Wpis z mikrobloga

Lądownik Philae najprawdopodobniej zakończył właśnie swoją misję na komecie 7P/Czuriumow-Gierasimienko. Mimo problemów i nerwowego oczekiwania na wyniki udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane eksperymenty, a dane zostały przesłane na Ziemię. Lądownik przeszedł w stan hibernacji. Tak jak planowano, zasilanie bateryjne wystarczyło na 55-60h pobytu na powierzchni i przeprowadzenie wszystkich eksperymentów. Niestety ze względu na to, że lądownik przebywa w miejscu mocno zacienionym i otrzymuje tylko 1,5h światła słonecznego na dzień (na komecie trwa on 12h) nie jest możliwe kontynuowanie misji z wykorzystaniem paneli słonecznych.

Wynikło to z odbicia się od pierwotnego miejsca lądowania, jako że nie zadziałały harpuny mające przytrzymać Philae w miejscu, nie zadział również silnik mający zapobiec odbiciu się od niewielkiej komety, na której grawitacja jest bardzo niewielka.

Jednak misja zakończyła się sukcesem, osiągnięto zakładane cele, a Rosetta nadal będzie podążać za kometą w jej podróży ku Słońcu. Dane będą teraz analizowane, i w grudniu poznamy wstępne wyniki badań.

A teraz prostym językiem, aby uświadomić czego dokonaliśmy.


Śpij słodko aniołku [*]

http://www.kosmonauta.net/2014/11/misja-philae-dzien-3-14-11-2014/

https://twitter.com/Philae2014

https://twitter.com/esaoperations

#philae #rosetta #kosmos #esa #liganauki #nauka #ciekawostki
krzysiulek - Lądownik Philae najprawdopodobniej zakończył właśnie swoją misję na kome...

źródło: comment_fitNFtyXN8tH53gRip3MnpZ9i9Ssntus.jpg

Pobierz
  • 31
@qwertyu: Dobre pytanie, niestety nie jest to możliwe.

Tutaj cytat Valentiny Lommatsch


It is very unlikely right now. We have 1.5 hours [of sunlight] at less than 1 watt, and 20 minutes of 3 or 4 watts. The lander needs 5 watts to boot....In order to charge the secondary battery, we have to heat it to 0 degrees Celsius. We need about 50-60 watt-hours a day in order to reach 0
@krzysiulek: Fajnie streściłeś. Rosetta jest spełnieniem marzeń dla ESA i tej rzeszy ludzi, ktora fascynuje sie podbojem kosmosu. Mnie tylko troche martwi fakt, ze tyle elektro śmieci generujemy i zostawiamy gdzie popadnie. Nawet na malej planetoidzie...