procesie i mieć coś swojego. Jeszcze raz gratuluję :)

@antros: Aaa widzisz, to jutro sobie może popatrzę też na inne recenzje, bo generalnie lubię takie "logiczne-układanki-karcianki". Choć jak źle zrozumiał zasady to może faktycznie nie są one takie oczywiste, no ale to
@DwaKolory: Dla dwóch osób bardzo polecam Schotten-Totten, zombiaki II, 7 smoków [to jest od 2-5 graczy, nam się bardzo fajnie gra w każdą ilość osób], Seta [dla wielu osób]. To są wszystko karcianki :) Jest również wiele gier planszowych, które świetnie śmigają na dwie osoby. Zazwyczaj gram ze swoim niebieskim we dwoje, więc w razie jakbyś szukał planszówek to może uda mi się coś doradzić :))