Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie, ostatnio zakochałem się we frameworku Meteor. Obserwuję go od dłuższego czasu i robiłem w nim kilka hobbystycznych projektów, ale ponieważ ostatnio wydali wersję 1.0 (po ponad 2 latach pracy) postanowiłem się przyjrzeć mu bliżej i zrobić coś poważniejszego. Ostatnie zlecenie robię właśnie w Meteorze i wyszło całkiem zgrabnie.

W międzyczasie pomyślałem sobie, że to świetna platforma dla początkujących programistów, którzy chcieliby spróbować sił w tworzeniu aplikacji internetowych. Świetna, bo:

1. Tylko jeden język do nauczenia się - Javascript. HTML i CSS nie liczę, bo to nie języki programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Zawiera duży ekosystem łatwych w użyciu paczek udostępniających wiele funkcjonalności, której nie trzeba pisać samemu

3. Umożliwia bardzo łatwe tworzenie aplikacji działających w czasie rzeczywistym.

I teraz do sedna - chodzi mi po głowie napisanie poradnika, jak krok po kroku zrobić w Meteorze prosty klon Wykopu. Byłby to z pewnością dobry projekt edukacyjny zarówno dla początkujących programistów, jak i dla tych bardziej zaawansowanych, którzy o Meteorze nigdy nie słyszeli.

Pytanie - czy ktoś byłby zainteresowany takim poradnikiem? Będzie się on składał z około 6-8 części, od wprowadzenia, poprzez tworzenie nowych postów, kończąc na zabezpieczaniu całości. Będą one wypuszczane raz w tygodniu, w piątkowy wieczór (żeby było co robić na weekend). Jak będzie duże zainteresowanie, to spróbuję częściej.

Ps. W razie czego rezerwuję tag #kursmeteora i ogłaszam konkurs na nazwę pisanej aplikacji (ze względów oczywistych musi się nazywać inaczej niż Wykop ;)).

#javascript #meteor #tutorial #nauka #naukaprogramowania
  • 10
@maver: mowa o poradniku dot. korzystania z frameworka czy podstaw javascriptu i wykorzystania FW ?

Na chwilę obecną JS na topie, ale co będzie za rok-dwa, to już nietęgo. Sam się zastanawiam czy nie wejść w JS, ale czuję że będzie podobnie jak z RoR, a mnie się coraz mniej chce w tym internetowym szajsie taplać.
@Dibhala: Chodzi bardziej o poradnik pisania aplikacji w Meteorze. Kursów samego Javascriptu jest od groma, nie ma sensu tego powielać. Jak by było spore zainteresowanie tym, to mogę postarać się przy każdym kodzie pisać co każda linia robi, dzięki czemu łatwiej będzie to ogarnąć nawet bez znajomości JS.
PS. Meteor działa, oprócz Linuksa i OSX także na Windowsie. Support na tym ostatnim jest eksperymentalny (wypuszczony dosyć niedawno), ale sprawdziłem przed chwilą i działa. Także fani Microsoftu też mogą z kursu skorzystać ( ͡° ͜ʖ ͡°)