Wpis z mikrobloga

#koleda ##!$%@?
Normalnie nie wierze. Proboszcz wysłał mi instrukcje jak należy przyjąć ksiedza godnie na kolędzie. O jaki ja jestem zły. Szczegołnie pkt.6 #!$%@?ł mi mózg. Od kiedy to gość stawia warunki i jeszcze za to dostaje kase.

6. Praktyczne uwagi o nabożeństwie kolędowym.
* wodę święconą można odebrać przed lub po każdej Mszy św. w kościele,
* wierni u których w danym dniu jest kolęda, powinni uczestniczyć w porannej Mszy św.,
* często zdarza się, że kapłan przychodząc z kolędą słyszy słowa: Dzisiaj kolęda ! My nic o kolędzie nie wiemy. Nikt nam o kolędzie nic nie powiedział.
My nie jesteśmy przygotowani do kolędy ! Tym samym dają o sobie bardzo złe świadectwo,
* przy furtce ogrodzenia lub przed drzwiami mieszkania kapłana wita głowa rodziny - Ojciec. Gdy Go nie ma - kapłana wita Matka, lub ktoś z Rodziny,
* stół nakryty jest białym obrusem, na stole krzyż, zapalone świece, naczynie ze święconą wodą i kropidło; mogą stać kwiaty - ale tylko żywe,
* wszyscy domownicy czynnie uczestniczą w modlitwach i w pieśniach,
* na czas kolędy wyłączone są telewizory i radia,
* na czas kolędy psy i koty, zamknięte są w pomieszczeniach gospodarczych, lub piwnicach - nigdy w łazienkach lub w sąsiednich pokojach,
* klatki z papużkami i kanarkami wyniesione są do innego pomieszczenia,
* wszyscy są odświętnie ubrani.
U W A G A !
* nigdy nie wolno nabożeństwa kolędowego przeżywać tylko w skarpetkach - bez obuwia na nogach !
* nigdy nie wolno nabożeństwa kolędowego przeżywać w laczkach, papciach, ani w dresach.
Przyjmowanie kolędy w skarpetkach, w laczkach, papciach, w dresach świadczy o:
* lekceważeniu nabożeństwa kolędowego,
* o braku szacunku dla kapłana i dla osób mu towarzyszących,
* o braku kultury osobistej i o złym wychowaniu,
* pamiętajmy, że ubiór świadczy o wiarygodności człowieka,
* przysłowie mówi: Jak cię widzą, tak cię piszą.
Prócz tego bardzo prosimy:
* nie przegrzewać pokoju, w którym odbywa się nabożeństwo kolędowe,
* przy kolędowym stole nie stawiać głębokich, niskich foteli, a tylko zwykłe krzesła,
* zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski, po odmówieniu wszystkich modlitw, pan organista i ministranci opuszczają mieszkanie, pozostaje tylko kapłan i rodzina,
* dzieci i młodzież mają w pobliżu przygotowane zeszyty do religii.
  • 12