Wpis z mikrobloga

Bitwa na Dogger Bank

Bitwa na Dogger Bank była walką na Morzu Północnym w pobliżu Dogger Bank 24 stycznia 1915, w czasie pierwszej wojny światowej, między eskadrami: brytyjską Grand Fleet i niemiecką Hochseeflotte.
Brytyjskie radiostacje przechwyciły sygnał i rozszyfrowały informację o zbliżającej się niemieckiej flocie do Dogger Ban, więc wysłali swoje siły morskie, by go obronić. Brytyjczycy znaleźli Niemców w spodziewanym czasie i miejscu. Zaskoczeni, w mniejszej i wolniejszej niemiecka eskadrze uciekli do domu. Podczas pościgu trwającego kilka godzin, dogonili ich i rozpoczęli ostrzał. Brytyjczycy uszkodzili Bluchera, ostatni niemiecki statek, ale Niemcy uszkodzili główny statek Brytyjczyków HMS Lion i uniemożliwili mu dalsze walki. Ze względu na błąd sygnalizacyjny, pozostałe statki brytyjskie przerwały atak uciekającego wroga z tonącego Bluchera. Do tego czasu nie zdarzyło się by eskadra niemiecka uciekała. Wszystkie pozostałe statki niemieckie wróciły bezpiecznie do portu, choć niektóre miały poważne uszkodzenia wymagające zaawansowanych napraw.
Lew wrócił z powrotem do portu, ale był wyłączony z akcji na kilka miesięcy. Ponieważ Brytyjczycy nie stracili żadnych statków i ponieśli kilka ofiar, podczas gdy Niemcy stracili statek, i większość jego załogi, działania uznano za zwycięstwo Brytyjczyków. Zarówno Wielka Brytania i Niemcy szybko wymienili dowódców, a obie floty wprowadziły pewne zmiany do sprzętu i procedur w odpowiedzi na problemy zidentyfikowane w trakcie bitwy.

#wojna #wielkabrytania #europa #pamietajohistorii
Lele - Bitwa na Dogger Bank

Bitwa na Dogger Bank była walką na Morzu Północnym w p...

źródło: comment_vflxlxQ4WPGVUdr6jOKFeFzxw9PqRDmq.jpg

Pobierz
  • 8
@Lele: To wygląda jakby było tłumaczone google translatorem i tylko z grubsza poprawione. Co niby ma znaczyć zdanie:

Zaskoczeni, w mniejszej i wolniejszej niemiecka eskadrze uciekli do domu.
@rajwyk: nie było translatorem, po prostu nie mam warunków, żeby skupiać się na tym, bo jestem w pracy, ale bawi mnie takie czepianie się. Przezyjecie jakos to, mam nadzieję.